Olejek eteryczny drzewa różanego
Nazwa wg. INCI: Aniba Rosaedora (Rosewood) Oil
Synonimy: Rosewood, Bois de Rose
Funkcja: substancja aromatyczna, subtancja aktywna
Pochodzenie: BRAZYLIA
Metoda otrzymywania: destylacja z parą wodną drewna drzewa różanego - Bois de Rose Postać: bezbarwny, przezroczysty płyn
Zapach: świeży, kwiatowy, lekko korzenno-drzewny, delikatnie słodki
Substancje aktywne: linalol 80-90%, cineol, terpineol, geraniol, citronellal, limonene, pinene Sugerowane stężenie w kosmetykach: do 1.0%
Rozpuszczalność: w alkoholu, tłuszczach, nierozpuszczalny w wodzie
Drzewko różane (Aniba Rosaedora) to wiecznie-zielone, średniej wielkości drzewo, o czerwonej korze, porastające tropikalne kraje Ameryki Południowej, charakterystyczne głównie dla Brazylii i Peru. W celu ochrony naturalnych zasobów tropikalnych lasów, olejek drzewka różanego pozyskiwany jest obecnie ze stale odnawianych plantacji drzew różanych. Olejek powstaje w wyniku destylacji fragmentów kory drzewa różanego.
Naturalny olejek drzewka różanego posiada świeży, kwiatowo-drzewny zapach. Olejek ten jest opcją dla osób preferujących kwiatowe zapachy, o lekkim, odświeżającym podłożu, dla których zapach olejku z róży damasceńskiej jest zbyt słodki i cieżki.
Od strony aromaterapeutycznej, olejek drzewka różanego posiada właściwości uspokajające, tonujące, łagodzi bóle głowy, apatie i depresje.
W zastosowaniu zewnętrznym olejek drzewka różanego wykazuje działanie regenerujące, sprzyjające gojeniu i formowaniu nowych komórek skóry, antyseptyczne, antybakteryjne, łagodzące i regulujące. Polecany jest do pielęgnacji cery dojrzałej, ze zmarszczkami, jak również do cery wrażliwej, tłustej i mieszanej. Olejek wykazuje łagodne działanie i może być bezpiecznie stosowany na skórę.Olejek drzewka różanego jest także używany w perfumiarstwie, jako składnik kompozycji zapachowych.
Nie stosować u dzieci!
Olejek eteryczny rozmarynowy
(Rosmarinus officinalis)*. Olejek pobudzający, przeciwbólowy, antyseptyczny, afrodyzjak. Pochodzi z Hiszpanii. Jeden z najcenniejszych olejków w aromaterapii o niezwykle szerokim oddziaływaniu. Znany w starożytności, składnik średniowiecznej "Wody Królowej Węgier". Odmładza i wzmacnia system immunologiczny.
Działanie stymulujące. Jest olejkiem ciepłym i przenikliwym, zarówno pod względem zapachu jak i działania. Działa stymulująco wobec centralnego układu nerwowego, ma zastosowanie przy utracie powonienia, osłabienia wzroku z powodu przytępienia nerwów czuciowych, przy trudnościach z mówieniem, przy okresowym paraliżu, jeśli zostały uszkodzone nerwy motoryczne. Inhalacja z kilku kropli olejku stwarza uczucie wyjątkowej jasności umysłu, która sprzyja właściwemu przebiegowi procesu myślenia. By poprawić stymulację mózgu olejek w niewielkich ilościach może być wtarty (masaż) w nozdrza i skronie. Dobrze tonizuje pracę serca, wątroby, woreczka żółciowego, obniża poziom cholesterolu we krwi. Jest najlepszym przyjacielem ludzi w średnim wieku, zwłaszcza przy odpowiedniej diecie i stylu życia. Stosowany w postaci inhalacji parowych jest pomocny w trudnościach z oddychaniem, przy przeziębieniach, katarze, zapaleniu zatok, astmie.
