UE w procentach - scenariusz samoksztalceniowy.doc

(883 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji matematyki w klasie V

Scenariusz lekcji otwartej dla zespołu samokształceniowego.

 

 

 

TEMAT:              Unia Europejska w procentach.

 

CELE:

             

OGÓLNY:             

o       Modelowanie i matematyzowanie sytuacji, wykonywanie obliczeń procentowych, przeprowadzanie prostych rozumowań;

o       Odczytywanie informacji z diagramów procentowych, sporządzanie diagramów procentowych..

             

 

OPERACYJNE:

 

Uczeń:

o       Umie zamieniać procenty danej wielkości na ułamki dziesiętne i zwykłe nieskracalne ...tej wielkości.

o       Potrafi zamieniać ułamki danej wielkości na procenty tej wielkości.

o       Umie określać procentowo zacieniowane części figury.

o       Potrafi odczytywać dane z diagramów procentowych.

o       Potrafi sporządzać diagramy procentowe.

o       Zna państwa Unii Europejskiej oraz ich stolice.

o       Umie obliczać procent danej liczby.

o       Rozumie zadania tekstowe związane z podwyżkami i obniżkami, odsetkami bankowymi.

o       Potrafi rozwiązywać zadania tekstowe z obliczaniem procentu danej liczby.

 

             

WYCHOWAWCZY:             

             

Wdrożenie do pracy zespołowej, kształtowanie umiejętności współdziałania i współpracy z innymi, wdrażanie do samodzielności i samokontroli..

 

METODA PRACY:

 

Ø      Powtórzeniowa.

Ø      Ćwiczeniowa.

Ø      Aktywizująca – „burza mózgów”.

 

 

FORMA PRACY :

 

o       Praca samodzielna.

o       Praca w grupie.

o       Praca z całym zespołem.

 


ŚRODKI  DYDAKTYCZNE:

 

              kartki z zadaniem z hasłem do pracy samodzielnej - załącznik nr 1,

              kartki z flagami państw Unii Europejskiej – załącznik nr 2,

              kartki z zadaniami dotyczącymi diagramów procentowych do pracy w grupie – załącznik nr 3,

              zadania tekstowe na kartach do pracy z całym zespołem – załącznik nr 4,

              magnesy,

              kartki z zadaniem domowym – załącznik nr 5,

 

 

 

PRZEBIEG LEKCJI:

 

1.             Sprawdzenie obecności.

2.             Sprawdzenie zadania domowego.

3.             Praca samodzielna – rozwiązanie zadania z hasłem – Załącznik nr 1.

4.             Zapisanie tematu lekcji – UNIA EUROPEJSKA W PROCENTACH.

5.    Praca z całym zespołem klasowym – uczniowie wymieniają państwa Unii Europejskiej i ich stolice pokazując je na mapie. Wieszają na tablicy kartki wraz z wizerunkami flag tych państw – Załącznik nr 2. Następnie odpowiadają na pytania nauczyciela:

              jaki procent flagi Polski zajmuje kolor czerwony?

              jaki procent wszystkich liter państwa Luksemburg stanowi litera „U”?

              czy procent koloru białego flagi Austrii jest równy procentowi koloru białego flagi  Włoch?

              jaki procent wszystkich liter stolicy Finlandii stanowi litera „I”?

              zadaj podobne pytanie koledze bądź koleżance z ławki.

 

6.             Praca w grupie – rozwiązywanie zadań dotyczących diagramów procentowych – Załącznik nr 3.

7.             Praca z całym zespołem klasowym – rozwiązywanie zadań tekstowych dotyczących wykorzystywania obliczeń procentowych w praktyce (przedstawienie rozwiązań na tablicy)– Załącznik nr 4. – UWAGA! przy ostatnim zadaniu z tego załącznika - przed jego rozwiązaniem – nauczyciel przeprowadza krótką pogadankę na temat każdej oferty tj. wyjaśnia gdzie znajdują się poszczególne parki i wskazuje je na mapie.

8.             Podsumowanie lekcji – uczniowie wyrażają swoje opinie na temat przeprowadzonej lekcji.

9.             Zadanie domowe – rozdanie kartek z zadaniem domowym – Załącznik nr 5.

 

Opracowała:

mgr Elżbieta Maciejasz

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 1.

 

 

Zadanie z hasłem.

 

Zamień procenty danej wielkości na ułamki, a ułamki danej wielkości na procenty tej wielkości. Wpisz pod wynikiem w haśle odpowiadające im litery, a dowiesz się jaki jest temat dzisiejszej lekcji:

 

O              75% danej wielkości                             =                            A              0,375 danej wielkości              =

U              2,5 danej wielkości                            =                            P              1 danej wielkości              =

J              30% danej wielkości                            =                            A              danej wielkości              =

E              2,5% danej wielkości                            =                            I              2 % danej wielkości              =

S              danej wielkości                            =                            N              danej wielkości              =

K              12,5% danej wielkości              =                            R              danej wielkości              =

E              125% danej wielkości                            =                            U              2,05 danej wielkości              =

 

HASŁO:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

205% danej wielkości

12%

35%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

250%

60%

150%

3%

25%

37,50%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W PROCENTACH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin