Sukcesmodul2_wph.rtf

(12 KB) Pobierz

Sukces

Moduł 2

 

Wiara w siebie

 

Pozytywy na swój temat

 

Na to, czy mamy wiarę we własne siły ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich są pozytywne przekonania na swój temat. Im mamy ich więcej, tym większa jest nasza wiara w nas.

 

Na początek moich stacjonarnych warsztatów proszę uczestników aby przygotowali wizytówki, które będą prezentować minimum 3 pozytywy na ich temat. Następnie dostają trudniejsze zadanie – mają stworzyć listę jak największej liczby pozytywów na swój temat.

 

Ćwiczenie 1

Weź kartkę papieru (lub edytor tekstu) i wypisać jak największą liczbę pozytywów na swój temat. Mogą to być zarówno sprawy bardzo ważne, np. skończenie studiów, satysfakcjonująca rodzina, ale też sprawy bardziej proste, jak np. umiejętność przyrządzania smacznych posiłków, jakieś hobby - cokolwiek, co uważasz za pozytyw. I tu ważna uwaga - to dla Ciebie ma to być pozytyw, nie interesuje Cię to, czy inni też ocenią to jako pozytywne.

 

W wykonaniu tego ćwiczenia pomocna okazać się może lista sfer życia, którą przedstawiłem w poprzednim module. Warto przez chwilę zastanowić się nad każdą sferą życia i zobaczyć, czy nie przypomnimy sobie jakiś pozytywów z nią związanych. Gdy wypiszemy już jakieś pozytyw, to możemy się zastanowić, czy przypadkiem nie można któregoś z nich rozbić na mniejsze pozytywy. Np. pozytyw, że uprawniamy sporty, możemy rozbić na trzy pozytywy, że biegam, pływam i tańczę.

 

Dodam, że na moich zajęciach uczestnicy są w stanie wypisać od 10 do nawet 50 pozytywów na swój temat. Warto temu ćwiczeniu poświęcić trochę czasu (nawet kilka dni), gdyż im dłuższa będzie lista tym lepiej.

 

 

 

Wykorzystywanie listy pozytywów

 

Gdy już mamy listę pozytywów na swój temat, możemy wykorzystywać ją na kilka sposobów:

 

1. Gdy mamy „doła” lub myślimy negatywnie, to możemy przejrzeć tę listę. Gdy zobaczymy, jak wiele pozytywów mamy już w sobie, to samopoczucie powinno nam się przynajmniej trochę poprawić.

 

2. Warto zastanowić się czy w pełni wykorzystujemy te pozytywy. Czy przypadkiem nie jest tak, że część z nich owszem posiadamy, ale nie robimy z nich żadnego użytku. Z kolei te, które wykorzystujemy, czy nie warto byłoby wykorzystywać w jeszcze większym stopniu.

 

Ćwiczenie 2

Mając już listę pozytywów na swój temat zastanów się, które z nich aktywnie wykorzystujesz w swoim życiu, a które nie. Dlaczego tak się dzieje i jakie są tego konsekwencje?

 

3. Możemy zastanowić się jakich pozytywów nam brakuje. Gdy jej wypiszemy, to możemy pomyśleć, co zrobić, aby je uzyskać. Może w tym nam pomóc przeanalizowanie, w jaki sposób zyskiwaliśmy inne pozytywy.

 

Ćwiczenie 3

Wypisz wszystkie pozytywy, których jeszcze nie posiadasz, a które chciałbyś mieć. Zastanów się jak te pozytywy zdobyć.

 

Osobiście uważam, że lista pozytywów na swój temat jest jednym z naszych najcenniejszych skarbów, gdyż pokazuje, że już czegoś w naszym życiu pozytywnego dokonaliśmy (zdobyliśmy te pozytywy), co daje nam nadzieję na zdobywanie kolejnych pozytywów.

 

Ćwiczenie 4

A oto kolejne zadanie: Teraz przygotuj listę pozytywnych wydarzeń z ostatniego miesiąca. Czyli chodzi o to, co pozytywnego przydarzyło Ci się w ostatnim miesiącu. W wykonaniu tego ćwiczenia pomaga przeglądanie listy wypisanych wcześniej pozytywów na swój temat. Możecie dzięki temu sprawdzić, które pozytywy doprowadziły do jakiś pozytywnych wydarzeń, a które nie.

Dla ułatwienia podam taki oto przykład. Moim pozytywem jest np. to, że potrafię pływać. I jeśli lubię pływać, to to, że w zeszłym miesiącu byłem 4 razy na basenie, to są to te pozytywne wydarzenia, które warto wypisać.

