Tworzymy własne zakończenie baśni Andersena pt Dziewczynka z zapałkami.odt

(14 KB) Pobierz

 

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ:

 

 

Klasa III

 

 

Temat zajęć: Tworzymy własne zakończenie baśni H. Ch. Andersena pt. “Dziewczynka z zapałkami”.

 

 

Cel ogólny:

                                    rozbudzanie wrażliwości literackiej i emocjonalnej wśród dzieci.

 

 

Cele szczegółowe:

                                    wypowiada się na temat odczytanego utworu,

                                    czyta ze zrozumieniem,

                                    tworzy kilku zdaniową wypowiedź,

                                    współpracuje w grupie.

 

 

Metody:

                                    podająca,

                                    burza mózgów,

                                    piramida priorytetów,

                                    ekspresyjna,

                                    programowa,

                                    kosz i walizeczka.

 

 

Formy:

                                    indywidualna,

                                    grupowa,

                                    zbiorowa.

 

 

Środki:

                                    tekst baśni “Dziewczynka z zapałkami”,

                                    komputer,

                                    rzutnik,

                                    plakaty z koszem i walizeczką.

 

 

 

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

Czynności nauczyciela:

Czynności uczniów:

1. Powitanie z dziećmi.

Sprawdzenie obecności.

Podanie tematu zajęć.

1. Przywitanie, zapisanie tematu zajęć do zeszytu.

2. Nauczyciel prosi  kilkoro uczniów o odczytanie treści baśni.

2. Osoby chętne odczytują treść baśni pt. “Dziewczynka z zapałkami”.

3. Rozmowa na temat baśni np:

-  kto jest bohaterem tego utworu?

- o czym opowiada ta baśń?

-  jak uważacie, dlaczego przechodnie nie udzielili pomocy dziewczynce z zapałkami?

- jak myślicie jakie mogłoby być inne zakończenie tej baśni?

- jak moglibyśmy pomóc dziewczynce?

3. Wyłonienie bohatera, formułowanie odpowiedzi na zadane przez nauczyciela pytania.

4. Piramida priorytetów.

Podział na grupy.

4. Grupy dokonują klasyfikacji pragnień (ciepło z żelaznego piecyka, suto zastawiony stół, pięknie ubrana choinka, spotkanie z babcią) dziewczynki z zapałkami według piramidy priorytetów.

Każda z grup przedstawia efekty swojej pracy.

4. Drama. Omówienie kolejności przebiegu dramy.

- ja czułeś/aś się będąc w roli dziewczynki z zapałkami, a jak w roli przypadkowego przechodnia?

4. Drama- Pierwsza osoba wciela się w postać dziewczynki z zapałkami, a druga w postać przypadkowego przechodnia, który nie udziela żadnej pomocy dziewczynce.

Później następuje zmiana ról w parach. Ochotnicy dzielą się swoimi spostrzeżeniami z resztą grupy.

Wyrażenie swoich uczuć, spostrzeżeń.

5. Przejście do pracowni komputerowej. Przypomnienie poszczególnych elementów komputera.

Podział na grupy, omówienie zadań, które grupy mają wykonać.

5. Praca w parach w pracowni komputerowej. Samodzielne tworzenie własnego wyobrażenia zakończenia baśni oraz krótkiej historyjki obrazkowej do nowo powstałego tekstu. Wykorzystanie programów komputerowych przy tworzeniu tekstów i historyjki.

6. Wysłuchanie propozycji poszczególnych grup.

Wyświetlenie na rzutniku kolejnych etapów zamieszczania prac na platformie internetowej. Udzielenie wskazówek grupom, które potrzebują dodatkowych informacji.

Ocena prac.

6. Prezentacja wybranych grup.

Zamieszczenie prac na platformie internetowej według instrukcji wyświetlanej przez nauczyciela.

Po zamieszczeniu prac każda z grup dokonuje oceny innych grup np. punkty 1-5 zamieszczone na forum klasy.

7. Podsumowanie zajęć metodą “kosz i walizeczka”.

7. Uczniowie dokonują oceny pracy na zajęciach za pomocą metody kosz i walizeczka.

Dzieci zapisują swoje spostrzeżenia na karteczkach samoprzylepnych, które przyklejają na plakatach.

W koszu umieszczają fragmenty zajęć, które im się nie podobały, a w walizeczce umieszczają  fragmenty zajęć, które im się podobały.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin