OŚWIECENIE POJĘCIA.docx

(17 KB) Pobierz

OŚWIECENIE – POJĘCIA

 

 

ATEIZM – (a - nie, theos - bóg), odrzuca istnienie Boga, ateizm jest konsekwencją racjonalizmu i empiryzmu.

 

BAJKA - alegoryczna opowieść, której bohaterami są zwierzęta, ludzie, przedmioty, które są pomocne w wyrażeniu pewnej nauki moralnej mającej charakter ogólny i powszechny. Postacie mają charakterystyczne, jednoznaczne cechy, na przykład lis - przebiegły, chytry; wilk - zły; lew - odważny; sowa - mądra.

Rodzaje bajek:

- epigramatyczna (zwięzła i krótka, podobna w formie do noweli)

- narracyjna (zwykle czterowersowa)

Cechy bajki: (zwięzłość, prosty język,  pointa o charakterze moralizatorskim, ujęta anaforycznie.)

Budowa bajki: (wprowadzenie, opis zdarzenia, katastrofa)

Twórcy bajek: I. Krasicki, S. Trembecki, A. Naruszewicz, J. U. Niemcewicz.

 

 

DEIZM - mniej skrajna forma ateizmu. Deizm odrzuca instytucję Kościoła, ale  wierzy w istnienie Boga - tylko jako stwórcy świata oraz praw, według których miał funkcjonować, który nie ingeruje w jego istnienie oraz w życie człowieka.

 

EMPIRYZM – doktryna filozoficzna, głosząca, że źródłem ludzkiego poznania jest doświadczenie czyli empiria.  Poznawanie świata oparte jest na eksperymencie i doświadczeniu.

LIBERTYNIZM - początkowo znaczył dążenie do wolności. W trakcie epoki nabrał negatywnego zabarwienia postawy ludzi bez moralności, rozpustnych, ucztujących i wyszydzających świętości.

PARSYFLAŻ -   Szyderstwo ukryte pod pozorami uprzejmości, drwina zamaskowana przez użycie ironicznych pochwał i komplementów.  Utwór o charakterze skrycie szyderczym lub ironicznym, niekiedy naśladujący ironicznie styl innego autora i zbliżający się wtedy do pastiszu i parodii.

 

POEMAT HEROIKOMICZNY - to gatunek epiki który parodiuje eposy bohaterskie;  zasadniczy chwyt polega na zderzeniu wzniosłej formy z błahą tematyką. 

 

RACJONALIZM – jego twórca jest Kartezjusz, autor sentencji "Cogito ergo sum" - "myślę więc jestem". Według niego najważniejszym celem jest myślenie, za pomocą którego człowiek może poznać prawdę o świecie. Odrzucał wiarę w przesądy uważając, ze prawdziwe jest tylko to, co można wytłumaczy rozumowo.

SATYRA - utwór literacki, który krytykuje i ośmiesza różne zjawiska, np. wady ludzkie, obyczaje i stosunki społeczne, postawy światopoglądowe, itp. Satyra tylko neguje i nie daje pozytywnych wzorców.

Rodzaje satyr: (społeczno-obyczajowa, polityczna, osobista, literacka, konkretna, abstrakcyjna)

Przykład: I. Krasicki "Pijaństwo", "Żona modna".

 

SENSUALIZM – pogląd filozof. głoszący, że wszelka wiedza i doświadczenie pochodzi od wrażeń zmysłowych.

 

TEIZM -  [gr. theós ‘bóg’], wiara w Boga jedynego, osobowego, transcendentnego, będącego stwórcą świata i ludzi oraz sprawującego opiekę nad światem

 

UTYLITARYZM - dobro ogólne jest ważniejsze od dobra jednostki, choć jej oczywiście nie można skrzywdzić. Ludzie powinni dążyć do bycia pożytecznymi dla innych.

WOLTERIANIZM - poglądy Woltera:

- wszystkie czyny człowieka zależne są od rozumu

- błędy w rozumowaniu powodują, że postępujemy źle

- optymizm, i skłonności do idealizowania, czasem popadanie w pesymizm

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin