Konspekt zajęć świetlicowych
Temat zajęć: Kochana Mamo!
Czas trwania zajęć: 60 minut.
CEL OGÓLNY:
➢ Uświadomienie dzieciom znaczenia święta, jakim jest Dzień Matki.
➢ Wzmocnienie więzi uczuciowej dziecka z mamą.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń wie:
• kiedy obchodzony jest w Polsce Dzień Matki
Uczeń zna:
• przysłowia: „Nie ma słodszego jabłka niż własna matka.” i „Dla każdej matki miłe jej dziatki.”
Uczeń rozumie:
• sens przysłów
Uczeń potrafi:
• wyrazić swoją miłość do mamy
• określić swoje uczucia względem mamy
• wykonać ''słoneczko'' – laurkę dla mamy
• zredagować treść życzeń dla mamy
• uzasadnić pisownię zwrotów grzecznościowych w życzeniach
• rozwiązać zadania matematyczne (dodawanie i odejmowanie w zakresie 100)
METODY PRACY:
• zabawa zespołowa
• burza skojarzeń
• łamigłówki matematyczne
• praca z tekstem wiersza
• zajęcia plastyczne
FORMY PRACY:
• zajęcia świetlicowe
• praca zespołowa i indywidualna uczniów
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• duże serce wycięte z czerwonego papieru
• małe papierowe serduszka z taśmą samoprzylepną
• napis „Za co kocham swoją mamę?”
• kserokopie kart pracy (w ilości równej liczbie uczniów)
• tekst wiersza „Kochana Mamo” M. Szypowskiej
• materiały plastyczne potrzebne do wykonania ''słoneczka'' dla mamy (instrukcja wykonania w czasopiśmie „Mały Artysta” nr 3/2009)
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
WPROWADZENIE:
1. Zabawa zespołowa - „Zapraszam do mnie dzieci, które...”
Nauczyciel mówi: Zapraszam do mnie dzieci, które... np. mają niebieskie oczy, lubią lody czekoladowe, interesują się piłką nożną itp. Na końcu zabawy nauczyciel zaprasza dzieci, które kochają swoją mamę.
2. Nauczyciel zapisuje na tablicy datę 26 MAJ i pyta dzieci, czy wiedzą jakie święto obchodzimy tego dnia. (26 maj – Dzień Matki)
ROZWINIĘCIE:
3. Burza skojarzeń - „Za co kocham swoją mamę?”
Nauczyciel przypina do tablicy duże serce wycięte z czerwonego papieru i napis „Za co kocham swoją mamę?” oraz rozdaje uczniom małe papierowe serduszka z taśmą samoprzylepną. Na tych serduszkach dzieci zapisują odpowiedź na w.w. pytanie, a następnie przyklejają je do dużego serca. Nauczyciel odczytuje wszystkie odpowiedzi udzielone przez dzieci.
4. Uczniowie rozwiązują kartę pracy (→ załącznik nr 1).
5. Wiersz „Kochana Mamo” Marii Szypowskiej (→ załącznik nr 2).
Nauczyciel czyta lub recytuje wiersz „Kochana Mamo” Marii Szypowskiej. Następnie zachęca dzieci do zrobienia laurek dla mam.
ZAKOŃCZENIE:
6. Dzieci wykonują laurkę – ''słoneczko'' dla mamy.
Zostaną one wręczone mamom podczas uroczystości z okazji ich święta.
7. Po zakończeniu pracy dzieci porządkują świetlicę.
8. Nauczyciel dziękuje uczniom za zajęcia.
BIBLIOGRAFIA:
✔ czasopismo „Mały Artysta” nr 3/2009, wydawnictwo KEJ dla pań i dzieci, Wrocław
✔ http://www.przyslowia.com
✔ http://czasdzieci.pl/czytanki
Opracowała:
ANNA CZOCH
świetlica szkolna
ZS w Korzkwi
oremus