 

Pamiętnik pozytywów

 

Przez pewien czas prowadziłem pamiętnik, w którym codziennie wieczorem wypisywałem, co pozytywnego spotkało mnie danego dnia. Dzięki temu, po pierwsze, nie musiałem potem wysilać pamięci, aby przypomnieć sobie te miłe wydarzenia. Po drugie, uświadamianie sobie wieczorem, co miłego spotkało mnie w ciągu dnia powodowało, że szedłem spać w lepszym nastroju i leżąc w łóżku skupiałem się na pozytywach, a nie zaprzątałem sobie głowy myślami negatywnymi.

 

Zamiast pamiętnika można też po prostu leżąc w łóżku przypominać sobie pozytywne wydarzenia z mijającego dnia.

 

Wiedza

 

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na naszą wiarę w siebie może być wiedza. Musi to być jednak wiedza, która będzie nam faktycznie przydatna. Mając taką wiedzę czujemy się bardziej pewni siebie.

 

Ćwiczenie 5

Zastanów się w jakim stopniu na Twoją wiarę w siebie ma wpływ posiadana przez Ciebie wiedza. W jakich sferach życia posiadasz najbardziej przydatną wiedzę i czy w pełni ją wykorzystujesz?

 

Jeżeli zaczynamy działać w nowych obszarach, wtedy warto zacząć od zdobycia odpowiedniej wiedzy potrzebnej w tym obszarze.

 

 

Ćwiczenie 6

Jeżeli zamierzasz w najbliższym czasie zająć się czymś nowym, to zastanów się, skąd możesz czerpać wiedzę na ten temat. Czy będą to książki, kursy, mentorzy, Internet? Postaraj się wypisać jak najwięcej możliwych źródeł wiedzy.

 

Wiedza sukcesu

 

Ponieważ ten kurs dotyczy osiągania sukcesów, dlatego poniżej prezentuję kilka książek na ten temat, wartych przeczytania:

 

"Ja"

Tadeusz Niwiński

Była to jedna z pierwszych w Polsce książek na temat zmieniania swoje życia i osiągania sukcesów. Książka w przystępny sposób prezentuje podstawowe zagadnienia związane z tymi tematami.

 

"Obudź w sobie olbrzyma"

Anthony Robbins

Anthony Robbins jest jednym z najpolularniejszych amerykańskich ekspertów od motywowania ludzi do pracy nad sobą. Jego książka „Obudź w sobie olbrzyma” liczy ponad 700 stron. To dużo, ale warto przez nie przebrnąć, gdyż zawiera ogromną wiedzę na temat funkcjonowania człowieka i mechanizmów, w oparciu o które możemy osiągnąć praktycznie każdy cel.

 

„Myśl i bogać się”

Napoleon Hill

Książka ta poświęcona jest najważniejszym czynnikom, które decydują o sukcesach człowieka. Słowo bogactwo należy rozumieć tutaj szerzej niż tylko dobrobyt. Dotyczy ono wszystkich sfer naszego życia, które mogą je wzbogacać. Mimo, że książka ta ma już kilkadziesiąt lat, to nadal cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Dotychczas sprzedano ją w ponad 20 mln egzmeplarzach. Napoleon Hill przez 20 lat przeprowadzał wywiady i spotkania  z setkami osób, które osiągnęły w życiu sukces. W oparciu o nie sformułował prawa decydujące o osiąganiu sukcesów.

 

„Bogate życie Napoleona Hilla”

Michael Ritt i Kirk Landers

Jest to biografia Napoleona Hilla. Książkę tę szczególnie polecam osobom, które boją się porażek. Napoleon Hill miał ich w swoim życiu bardzo wiele. A jednka nigdy nie poddał się i dlatego osiągnął sukcesy, o których wielu ludzi może tylko marzyć.

 

"Sukces"

Zig Ziglar

Kolejna polecana przeze mnie książka na temat osiągania sukcesów. W przystępny sposób prezentuje kroki, jakie można podjąć aby osiągać swoje cele i marzenia.

 

Warto też zajrzeć na poniższe strony www:

 

Akademia Sukcesu – www.akademiasukcesu.com

Uwierz w siebie - www.usmiech.pl/pewnoscSiebie.html

 

Humor

 

Przerażony facet wbiega do gabinetu lekarskiego.

- Panie doktorze, tragedia! Moja żona wpadła do szamba!
- Niech się pan uspokoi - pociesza go lekarz. - Na pewno się z tego wyliże!

 

Pacjent radzi się lekarza co zrobić, aby pozbyć się tasiemca.
- Proszę przez tydzień jeść ciastka i popijać je mlekiem.
Po tygodniu pacjent wraca do lekarza. 

- Panie doktorze, nie pomogło.
- Niech pan teraz pije samo mleko! – doradził lekarz. 

Chory zrobił, jak mu lekarz radził. A na drugi dzień tasiemiec wychodzi i pyta się: 

- A ciacho gdzie?

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin