Fontanna di Trevi to najsłynniejsza rzymska fontanna barokowa. Budowę tegoż cuda zakończono w 1776 roku, ale jej projektant - Niccolo Salvi - nie doczekał niestety jej odsłonięcia. Woda tryska w niej dzięki akweduktowi z XIX wieku p.n.e., który doprowadza wodę również do fontanny Barcaccia, sąsiadki Schodów Hiszpańskich. Fontanna robi ogromne wrażenie - ma 20 metrów szerokości i 26 metrów wysokości. Swą nazwę fontanna zawdzięcza młodej dziewczynie - odkryła ono źródło, które wykorzystano przy budowie akweduktu.
Jeśli zwiedzając Rzym stwierdzisz, że musisz tam wrócić, koniecznie wrzuć do fontanny di Trevi choć jedną monetę, a legenda zadba o Twój rychły powrót. Pomożesz tym również miejscowym władzom w utrzymaniu zabytków.
Koloseum (dla Włochów Colosseo) to duma Rzymu, rzecz jasna jedna z wielu. Amfiteatr w latach 70 - 82 n.e. wznieśli cesarze z dynastii Flawiuszów. Widownia tej potężnej budowli jest w stanie pomieścić ok. 50 tysięcy ludzi. Ma kształt elipsy, której obwód liczy 524 metry. Mieści 4 galerie komunikacyjne, a pod areną wije się system podziemnych korytarzy. Na czterech z pięciu kondygnacji wewnętrznych zaplanowano i zorganizowano bufety, natryski, szatnie, pomieszczenia dla gladiatorów, a dla zwierząt - klatki. Z zewnątrz widzimy tylko cztery kondygnacje.
Przed wiekami żądni rozrywki rzymianie mogli wejść do Colosseo lub je opuścić jednym z aż osiemdziesięciu wejść (do dzisiaj zachowały się oznaczenia wejść od XXII do LIV). Mało kto potrafi to sobie wyobrazić, ale już kilkaset lat temu w czasie deszczu lub uciążliwego upału można było przykryć całą widownię specjalną osłoną, tzw. velarium. A wszystko to, aby wygodniej i przyjemniej korzystać z oferowanych przez cesarza rozrywek. I tak przychodzono tu na walki gladiatorów, polowanie na dzikie zwierzęta, czy naumachie (inscenizowanie morskich bitew). Koloseum ma też swoją niechlubną historię - tutaj mordowano chrześcijan, o czym przypomina stojący wewnątrz teatru krzyż. Zanim w XVIII wieku Colosseo uznano za miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan, służyło za kamieniołom.Swoją nazwę imponujący amfiteatr zawdzięcza sąsiadującemu ogromnemu posągowi Nerona, którego artysta przedstawił jako Helios.
Jeśli kiedykolwiek zamarzyło Ci się, by choć raz zasmakować prawdziwie rzymskiej kuchni, masz niesamowite szczęście! Tak się bowiem wspaniale składa, że zachowała się do dzisiaj genialna księga niejakiego Apicjusza, który zadbał o to, by potomni mieli możliwość przeniesienia się w czasie (a może i w przestrzeni...?) do nieba – takiego w gębie najprawdziwszego Rzymianina. Dzięki monumentalnemu dziełu „O sztuce kulinarnej ksiąg dziesięć” wiemy, jak jadali obywatele Rzymu między I a III wiekiem n.e. Poniżej znajdziesz kilka najbardziej reprezentatywnych przepisów
kasiapani