Scenariusz zajęć prowadzonych metodami aktywnymi
(grupa 4-5- latki)
Temat: Podróż do Krainy Zabawek
Cele ogólne:
· Rozwijanie ekspresji twórczej,
· Utrwalenie zabaw integracyjnych „Powitanie”, „Łódeczki”
· Kształcenie poczucia rytmu
Cele szczegółowe:
· Dziecko umie wyrazić ruchem muzykę
· Potrafi naśladować gestem postać
· Umie nazwać kolory
· Zna nazwy figur geometrycznych
· Potrafi z pojedynczych elementów skomponować całość
· Rozumie pojęcie „dbanie o porządek”
Metody: aktywizujące
Formy pracy: indywidualna, zespołowa
Środki wspomagające działanie: strój pajaca dla nauczyciela, pluszowe zabawki(po jednej dla każdego dziecka), zestaw ilustracji w kopertach przedstawiających zabawki, list od czarodzieja, kolorowe kółka, różnorodne figury geometryczne wycięte z papieru ( dość duży format),
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna „Powitanie”- dzieci poruszają się w rytm muzyki, na przerwę w muzyce witają się poszczególne części ciała ( ręce, stopy, kolana ,łokcie, ) .
2. Prośba zabawek – nauczycielka przebrana za pajaca z koszem pluszaków. Dzieci są proszone o pomoc w odczarowaniu Krainy Zabawek.(Dzieci wybierają po jednej zabawce, którą bezpiecznie mają przenieśc do Krainy)
3. Podróż – zabawa pantomimiczna
· Płyniemy łódka ( dwoje dzieci siada naprzeciwko siebie w rozkroku, podaje sobie ręce- tworzy łódź, w środku leżą maskotki, które bezpiecznie mają przepłynąć)
· Na łące: naśladowanie tańca motyli, żabek , bocianów, pszczółek ( do muzyki, w zależności od pokazywanej ilustracji)
· Przedzieranie się przez krzaki ( pokaz ruchem )
· Podnoszenie ciężkich kamieni
· Przeskoki przez kałuże
· Przechodzenie przez kłujące kamyki
· Przejście przez tunel ( dzieci ustawiają jedno za drugim, stają w rozkroku, tworząc tunel, pod którym kolejno przechodzą dzieci i stają na końcu)
· Przejście przez błoto (pokaz ruchem ciała)
· Mycie – zabawa „Pralka”(dzieci stoją bardzo blisko siebie, nauczycielka „sypie proszek do pralki, żeby wyprać ich po wycieczce”, następnie „naciska przycisk” i..., dzieci naśladują ruchem ciała wstrząsy pralki podczas prania), cykl „prania” można powtórzyć 2-3 razy
· Odpoczynek – zabawa „Głaskanie” – dzieci siadają z maskotką, włączona spokojna muzyka, przytulają i głaszczą maskotkę, mogą cichutko mówic jej miłe rzeczy.
4. Bilet do krainy – losowanie jednego kolorowego kółka (kółka w 3-4 kolorach w zależności od liczby dzieci w grupie)
5. Szukanie listu – nauczycielka odczytuje list od czarodzieja „Odczaruję krainę gdy wykonacie zadania”
6. Zadania:
- ułożenie zabawek na półki, by wrócił porządek w krainie
- każda grupa ( wg. Kolorów wylosowanych kółek ma pokazać jak poruszają się: samochody, nakręcane lalki, roboty, pajacyki)
7. Jak muszą się zachowywać zabawki, żeby czarodziej już nigdy nie zaczarował krainy? – wypowiedzi dzieci
8.Co lubimy najbardziej : promykowe uszeregowanie
Dzieci wybierają z zestawu 4 zabawek 2, które lubią najbardziej i układają „Słoneczko”
9.Taniec radości z odczarowania krainy – swobodna interpretacja ruchowa do dowolnej muzyki
10. Odbudowanie Krainy – układanie z figur geometrycznych elementów Krainy ( domy , samochody , drzewa) i przyklejanie elementów na większej powierzchni np. ściana, duża kartka itp.
pprzemo77