Scenariusz zajęć 4.doc

(32 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć

 

Data: 04.04.2006

Temat kompleksowy: „Zabawa w teatr”

Temat dnia: „Teatr żywy”

Grupa: 5 - latki

 

Cele operacyjne:

·                    potrafi wypowiadać się na określony temat

·                    zna znaczenie słów: teatr, aktor, aktorka, scena, kulisy

·                    potrafi wymienić rodzaje lalek

·                    potrafi określić różnicę między lalkami

 

Metody:

·                    percepcyjna – uprzystępniania sztuki

·                    słowna – rozmowa

·                    czynna – samodzielnych doświadczeń

 

Formy:

·                    zbiorowa

 

Środki dydaktyczne:

·                    pacynka Klementynka

·                    wiersz J. Kulmowej „Teatr żywy”

·                    tabliczki z wyrazami: teatr, aktor, aktorka, scena, kulisy

·                    lalki: pacynki, kukiełki, marionetki

 

Przebieg zajęć

 

1. Powitanie.

 

N. zakłada na rękę pacynkę i przedstawia ją dzieciom.

„Witajcie drogie dzieci. Mam na imię Klementyna i będę towarzyszyć wam podczas dzisiejszych zajęć, ale najpierw przywitajcie się ze mną”

Pacynka Klementynka wita się z dziećmi poprzez podanie ręki.

 

2. Słuchanie wiersza J. Kulmowej „Teatr żywy”.

 

N. zadaje dzieciom pytanie:

·                    Co to jest według was „Teatr żywy”

 

 

 

N. czyta wiersz:

 

A w teatrze

wszystko inaczej.

Tu naprawdę żyje to na co patrzę.

Aktor co króla gra

wcale nie jest za szybą ze szkła.

Ta aktorka widzi mnie na pewno

chociaż jest złotowłosą królewną.

I ten książę piękny jak westchnienie

jest o krok ode mnie - choć na scenie.

Więc nie wierzę, że jak wyjdę za kulisy

to królewna czarnowłosa będzie, książę łysy.

Bo jeżeli nie za szkłem, nie na taśmie

to ta bajka musi być

TUTAJ WŁAŚNIE.

Dla mnie, przy mnie

dzieją się te dziwy.

Kocham teatr bo

jest inny – żywy.

 

3. Rozmowa na temat wiersza.

 

N. zadaje pytania:

 

·                    Kto występuje w teatrze? (Aktorzy)

·                    Co to znaczy, że teatr jest żywy? (Wszystko odbywa się na żywo, na scenie)

·                    Kto z was był w teatrze?

 

4. Odczytywanie wyrazów związanych z teatrem.

 

N. wiesza na tablicy kartoniki z napisami i pokazując odczytuje je:

·                    teatr

·                    aktor

·                    aktorka

·                    scena

·                    kulisy

N.  zadaje pytanie: Kto z was wie co oznaczają kolejne wyrazy?

 

N. wyjaśnia znaczenie niezrozumiałych określeń.

 

5. Prezentacja lalek.

 

N. pokazuje dzieciom różne rodzaje lalek (pacynki, kukiełki, marionetki).

N. zadaje dzieciom pytania:

·                    Jak wyglądają te lalki? opiszcie ich wygląd

·                    Czym się różnią?

·                    Czy takie lalki można spotkać w teatrze?

·                    Jak nazywa się taki teatr?

 

6. Swobodna improwizacja słowna z wykorzystaniem dowolnej lalki.

 

N. rozdaje chętnym dzieciom lalki i prosi, aby wcielili się w role aktorów- lalek i porozmawiali  na dowolny temat.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin