Wykorzystanie technologii komputerowej.doc

(60 KB) Pobierz
Wykorzystanie w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej. § 8 ust. 2 pkt 2

Wykorzystanie w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej.                                                                                                           § 8 ust. 2 pkt 2

 

 

1.Komputerowe przygotowanie materiałów dydaktycznych  na zajęcia, na spotkania  z rodzicami,  przygotowanie dokumentów szkolnych, dyplomów, zaproszeń.

Wiadomości i umiejętności z zakresu obsługi komputera  zdobyłam dzięki kursowi „Podstawy posługiwania się komputerem” , który zorganizowany  był przez firmę kształcącą kadrę oświatową VULCAN. ( marzec 2006 rok). Znajomość technologii komputerowej jest mi niezbędna do:                                                                                                                      - prowadzenia dokumentacji szkolnej: planów działań wychowawczych, scenariuszy zajęć, kart pracy, wypisywania świadectw i arkuszy ocen                                  - wykonania zaproszeń, dyplomów, ankiet, referatów, testów, scenariuszy uroczystości klasowych i szkolnych.                                                                                - przygotowania pomocy dydaktycznych: rozsypanki  wyrazowe,  krzyżówki, rebusy itp.                                                                                                                                    W swojej pracy wykorzystuję znajomość programów:                                                         * Word, czyli "Edytora Tekstu": doskonaląc pisanie tekstów, pracy                       z dokumentami w celu ich zapisu, odczytu, zamykania, formatowania                    i innych czynności, tworząc i modyfikując teksty, rysunki, wstawiając rysunki                         z plików graficznych.                                                                                                          * wykorzystywania Clipartów                                                                                               *program Nvu  i program Microsoft Office FrontPage czyli programy               do tworzenia stron internetowych                                                                         *wykorzystując znajomość programu komputerowego do sporządzania                      i drukowania świadectw wypisywałam świadectwa na zakończenie roku szkolnego oraz przygotowywałam wydruki oceny opisowej na spotkania            z rodzicami.     

Efekty:                                                                                                                                                                                                                                              Pomoce dydaktyczne opracowane na komputerze były estetyczniejsze, budziły ciekawość uczniów, podnosiły skuteczność procesu edukacyjnego. Technika komputerowa dała mi również większe możliwości archiwizowania materiałów potrzebnych do lekcji. Wypisywanie świadectw na komputerze pochłania obecnie zdecydowanie mniej czasu, a wydruki przygotowane dla rodziców             są bardziej czytelne.  Dzięki  temu  usprawniłam swoją pracę, doskonaląc własny warsztat pracy i jednocześnie podwyższając jakość pracy szkoły.

    

2. Prowadzenie zajęć dydaktycznych  z zastosowaniem komputera

Z pomocą informatyka szkolnego organizowałam  w pracowni komputerowej zajęcia dla swoich wychowanków, na których  uczniowie poznawali podstawy obsługi komputera, pracowali w edytorze tekstu, wykonywali prace                           z zastosowaniem Clipartów i galerii Worda oraz rysowali w programie Power Point. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się gry i zabawy dydaktyczne na płytach CD przeznaczonych dla uczniów klas młodszych: przede wszystkim płyty do podręczników: „Wesoła szkoła” oraz płyty  z programami edukacyjnym   Edu CD – gra edukacyjna „Czytam i piszę”, „Porusz umysł”            –oraz inne gry dydaktyczne np. „Łamigłówki dla dzieci”.                                                 W październiku 2006 roku przeprowadziłam lekcję z zakresu edukacji ekologicznej w oparciu o program multimedialny EKO cykl „Wydobywamy zieleń z odpadów” i grę edukacyjną „Chcę, aby na moim niebie było słońce”. Dzieci na komputerze uczyły się segregacji odpadów  i ochrony środowiska.                                                                                            Następne zajęcie w pracowni komputerowej odbyło się we wrześniu 2007 roku  i dotyczyło utrwalenia  zasad ruchu drogowego, utrwalenia podstawowych znaków drogowych  oraz  reguł bezpiecznego poruszania się po drogach. Uczniowie  poprzez edukacyjne gry, łamigłówki komputerowe, w których występowali zabawni bohaterowie filmów animowanych uczyli się bezpieczeństwa na drogach. Sprawdzali też, w jaki stopniu opanowali swoje wiadomości z zakresu wiedzy komunikacyjnej.                                                    Komputer  niejednokrotnie wykorzystywałam na zajęciach  kółka ortograficznego  i zajęciach dydaktyczno- wyrównawczych. Dzieci poznały już program do nauki matematyki "2+2", usprawniły koordynację wzrokowo-ruchową i orientację przestrzenną a także doskonaliły swoje umiejętności                      w zakresie czytania, pisania , liczenia.  Wykorzystywały strony internetowe,                   na których są interaktywne gry i zabawy.

Efekty:                                                                                                                      Ćwiczenia przy użyciu komputera, rozwijają  umiejętności, zdolności,      a także zainteresowania dzieci. Taka forma nauczania absorbuje je, stając się dla nich raczej zabawą niż obowiązkiem. Wpływa to korzystnie na trwałość zdobytej wiedzy, przyspiesza znacznie zapamiętywanie poznawanych  lub utrwalanych wiadomości,                  a w rezultacie prowadzi do uzyskania większej efektywności nauczania.

 

3. Wykorzystanie Internetu w życiu i codziennej pracy.

Często korzystałam z informacji zawartych na stronach: www. profesor.pl , http://www.szkola.net/ ,  http://www.literka.pl/ przygotowując się do zajęć,             lub opracowując scenariusze imprez i uroczystości. Dużą pomocą w pracy dla mnie jak i dla uczniów stała się encyklopedia multimedialna na stronie internetowej www.pwn.pl. Korzystałam z poczty elektronicznej, prowadziłam ożywioną korespondencję z zaprzyjaźnionymi osobami, wymieniałam się materiałami dydaktycznymi z innymi nauczycielkami. Komunikowałam się również z nauczycielami na forum dyskusyjnym i prowadziliśmy dyskusje na różne tematy, wymienialiśmy się wiedzą i doświadczeniem. Internet to także miejsce, gdzie można opublikować swoje artykuły   i opracowania. Skorzystałam z tego, postanowiłam  podzielić się z innymi nauczycielami swoimi opracowaniami, które mogą służyć im w ich pracy, wzbogacić warsztat.                                                Przy pomocy technologii informacyjnej i komunikacyjnej opracowałam                              i umieściłam na stronie edukacyjnej dla nauczycieli www.45minut.pl materiały dydaktyczne, dotyczące mojej pracy zawodowej.                                           W ramach wykorzystywania i doskonalenia umiejętności w zakresie stosowania technologii informacyjnej i komputerowej oraz z myślą o rodzicach                      i wychowankach założyłam we wrześniu 2008r stronę klasową – http://www.asyzpierwszejklasy.lua.pl/ .Celem jest informowanie o ciekawych klasowych wydarzeniach,  zamieszczanie zdjęć z imprez i wycieczek, pedagogizacja rodziców oraz kącik dla uczniów z materiałami dydaktycznymi.         

Efekty:                                                                                                        Wykorzystanie Internetu w życiu i codziennej pracy  to dla mnie przede wszystkim możliwość  poznania wielu stron Internetowych                                  i programów multimedialnych. Jest to jeden ze sposobów, kiedy mam możliwość  dzielenia się wiedzą oraz prowadzenia korespondencji przez Internet. Jest również sposobem  na  podniesienie  moich umiejętności zawodowych nauczyciela, na promocję szkoły w środowisku lokalnym                   i  na zwiększenie efektywności nauczania.

4.Redagowanie gazetki szkolnej.

Wykorzystując technologię komputerową roku szkolnym2006/20027                     i 2007/2008 redagowałam gazetkę szkolną dla najmłodszych” Ploteczki                  z trójeczki”. W redagowaniu gazetki pomagali uczniowie z mojej klasy.          Dzieci zainspirowane gazetką chętnie wzbogacały swoją wiedzę przyrodniczą, obserwowały ciekawe zjawiska    i wydarzenia, zastanawiały się z kim przeprowadzić wywiad na szkolnym korytarzu, same szukały ciekawych materiałów.                     

Efekty:                                                                                                                   Z zadowoleniem obserwowałam wzrost aktywności dzieci, przejawiającej się  w szukaniu samodzielnych rozwiązań. Dzięki temu doskonaliły technikę czytania, niektóre opanowały również w dobrym stopniu technikę pisania. Redagowanie gazetki to nie tylko promocja placówki ale i sposób informowania rodziców o najróżniejszych sprawach i wydarzeniach, które miały miejsce  w szkole. Dzieci  czytając o osiągnięciach swoich rówieśników, mobilizowały się do lepszej pracy oraz aktywnego uczestnictwa w  życiu klasy i szkoły,               a uczniowie – laureaci byli dumni ze swoich osiągnięć.                                                                              

5.Tradycyjne metody informatyczne i wykorzystanie środków     audiowizualnych.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      W swojej pracy dydaktyczno- wychowawczej korzystałam  również                                z tradycyjnych metod informatycznych jak praca  z książką, z encyklopedią,              z różnego rodzaju słownikami, tworzenie tablic informacyjnych i gazetek ściennych. Aby uatrakcyjnić zajęcia z dziećmi, korzystałam z nagrań bajek, wierszy i piosenek w profesjonalnym wykonaniu polskich aktorów  i artystów. Stosując magnetowid i odtwarzacz DVD zaprezentowałam  uczniom fragmenty filmów edukacyjnych np. „Przygody Woosha”,- film dotyczący bezpieczeństwa na drodze   i „Jan Paweł II” – historia papieża Polaka. Prowadziłam również dokumentację fotograficzną z ważnych wydarzeń klasy i szkoły. Wykonane zdjęcia umieszczałam na stronie klasowej oraz prezentowałam rodzicom                       i innym osobom odwiedzającym szkołę na gazetkach ściennych  na szkolnym korytarzu. Często wykorzystywałam je do sprawozdań i artykułów, które zamieszczałam na łamach lokalnej prasy. W kwietniu2009r wykorzystałam kamerę cyfrową do utrwalenia uroczystości pasowania pierwszaków na czytelników biblioteki oraz akademii „ Żyj z przyrodą  w zgodzie”, którą przygotowali moi uczniowie wraz z klasą III.

Efekty:                                                                                                             Wykorzystanie środków audiowizualnych miało wpływ na uatrakcyjnienie zajęć, trwalsze zapamiętanie przekazywanych treści    oraz wpływało na podniesienie jakości procesu dydaktyczno- wychowawczego.

 

                                                                                                              

 

 

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin