KARTA ZIEMI.doc

(136 KB) Pobierz
KARTA ZIEMI

KARTA ZIEMI

 

Preambuła

 

Znajdujemy się w krytycznej chwili w historii Ziemi, w czasie, gdy ludzkość musi wybrać swoją przyszłość. Jako że świat staje się coraz bardziej współzależny i wrażliwy, przyszłość wskazuje na wielkie niebezpieczeństwo, jak również na wielkie obietnice. Aby posuwać się naprzód, musimy uznać, iż pośrodku wspaniałej różnorodności kultur i form życia stanowimy jedną rodzinę ludzką i jedną wspólnotę Ziemską ze wspólnym przeznaczeniem. Musimy zjednoczyć się, aby wydać na świat zrównoważone społeczeństwo globalne oparte na poszanowaniu przyrody, uniwersalnych prawach ludzkich, sprawiedliwości ekonomicznej i kulturze pokoju. Aby to osiągnąć, koniecznym jest abyśmy jako mieszkańcy Ziemi zadeklarowali naszą odpowiedzialność za pozostałych, za większe społeczności i za przyszłe pokolenia.

 

Ziemia, nasz dom

 

Ludzkość jest częścią ogromnego ewoluującego wszechświata. Ziemia, nasz dom, zamieszkana jest przez unikalną, społeczność życia. Siły przyrody powodują, iż istnienie jest wymagającą i jednocześnie niepewną przygodą, jednakże Ziemia przewidziała te warunki jako niezbędne do ewolucji życia. Prężność społeczności życia i pomyślność ludzkości zależy od zachowania zdrowej biosfery ze wszystkimi jej systemami ekologicznymi, bogactwem roślin i zwierząt, żyznymi glebami, czystymi wodami i powietrzem. Globalne środowisko ze swoimi skończonymi zasobami jest wspólną troską wszystkich ludzi. Ochrona witalności, zróżnicowania i piękna Ziemi jest uświęconym celem.

 

Globalna sytuacja

 

Dominujące wzory produkcji i konsumpcji powodują dewastację środowiska, zubożenie zasobów i masowe ginięcie gatunków. Prowadzi się działalność na niekorzyść społeczności. Korzyści wynikające z rozwoju nie są dzielone równo i przepaść pomiędzy bogatymi a biednymi powiększa się. Powszechna jest niesprawiedliwość, bieda, ignorancja i brutalne konflikty, co powoduje cierpienie. Bezprecedensowy wzrost populacji ludzkiej stał się zbyt dużym ciężarem dla ekologicznych i socjalnych systemów. Zagrożone zostały fundamenty bezpieczeństwa globalnego. Wspomniane trendy są niebezpieczne, jednakże możliwe do uniknięcia.

 

Przyszłe wyzwania

 

Wybór należy do nas: stwórzmy globalne partnerstwo mające na celu dbałość o Ziemię i resztę ludzi lub zaryzykujemy zniszczenie nas samych oraz różnorodności życia. Fundamentalne zmiany naszych wartości, instytucji i trybu życia są konieczne. Musimy zdać sobie sprawę, że kiedy podstawowe potrzeby zostały spełnione, rozwój ludzkości dotyczy tego, aby bardziej "być" niż "mieć". Mamy wiedzę i technologię, które zapewnią nam wszystko i zredukują nasz wpływ na środowisko. Pojawienie się globalnego społeczeństwa obywatelskiego tworzy nowe szanse zbudowania demokratycznego i humanitarnego świata. Nasze środowiskowe, ekonomiczne, polityczne, socjalne i duchowe wyzwania są ze sobą powiązane i wspólnie możemy wypracować globalne rozwiązania.

 

Uniwersalna odpowiedzialność

 

Aby zrealizować powyższe aspiracje, musimy zdecydować się na życie w poczuciu uniwersalnej odpowiedzialności, identyfikując się z całą społecznością Ziemi, jak również ze swoimi społecznościami lokalnymi. Jesteśmy równocześnie przedstawicielami różnych narodów oraz jednego świata, które są ze sobą powiązane. Każdy dzieli współodpowiedzialność za obecną i przyszłą pomyślność rodziny ludzkiej i większego, żyjącego świata. Duch ludzkiej solidarności i pokrewieństwa z całością życia wzmacnia się, gdy żyjemy oddając cześć tajemnicy istnienia, będąc wdzięcznymi za dar życia i uznając ze skromnością miejsce człowieka w przyrodzie.

 

Pilnie potrzebujemy wspólnej wizji podstawowych wartości, które zapewnią etyczne podstawy pojawiającej się światowej społeczności. Dlatego też, wspólnie w HOPE potwierdzamy następujące zasady zrównoważonego stylu życia jako wspólny standard, według którego ma być prowadzona działalność i ocena wszystkich osób, organizacji, przedsiębiorstw, rządów i instytucji ponadnarodowych.

 

 

ZASADY

 

I. SZANOWAĆ I DBAĆ O SPOŁECZNOŚĆ ŻYCIA

 

1. Szanować Ziemię i życie z całą ich różnorodnością.

a) Uznawać, że wszystkie istoty są od siebie zależne i że każda z form życia ma wartość, niezależnie od jej znaczenia dla człowieka.

b) Potwierdzać wiarę we wrodzoną godność wszystkich istot ludzkich i intelektualny, artystyczny, etyczny i duchowy potencjał ludzkości.

2. Troszczyć się o społeczność życia ze zrozumieniem, współczuciem i miłością.

a) Zaakceptować, iż prawu posiadania, zarządzania i korzystania z zasobów naturalnych towarzyszy odpowiedzialność za zapobieganie szkodom środowiskowym i ochronę praw ludzi.

b) Potwierdzać, że zwiększonej wolności, wiedzy i władzy towarzyszy zwiększona odpowiedzialność za promocję wspólnego dobra.

3. Budować demokratyczne społeczeństwa, które są sprawiedliwe, aktywne, zrównoważone i pokojowe.

a) Zapewnić, że społeczności na wszystkich poziomach gwarantują prawa ludzkie i fundamentalne wolności, oraz dają możliwość każdemu wykorzystania w pełni swojego potencjału.

b) Promować socjalną i ekonomiczną sprawiedliwość, umożliwiając każdemu osiągnięcie bezpiecznych i odpowiednich warunków do życia, które są odpowiedzialne środowiskowo.

4. Zabezpieczyć szczodrość i piękno Ziemi dla obecnych i przyszłych generacji

a) Uznawać, że wolność działania każdej generacji jest określana potrzebami przyszłych generacji.

b) Przekazywać przyszłym generacjom wartości, tradycje i instytucje wspierające długookresowy rozkwit ludzkości na Ziemi i społeczności ekologicznych.

 

Ażeby wypełnić powyższe cztery zobowiązania, konieczna jest:

 

 

II. INTEGRALNOŚĆ EKOLOGICZNA

 

5. Chronić i przywracać integralność ziemskich systemów ekologicznych, ze szczególną troską o różnorodność biologiczną i procesy, które utrzymują życie.

a) Wdrożyć na wszystkich poziomach zrównoważonego rozwoju plany i regulacje które uczynią z ochrony i odnowy środowiska integralną część wszystkich inicjatyw rozwoju.

b) Ustanowić rezerwaty ochrony przyrody i biosfery, włączając w to dzikie tereny i obszary morskie, aby chronić systemy podtrzymujące życie na Ziemi, zachować bioróżnorodność i nasze naturalne dziedzictwo.

c) Promować odradzanie się zagrożonych gatunków i ekosystemów.

d) Kontrolować i eliminować nienaturalne lub genetycznie modyfikowane organizmy, które są szkodliwe dla gatunków naturalnych i środowiska, oraz zapobiegać wprowadzaniu takich szkodliwych organizmów.

e) Zarządzać wykorzystaniem zasobów odnawialnych, takich jak woda, gleba, produkty lasu i życie morskie, w sposób, który uniemożliwia przekraczanie współczynników regeneracji i chroni ekosystemy.

f) Zarządzać wydobyciem i wykorzystaniem nieodnawialnych zasobów, takich jak minerały i paliwa kopalne, w sposób minimalizujący możliwość ich zubażania i nie powodujący poważnego zniszczenia środowiska.

6. Zapobiegać szkodom, jako najlepsza metoda ochrony środowiska, i tam, gdzie wiedza jest ograniczona, zachowywać ostrożność.

a) Podejmować działanie aby uniknąć poważnej lub niemożliwej do cofnięcia szkody środowiskowej, nawet wtedy, gdy wiedza naukowa jest niekompletna lub nieprzekonująca.

b) Obciążyć koniecznością dowodu tych, którzy twierdzą, iż proponowane działanie nie spowoduje znaczącej szkody i uczynić strony odpowiedzialne za nie.

c) Dopilnować, iż podejmowanie decyzji obejmuje skumulowane, długookresowe, pośrednie, długodystansowe i globalne konsekwencje działalności człowieka.

d) Zapobiegać zanieczyszczeniom jakiejkolwiek części środowiska i zakazać opracowywania radioaktywnych, toksycznych lub innych niebezpiecznych substancji.

e) Unikać działań militarnych szkodzących środowisku.

7. Zaadaptować wzory produkcji, konsumpcji i rozrodczości które zabezpieczą potencjał regeneracyjny Ziemi, prawa człowieka i pomyślność społeczności.

a) Redukować wykorzystanie, wykorzystywać ponownie i poddawać recyklingowi materiały używane w systemach produkcji i konsumpcji, oraz zapewnić że pozostałości odpadów mogą zostać przyswojone przez systemy ekologiczne.

b) Działać z umiarem i efektywnością przy wykorzystaniu energii, polegać na coraz większym wykorzystaniu źródeł energii odnawialnej, jak np. słoneczna czy wiatrowa.

c) Promować rozwój wdrażanie i sprawiedliwy transfer technologii środowiskowych.

d) Uwzględniać pełne koszty środowiskowe i socjalne towarów i usług w ich cenach, umożliwiając konsumentom rozróżnienie produktów, spełniających najwyższe standardy środowiskowe i socjalne.

e) Zapewnić powszechny dostęp do służby zdrowia, która popiera zdrową i odpowiedzialną rozrodczość.

f) Zaadaptować style życia, które będą kładły nacisk na jakość życia i wystarczające materiały w skończonym świecie.

8. Rozwijać naukę w zakresie ekologicznej równowagi i promować otwartą wymianę oraz szerokie stosowanie nabytej wiedzy.

a) Wspierać międzynarodową współpracę naukową i techniczną w zakresie zrównoważonego rozwoju, ze szczególną uwagą zwróconą w kierunku narodów rozwijających się

b) Uznawać i zachowywać tradycyjną wiedzę i mądrość duchową we wszystkich kulturach mających swój udział w ochronie środowiska i pomyślności człowieka.

c) Zapewnić, że informacje o dużym znaczeniu dla zdrowia ludzkiego i ochrony środowiska, włącznie z informacjami genetycznymi, pozostaną ogólnodostępne.

 

 

III. SPRAWIEDLIWOŚĆ SOCJALNA I EKONOMICZNA

 

9. Eliminować ubóstwo jako etyczny, socjalny i środowiskowy imperatyw.

a) Gwarantować prawo do czystej wody i powietrza, bezpieczeństwa w zakresie dostępności żywności, nie zanieczyszczonej ziemi, schronienia, warunków sanitarnych oraz niezbędnych zasobów krajowych oraz międzynarodowych.

b) Dawać prawo każdemu człowiekowi do edukacji i zasoby, które zabezpieczą zrównoważone warunki życia; zapewnić ubezpieczenie społeczne i zabezpieczenie dla tych, którzy nie są w stanie zatroszczyć się o siebie.

c) uznawać ignorowanych, chronić słabszych, służyć cierpiącym i umożliwić im wykorzystanie potencjału, jak również realizowanie aspiracji.

10. Zapewnić, że działania i instytucje ekonomiczne na wszystkich poziomach promują rozwój ludzkości w sprawiedliwy i zrównoważony sposób.

a) Promować sprawiedliwą dystrybucję dóbr pomiędzy narodami.

b) Powiększać intelektualne, finansowe, techniczne i socjalne zasoby rozwijających się narodów, uwalniając je od uciążliwego zadłużenia międzynarodowego.

c) Zapewnić, że cały handel wspiera zrównoważone wykorzystanie zasobów, ochronę środowiska i postępujące standardy pracy.

d) Wymagać od międzynarodowych korporacji i organizacji finansowych działania w sposób przejrzysty dla dobra ogółu i uznania ich za odpowiedzialne za konsekwencje swoich działań.

11. Potwierdzić równość płci, jako warunku wstępnego względem zrównoważonego rozwoju i zapewnić szanse powszechnego dostępu do edukacji, służby zdrowia i działalności w gospodarce.

a) Zabezpieczyć kobietom prawa człowieka i zakończyć wszelką przemoc stosowaną wobec nich.

b) Promować aktywny udział kobiet we wszystkich aspektach życia gospodarczego, politycznego, obywatelskiego i kulturalnego, jako równych i pełnoprawnych partnerów, osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji, liderów i beneficjantów.

c) Wzmacniać rodziny i zapewniać bezpieczeństwo i wychowanie w miłości wszystkich członków rodziny.

12. Przestrzegać prawo wszystkich, bez jakiejkolwiek dyskryminacji, do naturalnego i socjalnego środowiska wspierającego ludzką godność, zdrowie fizyczne i duchową pomyślność, ze szczególną uwagą na prawa rdzennych ludów i mniejszości.

a) Eliminować dyskryminację we wszystkich jej formach, jak te, które bazują na rasie, kolorze, płci, orientacji seksualnej, religii, języku i pochodzeniu narodowym, etnicznym bądź socjalnym.

b) Potwierdzać prawo rdzennych ludów do ich duchowości, wiedzy, ziem i zasobów i do związanych z nimi warunków zrównoważonego bytu.

c) Honorować i wspierać młodych ludzi naszych społeczności, umożliwiając im wypełnienie ich kluczowej roli tworzenia zrównoważonych społeczności.

d) Chronić i przywracać wyróżniające się miejsca o znaczeniu kulturalnym i duchowym.

 

IV. DEMOKRACJA I POKÓJ

 

13. Wzmacniać instytucje demokratyczne na każdym poziomie i zapewniać przejrzystość i odpowiedzialność rządzenia, włącznie z udziałem w podejmowaniu decyzji i dostępem do sprawiedliwości.

a) Przestrzegać prawa każdego do uzyskania na czas jasnej informacji w zakresie środowiska, wszystkich planów rozwoju oraz działań, które najprawdopodobniej będą mieć na niego wpływ, lub w których będzie stroną zainteresowaną.

b) Wspierać lokalne, regionalne i globalne społeczeństwo obywatelskie i promować udział wszystkich osób zainteresowanych oraz organizacji w podejmowaniu decyzji.

c) Chronić prawa wolności opinii, wyrażania jej, pokojowych zgromadzeń, stowarzyszeń i protestów.

d) Ustanowić efektywny i wydajny dostęp do administracyjnych i sądowych procedur, włącznie z zaradzaniem i naprawianiem szkód środowiskowych oraz takich zagrożeń.

e) Eliminować korupcję we wszystkich instytucjach publicznych i prywatnych.

f) Wzmacniać społeczności lokalne, umożliwiając im dbanie o środowisko i przyporządkowując odpowiedzialności środowiskowe poziomom rządzenia, na których mogą być najbardziej efektywne.

14. Włączyć w formalną edukację i ciągłe doskonalenie wiedzy, wartości i umiejętności niezbędnych do życia w sposób zrównoważony.

a) Zapewnić wszystkim, w szczególności dzieciom i młodzieży, szanse edukacyjne, które dadzą możliwość aktywnego przyczynienia się do zrównoważonego rozwoju.

b) Promować udział sztuki, nauk humanistycznych, jak również innych, w edukacji w zakresie rozwoju zrównoważonego.

c) Zwiększać rolę masmediów w podnoszeniu świadomości ekologicznej i wyzwaniach socjalnych.

d) Uznać znaczenie edukacji moralnej i duchowej w zakresie prowadzenia zrównoważonego życia.

15. Traktować wszystkie istoty żywe z szacunkiem i uznaniem.

a) Zapobiegać okrucieństwu względem zwierząt trzymanych przez ludzi i chronić przed cierpieniem.

b) Chronić dzikie zwierzęta przed takimi metodami polowania, łapania i łowienia, które powodują skrajne, przedłużone lub możliwe do uniknięcia cierpienie.

c) Unikać lub wyeliminować jak tylko jest to możliwe wyłapywanie lub niszczenie gatunków nie będących pod ochroną.

16. Promować kulturę tolerancji i pokoju.

a) Zachęcać do wspierania wzajemnego zrozumienia, solidarności i współpracy pomiędzy ludźmi i narodami.

b) Wdrożyć kompleksowe strategie zapobiegania konfliktom i wspólnego rozwiązywania problemów aby rozstrzygać spory międzynarodowe.

c) Zdemilitaryzować narodowe systemy bezpieczeństwa do poziomu broni obronnej i przekształcić zasoby militarne do celów pokojowych, włącznie z odnawianiem środowiska.

d) Wyeliminować bronie nuklearne, biologiczne i toksyczne oraz inne bronie masowego rażenia.

e) Zapewnić, iż wykorzystanie przestrzeni orbitalnej i kosmicznej wspierać będzie ochronę środowiska i pokój.

f) Uznać, iż pokój stanowi całość stworzoną poprzez właściwe związki ze sobą, z innymi osobami, innymi kulturami, innym życiem, Ziemią, oraz większą całością, której są częścią.

 

 

 

 

 

18 marca 1997

Projekt przedłożony do globalnej konsultacji 18 marca 1997 na Konferencji Rio+5 Forum

 

Ziemia jest naszym domem i domem wszystkich istot żyjących. Ziemia jako taka jest również żywa. Jesteśmy częścią ewoluującego wszechświata. Istoty ludzkie są członkami współzależnej społeczności życia z wspaniała różnorodnością form żyjących i kultur. pochylamy się przed pięknem Ziemi i dzielimy cześć dla życia i źródeł naszego istnienia. Dziękujemy za dziedzictwo które otrzymaliśmy od poprzednich pokoleń i obejmujemy naszą odpowiedzialnością obecne i przyszłe pokolenia.

 

Społeczność światowa znalazła się w szczególnym momencie. Nie zważając na własne ryzyko ignorujemy prawa którymi rządzona jest biosfera. Ludzkość osiągnęła zdolność do czynienia radykalnych zmian w środowisku i procesach ewolucyjnych. Brak przewidywania i niewłaściwe używanie wiedzy i władzy zagraża strukturze życia i fundamentom lokalnego i światowego bezpieczeństwa. Na świecie istnieje ogrom przemocy, nędzy i cierpienia. Staje się oczywiste, że potrzebna jest fundamentalna zmiana.

 

Stoi przed nami wybór: zaopiekować się Ziemią lub uczestniczyć w destrukcji samych siebie i różnorodności życia. Musimy ponownie przemyśleć podstawy cywilizacji przemysłowo-technicznej, znaleźć nowe drogi zrównoważenia jednostki i społeczności, bycia i posiadania, różnorodności i jedności, spojrzenia krótko-dystansowego i długo-dystansowego, używania konsumpcyjnego i rozwoju duchowego.

 

Pośród całej naszej różnorodności jesteśmy jedną ludzkością i jedną ziemską rodziną dzieląca przeznaczenie. Wyzwania jakie przed nami stoją wymagają spojrzenia etycznego. Musi być ukształtowane partnerstwo, a współpraca na lokalnym, regionalnym, narodowym i międzynarodowym poziomie rozwijana. W solidarności między sobą i między społecznością żyjąca, my ludzie całego świata zobowiązujemy się do działania według następujących wzajemnie powiązanych zasad:

 

Respektowanie Ziemi i wszelkiego życia. Ziemia, każda forma życia i wszystkie istoty żyjące posiadają wewnętrzną wartość i gwarantowane poszanowanie niezależnie od ich użytecznej wartości dla ludzkości.

 

Dbanie o Ziemię, ochrona i odnowa różnorodności, integralności i piękna ekosystemów planety. Gdziekolwiek istnieje ryzyko nieodwracalnych lub poważnych zniszczeń, muszą być podjęte działania profilaktyczne zabezpieczające przed szkodą.

 

Życie w sposób zrównoważony, promowanie i przyjęcie modelu konsumpcji, produkcji i reprodukcji który zabezpiecza prawa człowieka i możliwości regeneracyjne Ziemi.

Ustanowienie sprawiedliwości, i obrony bez dyskryminacji, prawa wszystkich ludzi do życia, wolności i osobistego bezpieczeństwa w środowisku odpowiednim dla ludzkiego zdrowia. Ludzie mają prawo do wody pitnej, czystego powietrza, niezanieczyszczonej gleby i bezpiecznej żywności.

 

Równy udział w zyskach z korzystania z zasobów naturalnych i zdrowego środowiska pomiędzy narodami, między bogatymi a biednymi, kobietami a mężczyznami, między obecnym a przyszłymi pokoleniami oraz internalizacja wszystkich środowiskowych, społecznych i ekonomicznych kosztów.

 

Promowanie rozwoju społecznego i systemu finansowego który kreuje i zapewnia zrównoważone środki utrzymania, wykorzenia nędzę i wzmacnia społeczności lokalne.

Niestosowanie środków przemocy uznając, że pokój jest powszechnie tworzony dzięki harmonijnym i wyrównanym relacjom z samym sobą, innymi osobami, innymi formami życia i Ziemią.

 

Wzmocnienie procesów dających ludziom możliwość efektywnego uczestniczenia w podejmowaniu decyzji oraz zapewnienie klarowności i możliwości oceny zarządzania i administrowania we wszystkich sektorach społeczeństwa.

Ponowne uznanie, ze ludność tubylcza i plemienna pełni żywotną rolę w opiece i ochronie Matki Ziemi. Ma ona prawo do zachowania swojej duchowości, wiedzy, ziemi, terytoriów i źródeł surowców.

 

Potwierdzenie, że równość płci jest zasadniczym warunkiem zrównoważonego rozwoju.

Zapewnienie prawa do zdrowia reprodukcyjnego i płciowego, szczególnie dla kobiet i dziewcząt.

 

Promowanie udziału młodzieży jako liczącego się czynnika zmian w kierunku lokalnego, ponad regionalnego i globalnego zrównoważonego rozwoju.

Rozwijanie i wprowadzanie w życie naukowej i innych typów wiedzy oraz technologii która promują zrównoważone modele życia i chronią środowisko.

Zapewnienie ludziom w trakcie ich życia możliwości nabycia wiedzy, wartości oraz praktycznych zdolności potrzebnych do zbudowania zrównoważonych społeczności.

Traktowanie wszystkich stworzeń ze współczuciem i ich ochrona przed okrucieństwem bezpodstawną destrukcją.

 

Nie czynienie środowisku innych tego czego byśmy nie chcieli dla naszego środowiska.

Chronienie i restauracja miejsc o szczególnym ekologicznym, kulturowym, estetycznym, duchowym i naukowym znaczeniu.

 

Kultywowanie i działanie z poczuciem wspólnej odpowiedzialności za poziom bogactwa społeczności światowej. Każda osoba, instytucja i rząd ma obowiązek dążenia do osiągnięcia niepodzielnych celów sprawiedliwości dla wszystkich, zrównoważonego rozwoju, pokoju światowego, poszanowania i opieki nad szeroką rozumianą społecznością żyjącą.

Zawierając powyższe wartości w tej Karcie, możemy wzrastać do rodziny kultur która pozwala rozwijać się potencjałowi wszystkich osób w harmonii ze Społecznością Światową . Musimy zachować mocną wiarę w możliwości ludzkiego ducha i głębokie przekonanie przynależności do wszechświata. Nasze najlepsze działania będą ucieleśniać integrację wiedzy i współczucia.

 

***

Aby rozwinąć i wdrożyć zasady tej Karty narody świata powinny najpierw przyjąć międzynarodową konwencję która zapewni zintegrowane ramy prawne dla istniejących i przyszłych polityk i praw zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

 

 

 

CZYM JEST CZYSTA PRODUKCJA?

 

ZASADY JEJ WDRAŻANIA

 

Towarzystwo Społeczno – Kulturalne „Jesteśmy”

 

W dniach 3-14 czerwca 1992 roku odbyła się w Brazylii w Rio de Janerio II Konferencja ONZ pt. „Środowisko i Rozwój”. Wśród przyjętych kilku dokumentów znalazła się Deklaracja z Rio tzw. Karta Ziemi, która otworzyła nowy etap rozwoju ludzkości. Po kilkusetletnim okresie nastawionym na zdobywanie Ziemi i jej zasobów przyszedł czas na...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin