medycyna chińska czy pożywienie może być lekiem cz VIII.docx

(30 KB) Pobierz

CZY POŻYWIENIE MOŻE BYĆ LEKIEM? 

http://1.1.1.2/bmi/natura-medica.pl/images/b_warzyw.jpg


Motto:
„Wasze odżywianie powinno być waszym lecznictwem,
A wasze lecznictwo - waszym odżywianiem”  
Paracelsus

Profilaktyka według medycyny akademickiej  to wczesne wykrywanie zaistniałych w organizmie chorób oraz objawowe „leczenie”(czyt.: tłumienie)  tychże chorób lekami farmakologicznymi.

Profilaktyka według medycyny holistycznej, inaczej zwanej naturalną lub niekonwencjonalną, to niedopuszczanie do powstania chorób. Najprostszym sposobem zachowania zdrowia jest odpowiednie odżywianie. Leczenie już istniejących schorzeń może również odbywać się za pomocą odpowiednio dobranej żywności  »»» zob.: Oferty - Terapie holistyczne .

Mimo całej różnorodności konstytucjonalnych typów ludzkich mających nadwyżki lub niedobory Yang lub Yin i wiele innych różnic energetycznych, są pewne ogólne zasady, których przestrzeganie pozwala nie dopuścić do powstania chorób. Oto one:

·         Należy odżywiać się stosownie do pory roku i klimatu; stosować produkty bardziej Yin (chłodzące ) w lecie, bardziej Yang (rozgrzewające) zimą.

·         Najwłaściwiej zjadać produkty żywnościowe i zioła  pochodzące z regionu swojego zamieszkania i zgodnie z okresem wegetacji roślin, czyli sezonowe, np. nie jeść zimą mrożonych letnich owoców lub świeżych, cytrusowych pochodzących z gorącego klimatu.

·         Nie spożywać zbyt dużo surowych owoców i warzyw, a raczej ciepłe, gotowane lub ogrzane.

·         Nie objadać się.

·         Nie robić zbyt długich przerw między posiłkami. Najwłaściwiej jeść 3 razy dziennie.

·         Jeść mało, nigdy do syta.

·         Dokładnie przeżuwać pokarm. Zapewnia to dobre wymieszanie z enzymami trawiennymi i rozdrobnienie. Jeść bez pośpiechu, w spokoju.

·         Nie pić płynów bezpośrednio po jedzeniu, bo spowodują niekorzystne rocieńczenie enzymów pokarmowych.

·         Unikać skrajnie gorących i zimnych potraw czy napojów.

·         Czerwone mięsa jeść w umiarkowanych ilościach.

·         Nie używać sztucznych słodzików, barwników, środków zapachowych oraz konserwowanej, przetworzonej  żywności.

·         Unikać: nadmiaru alkoholu, kawy, czekolady, rafinowanego cukru, białej mąki, oczyszczonych ziaren zbóż i białego ryżu.

·         Nie łączyć w jednym posiłku białek z węglowodanami z racji różnego odczynu  trawienia: kwaśnego dla białek, alkalicznego dla cukrów, ani też nie spożywać razem kilku rodzajów białka (ze względu na różne czasy trawienia).

·         Produkty zarówno skrobiowe jak i białkowe zakwaszać w sposób niezwykle umiarkowany (kwas zaburza wydzielanie ptialiny w jamie ustnej oraz zmniejsza wydzielanie soku żołądkowego, czyli kwasu solnego). Nie neutralizować produktu o smaku silnie kwaśnym cukrem, a raczej zrezygnować ze zjedzenia.

·         Nie łączyć białek z tłuszczem i cukrem, bo hamują wydzielanie soku żołądkowego potrzebnego do strawienia białka. Negatywny przykład dla p. 10 i 11 to  zagęszczane skrobią dosładzane jogurty z kwaśnych owoców.

·         Surowe owoce jeść jako oddzielny posiłek. Unikać też jedzenia słodkich deserów po głównych posiłkach, np. obiad, lunch.

Poszerzone spojrzenie na naturę produktów żywnościowych (Yin czy Yang, oddziaływanie smaków, sposób przygotowywania posiłków, reakcje organizmu na spożywanie określonych produktów przedstawione są w  dziale MEDYCYNA CHIŃSKA, rozdział POŻYWIENIE – LEKIEM »»» więcej. 

Poniżej przedstawiam sposób ogólnego oddziaływania smaków produktów na organizm oraz przynależności narządów wewnętrznych  do smaków, barw, pór roku i żywiołów przyrody.

 

 

 

obraz pobrano z: http://www.stanford.edu/~zgu/marriage/PhotoAlbum/images/album-1/me-eating.jpg

Dla ułatwienia komponowania zrównoważonych energetycznie posiłków, utrzymywania ciepłoty ciała na odpowiednim poziomie, zasilania w energię osłabionych narządów wewnętrznych za pomocą dostepnych na rynku produktów żywnościowych możemy Państwa zapoznać  z chińską teorią Pięciu Przemian, w tym z energetycznym oddziaływaniem smaków (kwaśny, gorzki, słodki, pikantny oraz słony) produktów konsumpcyjnych na poszczególne narządy i grupy narządów 

oraz  z naturą tychże produktów (rozgrzewające, ocieplające, neutralne, chłodzące i oziębiające). Byłaby to forma konsultacji wraz z  materiałami pomocniczymi w postaci przejrzystych tabel z wykazami produktów żywnościowych, podzielonych na smaki, przynależności i naturę »»» zob.:  Oferty - Medycyna Chińska.

Rozgraniczenia smaków i ich przynależności do narządów dokonuje się po to, aby z ich pomocą móc wywołać w organizmie określone oddziaływanie. Jeśli gotujemy potrawę dodając produkty zgodnie z obiegiem „karmiącym” chińskiej zasady Pięciu Elementów (Przemian), to smak, który dodajemy do potrawy jako ostatni  będzie silniej od pozostałych wzmacniał narząd, któremu jest przyporządkowany. Przykład: posolenie potrawy na końcu gotowania wzmocni najbardziej nerki, dodanie przecieru pomidorowego, kiszonych ogórków czy kwaśnej śmietany jako ostatni składnik potrawy zasili wątrobę (smak kwaśny), dodanie słodkiej marchewki wzmocni żołądek, trzustkę i śledzionę itd.

Nie jest ważne od jakiego elementu (smaku) zaczynamy. Ważne jest  na jakim kończymy. Nie jest też konieczne wykonanie pełnego cyklu: Ogień, Ziemia, Metal, Woda, Drewno. Można zacząć dodawać produkty od dowolnego elementu na kole i dokładać kolejne produkty, posuwając się zawsze w prawo, zgodnie z ruchem wskazówek zegara »»» więcej.

Dodawanie produktów należy zakończyć na swoim najsłabszym organie, który chcemy wzmocnić. Gotując zupy najczęściej zaczyna się od elementu Ognia-Serce, Jelito cienkie (wrząca woda oraz np. liść laurowy, majeranek lub tymianek)  wkładając co kilka minut kolejno dowolnie wybrane: słodkie warzywa, przyprawy  z elementu Ziemi, potem ostre z Metalu, słone z Wody i kwaśne z Drewna. Jeśli chcemy kontynuować, to kolejny składnik trzeba dołożyć z elementu Ognia i posuwać się w razie potrzeby dalej w prawo.

Tak ugotowana potrawa jest bardzo smaczna, zrównoważona smakowo, a poza tym równomiernie zasila w energię wszystkie organy oraz dodatkowo równoważy nasz najsłabszy organ  i nasze emocje.

Aby dodatkowo wzmocnić konkretny narząd, można stosować odpowiedni sposób przygotowywania potrawy, i tak:

·                  szybka obróbka lub gotowanie bez pokrywki zasili Drewno-Wątrobę,

·                  smażenie, grilowanie wspomoże Ogień-Serce,

·                  duszenie lub gotowanie pod przykrywką będzie korzystne dla Ziemi-Śledziony,Trzustki,

·                  pieczenie lub gotowanie w szybkowarze będzie dobre dla Metalu-Płuc,

·                  płukanie i moczenie w zimnej wodzie, blanszowane służy Wodzie-Nerkom.

Jeśli człowiekowi jest stale zimno, ma zimne ręce i nogi (jest bardziej Yin) , to należy go rozgrzać jakimś produktem mającym naturę rozgrzewającą. Jeśli jest mu stale gorąco (jest bardziej Yang) to wystarczy, aby posiłek miał lekką przewagę produktów typu chłodzącego. Istnieje również grupa produktów o naturze neutralnej, czyli  zrównoważonych energetycznie, które ani nie rozgrzewają, ani nie wychładzają. Są przez to najwartościowsze.

Szybki dobór potrzebnego dla organizmu  produktu  może opierać się na zasadzie, że pragnienie jakiegoś smaku oznacza pustkę lub słabość narządu w danym elemencie. Stosując ten smak (ale nie w dużym nadmiarze!) wzmacniamy osłabiony organ. Natomiast wyraźna niechęć do określonego smaku oznacza nadczynność, pełnię w narządzie. W takim przypadku w cyklu gotowania nie będziemy na nim kończyć naszej potrawy.

Może więc doczekamy czasów, kiedy lekarz lub terapeuta przepisze dla swojego pacjenta na recepcie zamiast leków chemicznych smaczną, a jednocześnie wyrównującą wszelkie niedobory lub nadwyżki energetyczne potrawę.

Do tego czasu musimy sobie jakoś radzić sami. 

 

Autor: © Wanda Karpińska
mgr farmacji, naturoterapeuta

 

 

 

 

 

 

Wrzesień 2004


Wykorzystana literatura:  

1.       Alagor Krystyna, W.A. ALAGOR, Medycyna Chińska (mechanizm otyłości) 

2.       Beinfield Efrem Korngold Harriet, (1999), W.A.B. Medycyna Chińska 

3.       Bielińska Anna, (1999), MEDIUM, Kuchnia według Pięciu Elementów 

4.       Błaszczyk Tadeusz, (2002), ELKO , Podstawy Teoretyczne Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. 

5.       Gascoigne Stephen, (2001), DIOGENES, Tajniki Chińskiej Medycyny 

6.       Kunkel Christoph, (1997), J&BF, Tradycyjna Medycyna Chińska 

7.       Ojrowska Krystyna (1999) Warszawa, Cudowne Leczenie Żywieniem, Kuchnia Chińska z Polskich Produktów 

8.       Pincel Jan, (1999) POLIGRAF, Metody Diagnostyki I Leczenia Wykorzystujące Prawo Pięciu Elementów. 

9.       Reid Daniel, (1996), REBIS, Tao Zdrowia 

10.    Temelie Barbara (2000) CZERWONY SŁOŃ, Odżywianie według Pięciu Przemian 

11.    Tsui-Po Pier (1998), BIS, Tajemnice Chińskiej Sztuki Uzdrawiania 

12.    Williams Tom, (1995) SPAR, Medycyna Chińska 


 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin