Scenariusz zajęć.doc

(43 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć – wychowanie przedszkolne - Katarzyna Grzelachowska

Scenariusz zajęć – wychowanie przedszkolne - Katarzyna Grzelachowska

Grupa : 6-latki

Krąg tematyczny : Dziecięcy świat wyobraźni

Temat dnia :Bal karnawałowy

Zapis w dzienniku : Rozmowa na temat elementów strojów karnawałowych na podstawie ilustracji oraz zebranych rekwizytów. Praca plastyczna – wykonanie rysunku „Maska karnawałowa” w programie Paint. Ćwiczenia oddechowe „Balonik”. Analiza i synteza wyrazów z literą B,b. Tworzenie zdań. Zabawa matematyczna „Domino sześciokątne” ćwiczenia utrwalające 0 jako zbiór pusty . Zabawa ruchowa „Wesołe sylaby”.

Zapoznanie dzieci z polką.

Cele ogólne : - rozwijanie  umiejętności poprawnego wypowiadania się

-          utrwalenie poznanych liter drukowanych

-          rozwijanie słuchu fonematycznego

-          utrwalenie podziału wyrazów na sylaby

-          kształcenie umiejętności czytania prostych wyrazów i zdań

-          zachęcanie do wspólnego śpiewania i zabaw przy muzyce

-          utrwalenie poznanych cyfr 

 

Cele szczegółowe : - wypowiada się na temat ilustracji i zebranych rekwizytów

-          dokonuje syntezy i analizy omawianych wyrazów z literą B, b

-          układa  zdanie  z podanych wyrazów

-          układa domino tak, aby klocki łączyły się bokami, na których jest zero kropek  

-          tańczy podstawowe kroki polki

-          wykonuje maskę karnawałową na bazie „leniwej ósemki” 

 

Metody :        -    słowne – rozmowa, pogadanka 

-          oglądowe – pokaz, obserwacja

-          oparte na działaniu – ćwiczenia, gra dydaktyczna, praca z tekstem, rozwiązywanie zadań

 

Formy pracy : - zbiorowa jednolita

-          grupowa jednolita,

-               indywidualna zróżnicowana

 

Środki dydaktyczne : płyta CD z nagraną piosenką „ Buli” oraz tańcem – polka .

Płyta CD z plikiem „leniwa ósemka”. Balony, sznurki, tamburyn, ruchomy alfabet, domino szęściokątne, karty pracy, kartoniki z sylabami, rekwizyty – korona, czapka wróżki, maski zwierząt .

 

 

Czas trwania zajęć obejmuje dwa zajęcia dydaktyczne po 30 minut .

W przypadku zmęczenia dzieci danym zadaniem  lub chęcią przedłużenia zabawy , zadania niezrealizowane przenosimy na następny dzień.

  

           

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć

            Część wstępna

1.      Powitanie .

2.      Śpiewanie piosenki „ Buli”- opowieść ruchowa .

3.      Ćwiczenia według Dennisona – punkty na myślenie, ruchy naprzemienne, leniwa ósemka  .     

Część właściwa                    

4.      Rozmowa kierowana na temat elementów strojów karnawałowych, na podstawie ilustracji, wiersza „Bal” i zgromadzonych rekwizytów( korona, czapka wróżki itp.)Zabawa „Zgadnij kim jestem”.

5.      Praca plastyczna „ Maska karnawałowa”- wykonanie rysunku w programie Paint-kreślenie leniwej ósemki i ozdabianie powstałej maski .

6.      Ćwiczenia oddechowe „Balonik”- na środku sali wiszą napompowane baloniki. Dzieci maszerują jedno za drugim po okręgu . Na sygnał ( jedno uderzenie w tamburyn) dmuchają  w  wiszące balony nabierając powietrze nosem, a wypuszczając ustami. Dwa uderzenia w tamburyn – dzieci maszerują dalej  .

7.      Analiza i synteza wyrazów . Tworzenie zdań . Wykonanie ćwiczeń pod kierunkiem nauczyciela – karty pracy – wyrazy z literą B, b (praca indywidualna zróżnicowana). Naklej litery na prostokąty tak , aby kolor balonu był taki sam jak kolor prostokąta , a dowiesz się kto tańczy na balu Przeczytaj zdania.Ocena w postaci znaczka „BRAWO”

8.      Analiza i synteza wyrazów . Budowa modelu i schematu wybranego wyrazu z wykorzystaniem ruchomego alfabetu . Samodzielne wykonanie ćwiczenia – połącz ze sobą przedmioty , w których nazwach głoskę b słyszysz na początku.

