Sukcesmodul1_eri.rtf

(8 KB) Pobierz

Sukces

Moduł 1

 

Witam w pierwszym module internetowego kursu "Sukces z Humorem"

 

Czym jest dla mnie sukces?

 

Kurs ten jest poświęcony sukcesowi. Jednak moje doświadczenia pokazują, że poszczególne osoby różnie interpretują to słowo. Dla jednego sukcesem będzie udana kariera zawodowa, dla kogoś innego osiągnięcie wyznaczonych celów. Dla jeszcze kogoś innego każde pozytywne doświadczenie w swoim życiu.

 

Ćwiczenie 1

A czym jest sukces dla Ciebie? Proponują abyś odpowiedział sobie na to pytanie pisemnie na kartce papieru. Im więcej napiszesz tym lepiej.

 

 

Dlaczego warto zapisywać?

 

Podczas tego kursu wielokrotnie będę Cię prosił o to, abyś zapisywał różne ćwiczenia na kartce. Wynika to z kilku powodów:

 

Powód 1. Robienie czegoś tylko w naszym umyśle ma tę wadę, że możemy naszym umysłem dowolnie sterować i sami sobie wmawiać, że coś zrobiliśmy (np. jakieś ćwiczenie), chociaż tak naprawdę wcale tego nie zrobiliśmy. Jeżeli zrobimy zadanie na kartce, wtedy będziemy czarno na białym widzieli, czy je wykonaliśmy, czy nie.

 

Powód 2. Zapisanie czegoś na kartce wymaga poniesienia dodatkowego wysiłku. Ten dodatkowy wysiłek nastawia nas na wkładanie większego wysiłku w kolejnych krokach (gdy np. będziemy musieli wcielić w życiu to, co zapisaliśmy na kartce).

 

Powód 3. Gdy coś zapiszemy na kartce, to podchodzimy do tego poważniej, gdyż mamy wtedy materialny dowód na to, że coś chcemy zrobić.

 

Powód 4. Gdy jesteśmy w dołku emocjonalnym, to wtedy przypominamy sobie łatwo negatywne doświadczenia z przeszłości. Natomiast trudniej przypominamy sobie to wszystko, co jest związane z emocjami pozytywnymi (jest to tzw. pamięć emocjonalna). Jeżeli napiszemy na kartce informacje związane z pozytywnymi doświadczeniami, to jeśli znajdziemy się w emocjach negatywnych, to nie będziemy musieli wysilać się, aby te pozytywne doświadczenia sobie przypominać, tylko wystarczy wtedy sięgnąć po ściągę w postaci kartki.

 

Gdy już zrobisz powyższe ćwiczenie, zastanów się z kolei dlaczego chciałbyś te sukcesy osiągać.

 

Moje dotychczasowe sukcesy

 

Bardzo niewielu ludzi nie ma w ogóle sukcesów. Dlatego najprawdopodobniej i Ty masz na swoim koncie jakieś sukcesy. Nasze dotychczasowe sukcesy mogą nam zdecydowanie pomóc w osiąganiu kolejnych sukcesów, gdyż:

·              Mogą stanowić bezpośrednie następstwo wcześniejszych sukcesów.

·              Wcześniejsze sukcesy stanowią dla nas dowód na to, że możemy osiągać sukcesy.

·              Analiza dotychczasowych sukcesów powoduje, że wiemy już jak je osiągać.

 

Ćwiczenie 2

Wypisz wszystkie swoje sukcesy, jakie pamiętasz, z całego swojego życia. Im będzie ich więcej tym lepiej.

Następnie zastanów się, które sukcesy były następstwem wcześniejszych sukcesów (możesz narysować łączące je strzałki).

I w końcu przeanalizuj swoje sukcesy, aby odkryć, co zdecydowało o tym, że udało Ci się je osiągnąć.

 

 

Wiara w siebie

 

Aby móc osiągać w życiu sukcesy, musimy coś robić, podejmować wyzwania, realizować cele. Ale najpierw musimy posiadać wiarę w siebie, że nam się uda.

Z przeprowadzonych w zeszłym roku badań wynika, że blisko 20 procent Polaków, nie wierzy, że może znaleźć jakąkolwiek pracę. I tacy ludzie nie będą podejmowali już wysiłku, aby coś zrobić w kierunku szukania pracy.

Dlatego najpierw musimy uwierzyć, że naprawdę jesteśmy w stanie coś zrobić i coś osiągnąć.

 

Często jest tak, że w różnych sferach naszego życia nasza wiara w nas samych kształtuje się na różnym poziomie. Np. ktoś ma wysoką wiarę w swoje możliwości zawodowe, ale ma niską wiarę (samoocenę) w swoje możliwości np. w kontaktach towarzyskich. Dlatego warto zastanowić się, jak nasza wiara kształtuje się w różnych sferach naszego życia.

 

Ćwiczenie 3

Poniżej znajdziesz umowną listę różnych sfer naszego życia. Pomyśl przez chwilę nad każdą pozycją i podaj w skali od 1 do 6, jak duża (lub mała) jest Twoja wiara w siebie w każdej sferze. 1 oznacza zupełny brak wiary, 6 to z kolei pełna wiara w siebie.

Fizyczna:

Psychiczna:

Emocjonalna:

Atrakcyjność:

Związki z innymi:

Warunki życia:

Społeczna:

Duchowa:

Kariera zawodowa:

Finanse:

 

Proponuję teraz abyś wrócił do wypisanych wcześniej swoich dotychczasowych sukcesów. Zastanów się nad tym, jak w ich przypadku wyglądała Twoja wiara w siebie?  Czy występuje jakiś związek pomiędzy tym, jak wygląda Twoja wiara w siebie w poszczególnych sferach życia (ćwiczenie 3), a ilością sukcesów, jakie osiągnąłeś w tych sferach?

 

W module drugim zajmiemy się dokładnie czynnikami, które powodują, że zyskujemy wiarę w siebie. Jako wstęp do tego modułu, proponuję Ci następujące ćwiczenie.

 

Ćwiczenie 4

Wypisz wszelkie czynniki, które dotychczas pomagały Ci zyskiwać wiarę  w siebie i w swoje możliwości.

 

Już teraz zapraszam Cię do drugiego modułu, który otrzymasz za dwa dni.

 

Humor

 

Nastolatka rozmawia przez telefon, rozmawia, rozmawia, aż w końcu po półgodziny odkłada słuchawkę. Jej ojciec, który to widział, pyta się jej:

- Córuś, bardzo krótko rozmawiałaś. Zwykle rozmawiasz przynajmniej dwie godziny. Co się stało?

Córka na to odpowiada:

- A bo to była pomyłka.

 

W domu Kowalskiego dzwoni telefon.

- Dzień dobry. Czy zamawiał Pan budzenie na godzinę szóstą?

- Tak.  

- A to szybciutko, szybciutko bo już dziewiąta!

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin