sprawozdanie ze stażu.doc

(266 KB) Pobierz

Uzyskanie pozytywnych efektów w pracy dydaktycznej, wychowawczej

lub opiekuńczej na skutek wdrożenia działań mających na celu doskonalenie pracy własnej i podniesienie jakości pracy szkoły.

(§8 ust. 2 pkt.1.)

 

     Zadania wynikające z planu Rozwoju Zawodowego:

I.  Doskonalenie własnej pracy:

 

1.Samokształcenie (korzystanie  z różnych źródeł informacji )

 

 

Systematycznie śledziłam literaturę pedagogiczną,  metodyczną,  czasopisma oświatowe -„Życie szkoły”, „Biblioteka”, Eko-Świat”. Niezmiernie pomocne okazały się następujące pozycje książkowe: 1. „Twoje nadpobudliwe dziecko” – Gordon Serfontein

2. „160 pomysłów na zajęcia zintegrowane  z języka polskiego w klasach I-III” – Jadwiga Stasica

3. „160 pomysłów na nauczanie zintegrowane  z przyrody w klasach I-III” - Jadwiga Stasica

4 „ Niepowodzenia w nauce. Przyczyny – skutki – zapobieganie” – Barbara Łuczak                                                                                                                                     5. „Gry i zabawy w szkole” – Dorota Bąk

6. „Edukacja przez ruch – kropki, kreski, owale, wiązki” – Dorota Dziamska

7. „Edukacja przez ruch –fale, spirale, jodełki, zygzaki”  – Dorota Dziamska

8. „Zabawy na słońce i deszcz” – Irena Zgrychowa                                                           9. „Wspieranie rozwoju zdolności uczniów w edukacji wczesnoszkolnej” – praca zbiorowa pod redakcją Ireny Stańczak.                

 

Efekty:

Wspomniane pozycje były mi przydatne w codziennej pracy                  dydaktyczno – wychowawczej, w przygotowaniu pogadanek na spotkania z rodzicami. Lepiej mogłam zrozumieć problemy dzieci, poszukać ciekawych rozwiązań i odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

 

2. Uczestnictwo w Wewnątrzszkolnym Doskonaleniu Nauczycieli zgodnie                     z planem rozwoju szkoły.

 

Wzbogacając swoją wiedzę, umiejętności oraz własny warsztat pracy brałam udział  w szkoleniach  w ramach Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Nauczycieli. Poruszały one problematykę:                                                                       1. „ Podejmowanie działań w stosunku do dzieci z zaburzonym zachowaniem” – 04.01.2007r.

2. „ Zaburzenia zachowań uczniów cz.2”- 26.03.2007r.  

3. „Wykorzystanie wyników po szkole podstawowej dla poprawy efektywności kształcenia” – 09.10.2007r.

4. „ Jak uczyć uczniów uczenia się” – 12.12.2007r.

5. „Tworzenie indywidualnych projektów przez nauczycieli i dyrektorów szkół, finansowanych w ramach funduszy strukturalnych” – 14.01.2008r.

6. „ Jak pracować z uczniem zdolnym” – 17.03.2008r.

7. „Obsługa i praca z tablicą multimedialną” – 16.10.2008r.

8. „Zasady bezpieczeństwa w szkole, podczas wycieczek, rajdów oraz imprez szkolnych” – 19.01.2009r.

9. „Jak oceniając wspierać uczenie się uczniów” – 07.05.2009r.                        10. „Wdrażanie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół” – maj 2009r.

 

Efekty:

Efektem tych spotkań jest szersza współpraca między nauczycielami, lepsze zrozumienie uczniów, ich cech charakteru i postępowania oraz  dokładna analiza swoich wiadomości i umiejętności.                                                                                      

 

3. Udział w zewnętrznych formach doskonalenia zawodowego.                                                  

 

Uczestniczyłam w następujących formach doskonalenia zawodowego: 

                         

1Planowanie i wdrażanie programów edukacyjnych – kurs zorganizowany przez Niepubliczną Placówkę Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.                         ( październik 2006 rok)                                                                                                   2.   40 –godzinny warsztat przygotowujący do realizacji programu zajęć wychowawczo- profilaktycznych „Spójrz inaczej” w klasach   I- III szkoły podstawowej zorganizowany przez Ośrodek Szkolenia Nauczycieli                        w Starachowicach. ( listopad 2006 rok )                                                                      3Jak pracować z podręcznikiem, by w pełni wykorzystać go do rozwoju osobistego i społecznego ucznia- szkolenie zorganizowane przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli „Edukator” ( marzec 2007 rok)                                                                                    4. Terapeutyczne i wychowawcze funkcje muzyki w pracy z dziećmi” szkolenie zorganizowane przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli „Edukator”                  ( marzec 2007 rok)                                                                                                             5.  Muzyka uczy, bawi, relaksuje szkolenie zorganizowane przez wydawnictwo MAC Kielce ( luty 2008 rok )                                                                            6Mandala i jej zastosowanie w edukacji początkowej- warsztaty zorganizowane  przez wydawnictwo WIR Kraków ( marzec 2008 rok)                            

7. Dokumentowanie awansu zawodowego nauczyciela mianowanego                           i przygotowanie się do wystąpienia przed komisją kwalifikacyjną- kurs zorganizowany przez Niepubliczną Placówkę Doskonalenia Nauczycieli                  w Kielcach ( październik 2008 rok)

8. Konferencja rekrutacyjna na Wszechnicy Świętokrzyskiej na temat „Pierwsze uczniowskie doświadczenia – drogą do wiedzy”

9. Gry i zabawy w oparciu o pedagogikę zabawy czyli z zabawą i bajką           w świecie małego dziecka”- kurs zorganizowany przez firmę Nowa Szkoła  Łódź    ( listopad 2008 rok)

10. Warsztaty metodyczne  „Origami – baja w edukacji przedszkolnej                        i wczesnoszkolnej” zorganizowane przez Pracownię Pedagogiczną Poznań                       ( marzec 2009 rok)

11. „Czym skorupka  za młodu…czyli jak wyzwalać potencjał umysłowy uczniów w obszarze  edukacji przyrodniczej” ,( kwiecień 2009 rok ), zorganizowane przez wydawnictwo Nowa Era                                                          12. „Pedagogika cyrku, czyli jak zorganizować ciekawe zajęcia” – kurs zorganizowany przez SOR – MAN EDUKACJA Łódź ( maj 2009r.)                          

 

Efekty:                                                                                                                        

Odbyte przeze mnie kursy, szkolenia, warsztaty przyczyniły się          w większym lub mniejszym stopniu do podniesienia mojej wiedzy       i umiejętności. W przeważającej większości wykorzystałam zdobytą wiedzę w praktyce zawodowej, często dzięki kursom powstały nowe plany, programy czy ciekawe zajęcia, prowadzone nowymi metodami, aktywizującymi dzieci. Ukończone przeze mnie formy doskonalenia były zawsze owocne w wymianę doświadczeń z nauczycielami             z innych szkół. Szkolenia te przyczyniły się do podniesienia poziomu pracy mojej i szkoły. Wpłynęły na promocję szkoły w środowisku,             a przez to na podniesienie prestiżu szkoły posiadającej nauczycieli rozwijających się zawodowo.

 

4. Diagnozowanie rozwoju uczniów i opracowanie wskazań edukacyjnych , wspomagających rozwój potencjalnych możliwości uczniów.

 

W kwietniu 2008r uczniowie mojej klasy pisali Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty  przygotowany przez „Gazetę” i Wydawnictwo Pedagogiczne „Operon”. Celem sprawdzianu była ocena poziomu osiągnięć trzecioklasistów w zakresie pięciu obszarów umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji oraz wykorzystania wiedzy w praktyce. Po analizie wyników okazało się , że :

- najwyższy poziom umiejętności -  6 uczniów

- bardzo wysoki poziom-  2 uczniów

- wysoki poziom – 4 uczniów

- wyżej średni poziom – 1 uczeń

- średni – 2 uczniów

- niski – 1 uczeń

Ogółem na 100% klasa osiągnęła wysoki wynik 85%.

Opracowałam również arkusze obserwacji osiągnięć edukacyjnych uczniów.

W październiku2008 r. przeprowadziłam diagnozę uczniów klasy pierwszej poprzez test badający poziom analizy i syntezy słuchowej uczniów oraz badanie ogólnego poziomu rozwoju poprzez rysunek człowieka. W styczniu sprawdziłam również technikę i tempo czytania standardowym jednominutowym testem J. Konopnickiego , a w lutym - tempo pisania testem E. Grzegorzewskiej.                                                                                              Powtórny test tempa pisania uczniów przeprowadziłam  w kwietniu, natomiast tempo czytania w maju.                                                                                                    W maju 2009 roku przeprowadziłam również  Sprawdzian Kompetencji Pierwszoklasisty.  Najwięcej problemów sprawiło uczniom zadanie, sprawdzające umiejętność czytania ze zrozumieniem. Z pozostałymi zadaniami dzieci poradziły sobie bez większych trudności. Średnia klasy 86 %. W drugiej klasie zwrócę szczególną uwagę na umiejętność cichego czytania ze zrozumieniem.                                                                           

              

Efekty:                                                                                                                                                    

Efektem diagnozowania uczniów jest rzetelna informacja o tym, jakie są mocne i słabe strony ucznia, a więc co już umie, a nad czym musi popracować. Uczeń przyzwyczaja się do samodzielnej pracy i samodzielnego myślenia. Dla rodziców natomiast jest to jasna i czytelna instrukcja do pracy z dzieckiem. Wstępna diagnoza  pozwoliła mi dokonać oceny nowych uczniów oraz wyłonić  grupę dzieci z trudnościami. Dzieci te zakwalifikowałam na zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze. Jednominutowy test J. Konopnickiego sprawdził w jakim stopniu dzieci poczyniły postępy w czytaniu.  Natomiast  test E. Grzegorzewskiej przedstawił tempo pisania uczniów.                                                                                                                                                                                                                          

 

 

5. Stosowanie w pracy z uczniami metod aktywizujących.

 

Najczęściej w swojej pracy dydaktyczno- wychowawczej  wykorzystuję  techniki integracyjne , które wywodzą się z pedagogiki zabawy. Metodą zabawową jest również „Burza mózgów”, którą stosowałam w trakcie zajęć o przyjaźni. Dzieci podawały wyrazy, które kojarzą się z przyjacielem oraz układały przepis na dobrego kolegę. Metoda ta sprawdziła się też w czasie zajęć z edukacji środowiskowej, gdy określaliśmy co to jest „las”, „rośliny” „przyroda”.                                                                                                                  Poznając las dzieci pracowały również metodą projektów kwiecień 2008r. Ewaluacją projektu oprócz albumu o lesie było wystawienie bajki ekologicznej „Królewna Śnieżka” w Dniu Ziemi, na uroczystej akademii dla klas młodszych. Metodą projektu pracowaliśmy też w kwietniu 2009roku z obecną klasą pierwszą na temat „Żyj z przyrodą w zgodzie”. Ewaluacja odbyła się na apelu szkolnym, w którym dzieci zaprezentowały hasła ekologiczne , piosenki i piękne plakaty o ochronie Ziemi i środowiska, w którym żyjemy.                                  Technikę dramy wykorzystuję  często podczas zajęć „Spójrz inaczej”.  Uczniowie improwizują różne scenki z codziennego życia i pokazują jednocześnie jak postąpić, zareagować właściwie w różnych, trudnych  sytuacjach. Coraz częściej na zajęciach lekcyjnych odwołuję się do metodyki zuchowej.  Nic tak nie poprawia humoru jak pląs, czy piosenka, albo krótka zabawa ruchowa. Stosowana często na zajęciach praca  w grupach może być np. pracą w szóstkach.                              

 

Efekty:                                                                                                             

Stosowanie metod aktywnych zwiększa u uczniów aktywność, rozwija myślenie, integruje grupę w czasie wspólnej pracy czy zabawy, rozwija dzieci intelektualnie i emocjonalnie. Uczeń samodzielnie dochodzi do wiedzy a przez to lepiej ją zapamiętuje i utrwala. Dzięki metodom aktywnym udało mi się lepiej poznać dzieci, ich osobowość, słownictwo, miejsce w grupie, a także uwzględnić indywidualne zainteresowania. Dzięki  metodzie projektu uczniowie korzystali                      z różnorodnych źródeł informacji, uczyli się sposobów zapisywania                 i prezentowania zebranych materiałów, samooceny, obiektywnego oceniania innych, współdziałania w grupie, odpowiedzialności. Zastosowanie metod aktywizujących znacznie podniosło atrakcyjność zajęć, przez co dzieci chętniej w nich uczestniczyły.

 

6. Organizowanie imprez szkolnych, turystyczno-rekreacyjnych,  środowiskowych i kulturalnych.                                                             

     

Zorganizowałam w czasie stażu następujące imprezy:  

 

1.„Święto Pieczonego Ziemniaka” - ognisko klasowe – wrzesień 2006r, 2007r.         2. „Zielony tydzień” :  „Walka z Królem Śmieciem” – przedstawienie dla        kl. O – III oraz happening uliczny z okazji tygodnia  o segregowaniu odpadów              - październik 2006.                                                                                                               3. Wigilia klasowa – grudzień 2006r.                                                                                4. Uroczyste spotkanie z babciami i dziadkami z okazji ich Święta – luty 2006r, styczeń 2009r.                                                                                                         5. Wycieczka do Krakowa – maj 2007 r. i do Kapkaz – maj 2009 r.                                                                                                                             6. Zajęcia dydaktyczne w „Leśnej Klasie” na temat flory i fauny okolicznych kompleksów leśnych;  ognisko integracyjne – czerwiec2008r.                                                                                                                 7. Rajdy zuchowe – wrzesień 2007r. maj 2008r.                                                           

 

 

 

 

Efekty:                                                                                                          

Organizowanie  imprez środowiskowych i uroczystości szkolnych ukształtowało pozytywny wizerunek placówki, promowało osiągnięcia dzieci, aktywizowało rodziców. Występy uczniów  przed publicznością wpłynęły na zintegrow...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin