Agresja psa - jak sobie z nią poradzić ?
autorem artykułu jest Marcin Dondelewski
Wiele jest oznak agresji psa. Jedne są agresywne z powodu nadmiernych hormonów np. testosteronu dotyczy głównie samców, oraz ze spadkiem poziomu serotoniny we krwi.
Pies także jest dużo bardziej agresywny gdy czuję się zagrożony, gdy jest przestraszony. Pies jest zwierzęciem stadnym i gdy właściciel będzie pozwalał mu na coraz więcej przyjedzie czas kiedy będzie chciał “przejąć” przywództwo w swoim stadzie czyli w domu !
Gdy pies jest agresywny, niesłucha się, gdy nie można do psa podejść w czasie gdy je, gdy pies ułoży się na kanapie i nie można na niej usiąśćbo pies sobie tego “nie życzy” to znaczy, że pies stawia siebie znacznie wyżej w hierarchii stada, niż swojego właściciela.
W takich przypadkach kiedy pies jest za bardzo dominujący, wszędzie znaczy swoje terytorium zwykla ma nadprodukcję męskich hormonów. Jednym z rozwiązań jest kastracja psa. Po zabiegu powinien być dużo bardziej przyjazny i grzeczniejszy. Jednak przed podjęciem takiej decyzji trzeba się skontaktować ze swoim weterynarzem lub kimś kto zajmuje się dominacją, psychiką psów.
Pies może być także agresywny w samoobronie. Ta forma agresji jest niejako zrozumiała. Gdy pies jest łagodny i staje w sytuacji zagrożenia to czasem nie ma innego wyjścia niż walczyć np. z psem który go zaatakował.
Z następnym typem agresji można się spotkać gdy naruszy się jego terytorium. Gdy ktoś wejdzie na jego podwórko, terytorium może ostrzec, że ktoś wszedł na nie swoje podwórko albo od razu zaatakować.
Jak suka ma małe także może bronić swoich dzieci. Suka będzie broniła swoich dzieci a potem jakby nigdy nic wróci to szczeniaków będzie machała ogonem i lizała je. Większą agresję można także zauważyć u suk które mają ciążę urojoną.
Jeśli zaobserwujemy u swojego psa nieuzasadnione , przesadzone, natarczywe zachowania agresywne to jak wszędzie im wcześniej zgłosisz się po pomoc do szkoleniowca psów, behawiorysty itp. tym łatwiej będzie problem zlikwidować.
pysialila1