ŁAGODZI: zmęczenie fizyczne i umysłowe, zaburzenia pamięci, zaburzenia funkcji systemu nerwowego, paraliż, ociężałość umysłową, niweluje apatię, oziębłość seksualną, zmienne ciśnienie krwi, zaburzenia pracy serca, cellulite, żylaki, zaburzenia menstruacji, upławy, bóle głowy, migreny, bóle mięśni różnego pochodzenia, reumatyzm i artretyzm, grypę, astmę, chroniczny bronchit, kaszel, infekcje skóry, łupież, łysienie, trudno gojące się rany.
Stosowany do masażu przy bólach reumatycznych i artretycznych.
W kosmetyce do pielęgnacji skóry i włosów. Używa się go do płukania ciemnych włosów i do nacierania skóry przy słabych włosach z tendencją do wypadania.
kąpiele, masaże, parówki, aromatyzacja powietrza.
Nie stosować u kobiet w ciąży i osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze!
Olejek rumianku rzymskiego
Rumianek rzymski, zwany dziś także rumiankiem szlachetnym (Chamaemelum nobile), był niegdyś dedykowany przez Egipcjan za swoje wyjątkowe właściwości lecznicze stwórcy świata i panu ładu we wszechświecie, czyli bóstwu solarnemu Re. Podobnie czyniły ludy nordyckie, które magiczne zioło ofiarowywały bogu słońca Baldurowi. Starożytny manuskrypt anglosaski Lanunga wymienia rumianek jako jeden z dziewięciu świętych ziół.
WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE Rumianek rzymski jest byliną z rodziny złożonych. Liście ma nieco podobne rumianku pospolitego - dwu- lub trzykrotnie pierzastodzielne. Koszyczki kwiatowe mają średnicę ok. 2 cm i tworzą się na końcach pędów. W stanie dzikim rumianek porasta tereny południowo-zachodniej Europy, zwłaszcza Alpy nadmorskie. W uprawie spotykany jest w całej Europie. Koszyczki kwiatowe rumianku rzymskiego zawierają olejek eteryczny, glikozydy flawonowe, cukier i sole mineralne. W przeciwieństwie do rumianku pospolitego zawiera mniejszą ilość azulenu. Rumianek rzymski charakteryzuje się: - działaniem wiatropędnym, - rozkurczowym, - przeciwzapalnym, - poprawia pracę jelit, - znosi wzdęcia brzucha, - zwiększa wydzielanie kwasy żołądkowego, - działa przeciwbólowo, - może być stosowany do okładów przy poparzeniach, swądzie i wypryskach, - kąpiel z wyciągiem rumianku działa relaksująco i uspokajająco.
(Anthemis nobilis). Olejek uspokajający, przeciwbólowy, przeciwzapalny. O delikatnym zapachu, znakomity w mieszankach dla dzieci
ŁAGODZI: depresje, napięcia nerwowe, histerię, bezsenność, irytację, bóle głowy, zębów, stany zapalne uszu, bóle mięśni szczególnie po wysiłku sportowym, artretyzm i reumatyzm, zakłócenia cyklu menstruacyjnego i bóle z nim związane, problemy menopauzy, zaburzenia gastryczne, brak apetytu, niestrawność u dzieci, wrzody żołądka, trądzik, stany zapalne i uczulenia skóry, dermatozy, oparzenia (także słoneczne), pękanie naczyń krwionośnych, rany, podrażnienia (np. powodowane pieluchami u niemowląt).
JAK STOSOWAĆ Zastosowanie lecznicze Wspomagająco podczas kuracji zaburzeń układu pokarmowego i wykwitów skórnych działa napar z kwiatów rumianku. Zaparzony w nieco większej ilości (8-10 koszyczków kwiatowych na ok. 1 l wrzątku) jest doskonały do parówek twarzy i jako płyn do moczenia rąk (działa wygładzająco). Gotowany przez 20 minut jest idealny do kąpieli oraz do przemywania osłabionych włosów (zwłaszcza jasnych).
Drzewo różane
Rozmaryn
Rumianek rzymski
AromaGroup