Lekcja matematyki w klasie V - Rozwiązywanie zadań - ułamki dziesietne.doc

(67 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji matematyki w klasie V

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V

 

 

 

TEMAT:              Rozwiązywanie zadań tekstowych z wykorzystaniem działań na

ułamkach dziesiętnych.

 

CELE:

              OGÓLNY:              utrwalenie wykorzystania czterech działań na ułamkach dziesiętnych do

                                   rozwiązywania zadań tekstowych, które uwzględniają standardy

                                   wymagań.

             

OPERACYJNE:

Uczeń :

·        Zna podstawowe wiadomości o ułamkach.

·        Potrafi dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić ułamki dziesiętne.

·        Umie analizować dane.

·        Potrafi przedstawić dane na diagramie.

·        Umie odczytywać i interpretować problem.

·        Potrafi zbierać informacje.

·        Umie porządkować dane w tabeli.

 

              WYCHOWAWCZY:              Rozwijanie zdolności poznawczych, wytrwałości w wysiłku umysłowym, odpowiedzialności za wynik pracy oraz respektowania przyjętych zasad w grupie..

             

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

 

·         Plansze dla każdego ucznia z treścią zadań (załącznik: nr 1)

·         Plansze dla grup (załącznik nr 2)

·         Mapa Polski z odległościami pomiędzy niektórymi miastami.

·         Papier A-3.

·         Kolorowe karteczki (załącznik nr 3).

 

METODA PRACY:

 

·         Poszukująca .

·         Aktywizująca – (aktywność kreatywna).

·         Eksponująca.

 

FORMA PRACY :

 

·         Indywidualna.

·         Grupowa.

·         Zbiorowa.


 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

              Uczniowie samodzielnie zebrali dane dotyczące ocen semestralnych z matematyki w klasach piątych i przedstawili je odpowiednio porządkując w tabeli.

             

Sprawy organizacyjne:

Podzieliłam klasę na pięcioosobowe grupy o niewielkim zróżnicowaniu poziomów. Wszystkie grupy miały do rozwiązania te same zadania.

 

Lekcja właściwa:

 

Zadanie 1 (załącznik nr 1) dla każdego ucznia.

a)                  Zaangażowanie i badanie problemu. Po otrzymaniu zadań uczniowie najpierw indywidualnie zapoznali się z treścią poleceń, przeanalizowali mapkę i rozwiązali zadania. W grupie uzgodnili wyniki poprzez negocjacje.

b)                  Prezentacja – przedstawiciele grup dokonali prezentacji, pozostali uczniowie mieli możliwość porównania wyników.

c)                  Nauczyciel obserwuje, sprawdza, ile wiadomości wnoszą do pracy uczniowie oraz dokonuje oceny punktowej pracy w grupie.

 

Zadanie 2 (załącznik nr 2) jeden zestaw na grupę.

a)                  Zaangażowanie i badanie problemu. Uczniowie zapoznali się z treścią zadań. Wypracowali wspólną metodę postępowania, każdy uczeń był zaangażowany w rozwiązywanie problemu. Po dokonaniu niezbędnych obliczeń grupy przystępują do tworzenia plakatu – diagramu słupkowego.

b)                  Prezentacja – plakaty każdej grupy zostają zawieszone na tablicy. Przedstawiciele grup relacjonują efekty pracy swojej grupy.

c)                  Nauczyciel obserwuje, dokonuje oceny punktowej prezentowanych prac oraz zbiorowo z klasą analizuje diagramy słupkowe.

 

 

Refleksje, ewentualne uwagi  - nauczyciel pyta uczniów:

·         Które z zadań wydało im się najtrudniejsze;

·         Jak została zorganizowana praca w ich grupach.

 

Każdy uczeń miał możliwość ocenić swój udział w grupie (samoocena, poprzez rysunek na kolorowej kartce papieru ) (załącznik nr 3).

 

Zadanie domowe: zeszyt ćwiczeń „Matematyka wokół nas” ćwiczenie 4 str. 76.

 

 

 

 

 

Opracowała

mgr Elżbieta Maciejasz

 

 

 


Załącznik nr 1.

Liczby umieszczone na tej mapie oznaczają odległości drogowe
w kilometrach pomiędzy niektórymi miastami.

 

 

 

 

 

 

Zadanie 1;

a)      Z Gdańska do Warszawy jest …………. km.

b)     Z Krakowa do Warszawy przez Lublin jest …………km.

 

 

Zadanie 2.

a)      Podróż Piotrka z Lublina do Koszalina przez Poznań wynosi ………km.

b)     Podróż Ewy z Lublina do Wrocławia przez Kraków wynosi ……………km.

c)      Które z nich odbyło dłuższą podróż………………. i o ile……………. km?

 

 

Zadanie 3.

a)      Na stacji benzynowej „BIEDRONKA”  za 50 litrów benzyny zapłacono 160 zł. Jaki będzie przybliżony koszt podróży z Warszawy do Wrocławia (najkrótszą trasą) jeżeli samochód osobowy zużywa 6 litrów na 100 km?


Załącznik nr 2.

Tabela przedstawia zestawienie ocen z matematyki klas piątych za I semestr roku szkolnego 2005/2006.

 

Klasa

Ilość uczniów

Celujące

Bardzo dobre

Dobre

Dostateczne

Dopuszczające

Niedostateczne

Średnia ocen

5a

25

2

7

6

8

2

0

 

5b

26

0

9

6

8

3

0

 

5c

21

0

5

6

8

2

0

 

5d

24

2

8

10

3

1

0

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin