Poranny krąg - scenariusz zajęć.doc

(42 KB) Pobierz
Konspekt zajęć zorganizowanych w grupie II

                      Konspekt zajęć zorganizowanych w grupie II

                                         ( Jednostka metodyczna stała)

Temat:  Poranny krąg czyli stymulacja polisensoryczna według pór roku.

                                                   „ Wiosna”

1.Prowadzący: 

2.Data:

3.Czas trwania: 9.45 –10.15

4. Miejsce: sala grupy II

5. Uczestnicy: dzieci z grupy II

6. Cele zajęć:

    Cel główny

Nawiązanie kontaktu poprzez spotkanie  nauczyciela i dzieci oraz dzieci ze sobą nawzajem

Cele operacyjne:

Dziecko czuje się bezpieczne i buduje swoje zaufanie

Dziecko doświadcza bodźców płynących z otoczenia

Dziecko  podejmuje próby komunikowania się

7.Metody:

    

-         słowna: opowiadanie,

-         stymulacja polisensoryczna

-         masaż powierzchniowy dłoni,

-         poglądowa: pokaz, obserwacja

8. Formy: indywidualna, grupowa

9. Środki dydaktyczne: zielony wystrój pomieszczenia, zielony ubiór nauczyciela, glina, doniczka ze zbożem, mała konewka z wodą, lampka zapachowa z cytryną, chusta w kolorze zielonym,  cytryna, odrobina cukru, łyżeczki, instrument muzyczny-bębenek, oliwka z dodatkiem  olejku cytrynowego, zielone plastikowe piłeczki.

10. Zasady:

-         miłej i pogodnej atmosfery,

-         pozytywnego wzmacniania,

-         indywidualizacji,

-         akceptacji,

-         rytualizacji

11. Przebieg zajęć:

 

  I Część wstępna

1.     Przywitanie się z dziećmi.
Zapalenie lampki zapachowej (zapach cytrynowy, związany z porą roku).
Obejście z lampką kręgu dzieci i wymienienie ich imion.
Zwrócenie uwagi na cechy ognia (jasny, gorący).
Śpiewanie powitalnej piosenki "Witaj,  Adrian..." i jednoczesne masowanie oliwką o zapachu  cytrynowym dłoni dziecka

II Część główna

1.Opowiadanie o  wiośnie, podlewanie zboża w doniczce.

2. Spotkanie z żywiołem –  ziemia /ziemię symbolizuje glina/

Rozcieramy dzieciom glinę na dłoniach, najpierw jest mokra, śliska i zimna, a później ciepła, szorstka i krucha.

3. Zapoznanie się z instrumentem muzycznym- wiosną jest to bębenek. Otaczamy kolejno dźwiękiem, zbliżamy i oddalamy, dzieci również grają na miarę swoich możliwości.
  4. Przykrycie dzieci  zieloną chustą / kolor zgodny z barwą pory roku/- dziecko samodzielnie musi zdjąć chustę.

5. Rozsypanie wokół dzieci plastykowych piłeczek; zabawa piłeczkami, leżenie na nich.

6. Zastosowanie bodźców smakowych – podajemy dzieciom cytrynę posypaną cukrem.

7.Gaszenie lampki zapachowej oznaczające zakończenie zajęć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin