Zdj. Skośne podeszwowo – grzbietowe stopy:
l Ułożenie: chory leży na brzuchu, stopa badana w zgięciu podeszwowym przylega brzegiem bocznym i powierzchnią grzbietową palców do błony leżącej na stole, między palce można włożyć watę lub wałeczki z ligniny, pięta oparta na wysokiej podstawce.
l Kaseta: 13x18 ułożona poprzecznie, dalszy brzeg kasety o szerokości palca ku przodowi od końca palucha.
l PC: pada na trzeci palec i przebiega od strony podeszwowej ku grzbietowej i nieco bocznie, prostopadle do kasety.
l Ocena zdjęcia: na zdjęciu widoczne są lekko skośne rzuty paliczków wszystkich palców. Zdjęcie skośne wykonuje się zazwyczaj zamiast zdjęcia ściśle bocznego, na zdjęciu ściśle bocznym rzuty wszystkich paliczków pokrywają się ze sobą i nie są dostatecznie wyraźne. Na zdjęciu skośnym nie pokrywają się ze sobą, są wyraźne i widoczne.
l Ochrona: fartuch z gumy ołowianej, ograniczenie wiązki promieniowania do niezbędnego minimum.
Zdj. Grzbietowo – podeszwowe palców stopy:
l Ułożenie: chory siedzi na stole, kończyna badana zgięta w stawie kolanowym i biodrowym, opiera się podeszwą o kasetę, między palce można włożyć watę lub ligninę starając się w ten sposób je rozchylić.
l Kaseta: 13x18 ułożona poprzecznie lub 18x24 dzielona, dalszy jej brzeg jest uniesiony ku górze o szerokości dwóch palców ku przodowi od końca palucha.
l PC: pada na staw śródstopno-paliczkowy trzeciego palca i przebiega od strony grzbietowej ku podeszwowej, prostopadle do kasety
l Ocena zdjęcia: na zdjęciu widoczne są paliczki i stawy wszystkich palców.
l Ochrona: Fartuch z gumy ołowianej, ograniczenie wiązki promieniowania do niezbędnego minimum.
Zdj. Stopy (śródstopia) grzbietowo – podeszwowe:
l Ułożenie: chory siedzi na stole, kończyna badana zgięta w stawie kolanowym i biodrowym, stopa przylega podeszwą do kasety leżącej na stole.
l Kaseta: 18x24 ułożona podłużnie (lub 24x30 dzielona podłużnie), przedni brzeg błony o szerokości dwóch palców ku przodowi od końca palucha.
l PC: pada na środek sródstopia i przebiega od strony grzbietowej ku podeszwowej, prostopadle do kasety.
l Ocena zdjęcia: na zdjęciu widoczne są kości stępu, śródstopia i palców, w rzucie grzbietowo-podeszwowym
Zdj. Stopy (śródstopia) podeszwowo – grzbietowe:Ułożenie: chory leży na brzuchu, stopa badanej kończyny grzbietową powierzchnią leży na kasecie, kaseta umieszczona na drewnianej klinowej podstawce lub na worku z piaskiem.
l Kaseta: 18x24 ułożona podłużnie, ułożenie kasety na podstawkach musi być tak dobrane, aby grzbiet stopy przylegał do niej jak najściślej, dalszy brzeg błony wystaje o szerokości dwóch palców ku przodowi od końca palucha.
l PC: pada na środek podeszwy i przebiega od strony podeszwowej ku grzbietowej, prostopadle do kasety.
l Ocena zdjęcia: na zdjęciu widoczne są części kości stępu oraz kości śródstopia i palców.
l Ochrona: fartuch z gumy ołowianej, ograniczenie wiązki promieniowanie do niezbędnego minimum
Zdj. Porównawcze grzbietowo – podeszwowe obu stóp:Ułożenie: chory siedzi na stole lub leży na plecach, obie kończyny zgięte w stawach kolanowych i biodrowych, podeszwy obu stóp ułożone na błonie równolegle do siebie, w nieznacznej odległości od siebie.
l Kaseta: 24x30 ułożona podłużnie, dalszy brzeg kasety wystaje o szerokość dwóch palców ku przodowi od szczytów palców.
l PC: Pada na punkt leżący w połowie linii łączącej środki obu stóp, inaczej mówiąc na środek kasety i przebiega od strony grzbietowej ku podeszwie, prostopadle do kasety.
l Ocena zdjęcia: na zdjęciu widoczne są kości obu stóp.