9.      Zabawa ruchowa „Wesołe sylaby ” – dzieci chodzą po obwodzie koła i słuchają sylab wypowiadanych przez nauczyciela, gdy usłyszą sylabę „bu” podskakują .

10.  Zabawy matematyczne – zero jako zbiór pusty .Policz i naklej na okienka cyfry przedstawiające liczbę elementów w pętlach. Układanie ilustracji i działań do zadań tekstowych . Dzieci ulepiły dwa bałwany . Zaświeciło słońce i bałwany roztopiły się. Ile bałwanów zostało ?

11.  Zabawa matematyczna „Domino sześciokątne”- dzieci  układają domino tak, aby klocki łączyły się bokami, na których jest zero kropek .

12.  Zapoznanie dzieci z polką – odtwarzanie nagrania z płyty CD . Dzieci uważnie słuchają utworu .Rozpoznają instrumenty . Wypowiedzi na temat charakteru utworu, próby określenia metrum.

13.  Układ ruchowy   – pary stoją na obwodzie koła, trzymają się za ręce (dziewczynki po stronie zewnętrznej)

-          pary cwałem posuwają się po obwodzie koła w prawą stronę, w ósmym takcie   trzy razy przytupują

-          dzieci w parach naśladują „ wyciąganie bielizny”

-          chłopcy stoją i klaszczą na każde „raz” w takcie, dziewczynki trzymają ręce pod boki, podskokami krążą wokół chłopców

-          dziewczynki stoją i klaszczą na każde „raz” w takcie, chłopcy trzymają ręce pod boki, podskokami krążą wewnątrz koła

-          pary w kółeczkach podskakują

-          taniec zakończony ukłonem

            Część końcowa

14.  Podsumowanie -zabawa ruchowa „Złap literkę”- dzieci stoją w kole. Jedno z nich stoi w środku koła, trzymając piłkę. Rzuca ją do wybranego dziecka, które odrzuca piłkę wypowiadając słowo zawierające głoskę „b”.

 

 

Scenariusz przygotowany na podstawie materiałów metodycznych dla nauczyciela – Ćwiczenia dla sześciolatka - wydawnictwo Juka. Program nauczania i ćwiczenia „Mój Kuferek” dopuszczony przez MEN nr 101/04 .

 

Obszary aktywności: polonistyczna, matematyczna, plastyczna, muzyczna, ruchowa

 

Ćwiczenia według Dennisona

1.Punkty na myślenie – ćwiczenie zwiększa jasność myślenia i poziom energii , odpręża,  usprawnia ogólną koordynację wzroku .

2.Ruchy naprzemienne – ćwiczenie ułatwia komunikację między obiema półkulami mózgu i parzystymi organami : oczami , uszami, rękami, nogami. Poprawia mechanizm myślenia przyczynowo-skutkowego, ogólną koordynację ruchową , wzrok i słuch.

3.Leniwe ósemki – ćwiczenie doskonali ruch gałki ocznej, koordynację ręka – oko i oko-ręka, wzmaga koordynację pracy obu półkul mózgowych , poprawia pamięć krótko- i   długoterminową.

 

 

 

 

Piosenka „Buli”

Muzyka : K.Jagiełło  

Słowa : D.Jagiełło

 

1.Na dworze zawierucha ,

   na dworze pada śnieg.

Wiatr mroźny mocno dmucha,

  lecz nie przestraszy mnie.

Ulepię dziś bałwana ,

  bo śniegu jest już dość.

  Z węgielków zrobię oczy,

  z marchewki zrobię nos.

Ref : Buli, Buli tak nazywają wszyscy mnie.

         Buli, Buli zatańczyć z wami chcę.

 

 

Wiersz „Bal” Maria Terlikowska

 

Bal, bal,

Gra muzyka – rym – cym – cym!

Każdy maskę dziś nakłada,

Nie wiadomo – kto jest kim

 

Kim jesteście, moje maski?

Nie powiecie – to bez łaski.

Choć tu każdy jest w kostiumie,

Ja znajomych poznam w tłumie. 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin