Zimowe spotkanie z bałwankiem - konspekt zajęć dla dzieci 3, 4-letnich
Cele ogólne:-stwarzanie warunków do różnorodnej aktywności w toku realizacji różnych zadań,-rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej, spostrzegawczości, wyobraźni i myślenia.Cele operacyjne - dziecko:-wysłucha w skupieniu wypowiedzi kolegów i cierpliwie zaczeka na swoją kolej,-uważnie wysłucha opisu słownego i powiąże go z treścią obrazka,-dostrzeże różnice w wyglądzie bałwanka,-w skupieniu wysłucha polecenia i poprawnie wykona zadanie,-pozna inne zastosowanie papierków po cukierkach,-poprawnie wskaże części ciała wymienione w wierszu,-zabawi się przy piosence,-starannie wykona pracę plastyczną.Metody: podająca, problemowa, praktycznaFormy: zbiorowa, indywidualnaPomoce: bałwanki, paczka z zadaniami, papierki po cukierkach, płyta z muzyką, gotowe elementy bałwanka, klej, niebieskie kartki papieru, emblematy twarzy z minką uśmiechniętą i smutną.Przebieg zajęć:1.Zabawa integracyjna ,,Powitanie”Powitanie dzieci, które:-są dziewczynkami,-są chłopcami,-lubią zimę,-lubią kiedy pada śnieg,-mają sanki,-lubią lepić bałwana ze śnieguDzieci, których dotyczy powitanie, machają do nauczycielki ręką.2.Zabawa dydaktyczna ,,Zgadnij, o którym bałwanku mówię”.Na tablicy przypiętych jest kilkanaście bałwanków. Nauczycielka w kilku słowach opisuje wybranego bałwanka wymieniając jego charakterystyczne cechy. Wybrane dziecko wskaże, którego z widocznych bałwanków opisywała nauczycielka.3.Zabawa dydaktyczna ,,Paczka z zadaniami”Dzieci siedzą w kręgu. Nauczycielka objaśnia zabawę. W czasie trwania muzyki paczka krąży po kole, gdy muzyka milknie, dziecko u którego znajduje się paczka rozwija papier z zadaniem i podaje go nauczycielce. Nauczycielka odczytuje polecenie, które wykona dziecko. Zabawa trwa do chwili, aż zostaną odwinięte wszystkie papiery i wykonane przewidziane zadania. 4. Wyciągnięcie papierków po cukierkach z pudełka. Oglądanie otoczenia, kolegów i koleżanki przez kolorowe papierki.5. Inscenizacja ruchowa wiersza recytowanego przez nauczycielkę:Pokaz proszę, gdzie masz oko?Gdzie masz ucho? Gdzie masz nos?Pokaż rękę, pokaż nogę.Gdzie na głowie rośnie włos!Podnieś rękę, tupnij nogą.Kiwnij głową-tak lub nie.Klaśnij w ręce, skocz do góry.Teraz zabawimy się.6.Zabawa ruchowa ze śpiewem ,,Rodzina bałwankowa”.7.Praca przy stolikachUkładanie bałwanków z przygotowanych gotowych elementów - kół, kwadratów, trójkątów. Naklejanie bałwanków na niebieskie kartki papieru.8. Zakończenie zajęcia (ewaluacja) - rozdanie emblematów twarzy z minką uśmiechniętą lub smutną z prośbą o wybór, w zależności, czy zajęcie podobało się dziecku czy nie.
Anna Śliwińska
Dubiecko
annkrzpk3636