Zdj. Skośne (boczno – przyśrodkowe) stopy (śródstopia):
l Ułożenie: chory leży na boku zdrowym, kończyna badana lekko ugięta w stawie kolanowym i biodrowym i nieco wysunięta ku przodowi, kolano kończyny badanej nieco uniesione ponad powierzchnie stołu, stopa przyśrodkowym brzegiem przylega do błony ułożonej na stole, płaszczyzna powierzchni podeszwy tworzy z płaszczyzną stołu i kasety kąt 45*
l Kaseta: 18x24 ułożona podłużnie lub 24x30 dzielona
l PC: pada na środek stopy i przebiega skośnie od strony bocznej i grzbietowej ku stronie przyśrodkowej i podeszwie, prostopadle do kastety.
l Ocena zdjęcia: na zdjęciu widoczne są w rzucie lekko skośnym kości stępu, śródstopia i palców.
Zdj. Skośne podeszwowo- grzbietowe stopy:Ułożenie: kończyna badana odwrócona, zgięta w stawie biodrowym i kolanowym, stopa przylega powierzchnią grzbietową do kasety.
l Kaseta: 18x24 ułożona podłużnie lub 24x30 dzielona, przedni brzeg błony o szerokości dwóch palców ku przodowi od końca palucha
l PC: pada na środek stopy
l Ochrona: fartuch z gumy ołowianej, ograniczenie wiązki promieniowanie do niezbędnego minimum.
Zdj. Boczne (boczno – przyśrodkowe) stopy – pozycja stojąca z obciążeniem:Ułożenie: chory stoi na grubych, około 3cm podpórkach
l Kaseta: 24x30 ułożona podłużnie, prostopadle do powierzchni stołu i przylega do przyśrodkowej powierzchni stopy.
l PC: pada na środek stopy i przebiega od strony bocznej ku przyśrodkowej, prostopadle do kasety
l Ocena zdjęcia: na zdjęciu widoczne są kości stopy w rzucie bocznym, zdjęcie takie wykonuje się przy badaniu układu kości stopy podczas obciążenia
Zdj. Boczne (przyśrodkowo – boczne) stopy – pozycja leżąca:Ułożenie: chory leży na boku strony badanej, kończyna badana lekko zgięta w stawie kolanowym, przylega boczną powierzchnią do powierzchni stołu, podeszwa stopy prostopadła do powierzchni błony, kończyna zdrowa ułożona ku tyłowi.
l PC: pada na środek stopy i przebiega od strony przyśrodkowej ku bocznej, prostopadle do kasety.
l Ocena zdjęcia: na zdjęciu widoczne są kości stopy w rzucie bocznym, rzuty kości śródstopia nakładają się na siebie, podobnie jak rzuty kości wszystkich palców.
Zdj. Grzbietowo – podeszwowe (podwójne) całej stopy – pozycja stojąca.
l Ułożenie: chory stoi, badana stopa ustawiona na kasecie, linia środkowa stopy w linii środkowej kasety
l Kaseta: 24x30 ułożona podłużnie
l Zdjęcie wykonane w dwóch ekspozycjach:
1) Goleń pochylona maksymalnie do przodu, PC przebiega pionowo od góry ku dołowi w płaszczyźnie strzałkowej i pada tuż powyżej pięty.
2) Goleń kończyny badanej odchylona ku tyłowi, PC przebiega od góry ku dołowi i pada na środek stopy
Ważne jest, żeby stopa w czasie obu ekspozycji nie została poruszona i żeby podeszwa całej powierzchni przylegała do błony.
Zdj. Grzbietowo – podeszwowe palucha:Ułożenie chorego: chory siedzi na stole, kończyna dolna badana zgięta w stawie biodrowym i kolanowym opiera się podeszwą stopy o stół.
l Kaseta: 13x18 ułożona podłużnie, staw śródstopno-paliczkowy palucha na środek kasety
l PC: pada na staw śródstopno-paliczkowy palucha i przebiega od strony grzbietowej ku podeszwowej, prostopadle do kasety
l Ocena zdjęcia: na zdjęciu widoczne są paliczki i stawy palucha oraz staw śródstopno-paliczkowy I w rzucie grzbietowo-podeszwowym.
l Ochrona: pacjentowi zakładamy fartuch z gumy ołowianej, ograniczenie wiązki promieniowania do niezbędnego minimum.
Zdj. Osiowe (rzut górno dolny) porównawcze obu kości piętowych:
l Ułożenie: chory leży na brzuchu, kończyny dolne wyprostowane, golenie oparte na odpowiedniej wysokości podpórce. Obie stopy ułożone obok siebie, stopy i palce zgięte w kierunku grzbietowym tak, że palce powierzchnią podeszwową opierają się o blat stołu, podeszwy okolicy piętowej opierają się o błonę lub kasetę ustawioną prostopadle do powierzchni stołu, przyśrodkowe brzegi stóp równoległe do siebie i prostopadłe do powierzchni stołu.
l Kaseta: 18x24 ułożona poprzecznie, błona ułożona jest pionowo i przylega bezpośrednio do podeszwy obu pięt, opiera się o drewnianą podstawkę lub podparta jest workiem z piaskiem, środek kasety w połowie odległości między palcami, bliższy brzeg kasety o szerokości dwóch palców powyżej zarysu pięt.
l PC: pada na punkt leżący w połowie odległości między środkami grzbietowych powierzchni pięt, inaczej mówiąc na środek kasety i przebiega półosiowo od tyłu i głowy ku przodowi i dołowi w płaszczyźnie strzałkowej środkowej pod katem 45* do błony.
l Ocena zdjęcia: na zdjęciu widoczne są ułozone obok siebie lekko skośne górno dolne rzuty obu kości piętowych.
l Ochrona: fartuch z gumy ołowianej, ograniczenie wiązki promieniowana do niezbędnego minimum.
Zdj. Osiowe (rzut górno – dolny) kości piętowej - pozycja leżąca:Ułożenie: chory leży na brzuchu, nogi wyprostowane, stopy i palce badanej kończyny zgięte maksymalnie w kierunku grzbietowym (dogłowowo) tak, że palce powierzchnią podeszwową opierają się o powierzchnię stołu, goleń opiera się o podstawkę, podeszwa okolicy piętowej przylega do kasety ustawionej prostopadle do powierzchni stołu i opartej o podstawkę, przyśrodkowy brzeg stopy prostopadły do powierzchni stołu.
l Kaseta: 13x18 ułożona podłużnie, ustawiona pionowa i oparta o podstawkę, przylega bezpośrednio do powierzchni pięty, linia środkowa stopy w linii środkowej kasety, bliższy brzeg kasety o szerokości dwóch palców powyżej zarysu pięty.
l PC: pada na środek grzbietowej powierzchni pięty i przebiega półosiowo od tyłu głowy ku przodowi i do przodu w płaszczyźnie strzałkowej, pod katem 45* do kasety.
l Ocena zdjęcia: na zdjęciu widoczny jest lekko skośny rzut górno dolny kości piętowej.
l Ochrona: Fartuch z gumy ołowianej, ograniczenie wiązki promieniowanie do niezbędnego minimum.
Zdj. AP miednicy:Ułożenie: chory leży na plecach, kończyny dolne lekko ugięte w stawach kolanowych i biodrowych, pod kolana podłożony wałek, należy zadbać o zupełnie symetryczne ułożenie kończyn dolnych
l Kaseta: 30x40 ułożona poprzecznie; górny brzeg o szerokości trzech palców powyżej grzebieni kości biodrowych, z kratką przeciwrozproszeniową
l PC: pada na punkt leżący na kresie białej w połowie odległości między spojeniem łonowym a linią łączącą przednie górne kolce biodrowe i przebiega od przodu ku tyłowi w płaszczyźnie strzałkowej środkowej, prostopadle do kasety
l Ocena zdjęcia: na prawidłowo wykonanym zdjęciu widoczne są kości miednicy i stawy biodrowe w rzucie przednio-tylnim.
Zdj. Osiowe (rzyt dolno - górny) kości piętowej – pozycja leżąca lub siedząca:
l Ułożenie: chory siedzi na stole, wyprostowana kończyna dolna opiera się piętą o kasetę ułożoną na stole, na stopę w okolicy palców zakładamy opaskę lub bandaż za który chory ciągnie ręką, starając się utrzymać stopę w maksymalnym zgięciu grzbietowym, linia środkowa stopy w linii środkowej kasety.
l Kaseta: 13x18 ułożona podłużnie, dalszy brzeg kasety wysunięty o szerokość dwóch palców ku przodowi od podeszwy stopy.
l PC: pada na środek pięty od strony podeszwowej i przebiega półosiowo od dołu i przodu ku górze oraz tyłowi w płaszczyźnie strzałkowej pod katem 45* do kasety leżącej na stole.
l Ocena zdjęcia: na zdjęciu widoczny jest lekko skośny dolno-górny rzut kości piętowej.
Zdj. Osiowe kości piętowej (rzut górno – dolny) – pozycja stojąca:Ułożenie: chory stoi, badana stopa ustawiona jest na stole tak aby tylny zarys pięty znajdował się o szerokości dwóch palców ku przodowi od tylnego brzegu kasety, pięta powinna przylegać doskonale do kasety, badana kończyna zgięta nieco w kolanie, goleń pochylony ku przodowi, druga kończyna wysunięta ku przodowi.
l Kaseta: 13x18 ułożona podłużnie, linia środkowa stopy wzdłuż linii środkowej kasety, tylny brzeg kasety o szerokości dwóch palców powyżej zarysu pięty.
l PC: pada na środek powierzchni grzbietowej pięty oraz przebiega półosiowo od głowy i tyłu ku dołowi oraz przodowi pod katem 45* do kasety.
l Ocena zdjęcia: na zdjęciu widoczny jest górno-dolny rzut kości piętowej.
Zdj. Boczne (przyśrodkowo – boczne) kości piętowej:Ułożenie: chory leży na boku strony badanej, badana kończyna dolna ugięta w stawie kolanowym i biodrowym przylega boczną powierzchnia do stołu, druga kończyna wyprostowana.
l Kaseta: 13x18 poprzecznie, kość piętowa na środek kasety.
l PC: pada na środek kości piętowej i przebiega od strony przyśrodkowej ku bocznej, prostopadle do kasety.
l Ocena zdjęcia: na zdjęciu widoczny jest rzut boczny kości piętowej.
l Ochrona: fartuch z gumy ołowiowej, ograniczenie wiązki promieniowania do niezbędnego minimum.
Zdj. Skośne stawu skokowego – zdj. Kostki bocznej:Ułożenie: chory leży na boku strony badanej, kończyna badana zgięta w stawie kolanowym i biodrowym przylega kostka boczną do kasety ułożonej na stole, stopa ustawiona pod katem prostym do goleni, druga kończyna wyprostowana.
l Kaseta: 13x18 podłużnie . Dolny brzeg kasety na wysokości podeszwy, a tylny brzeg o szerokości palca ku tyłowi od tylnego zarysu pięty.
l PC: pada na punkt leżący w połowie odległości między ścięgnem Achillesa a kostką przyśrodkową i przebiega skośnie od tyłu i strony przyśrodkowej ku przodowi i stronie bocznej przechodząc przez kostkę boczną, 10-15* do kasety
l&#x...
Sisi199