Artykuł o koniach.docx

(37 KB) Pobierz

Ochrona koni to wszelkie działania związane z troską zarówno o ocalenie poszczególnych ras koni, jak i ogólnej pomocy dla tych zwierząt. Przypadki dramatycznych procederów hodowców, którzy nie dbają o swoje zwierzęta, są niestety w Polsce bardzo częste. Jest wiele organizacji które zajmują się zaniedbanymi końmi, są rezerwaty dla koni (np. w Popielnie, rezerwat dla tarpanów). Organizacja Viva! zajmuje się zwalczaniem przemocy wobec zwierząt, łamania ich praw.

 

 

Znaczenie koni. Już bardzo dawno temu oswojono pierwsze konie – konie Przewalskiego. Na początku konie służyły jako pożywienie, a ich skóry miały różne zastosowania. Kiedy później ludzie zauważyli, że konie mogą targać różne rzeczy, mogą wozić ludzi zaczęto, zaprzęgać konie do ciężkiej pracy – dlatego nazywamy konie zimnokrwiste, końmi pociągowymi. Dzielne konie shire woziły na pole bitwy rycerzy, chłopi zaprzęgali konie do fury, pługów. Wraz z upływem czasu, ludzie zaczęli odczuwać przyjemność którą dawała jazda konna. Jednak zawsze (chociaż czasem nielegalnie) wysyłano konie na rzeź, na mięso. Często są zabijane niehumanitarnie.

 

Rzeź koni. Temat jednak nie jest zbyt dobrze znany społeczeństwu i niektórzy nie zdają sobie sprawy, jaki to problem. Polska jest największym importerem koni na rzeź wysyłanych m.in. do Francji, Włoch i Belgii. Wysyła się tam nie tylko stare konie, tylko najczęściej zdrowe i młode konie, których mięso jest bardziej delikatne i smaczniejsze dla koneserów np. we Francji. Każdego roku ok.50 000 tys. koni jest wysyłanych na rzeź, gdzie przez całą drogę nie mają wody, pożywienia i często trafiają do koniowozów już z ranami otwartymi. Zdarzają się masowe wypadki śmierci przed dojazdem do rzeźni m.in. z powodu braku picia. Podróż może trwać nawet 95 godzin w strasznych warunkach.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin