Adobe Premiere 5.0 całość_druk(1).doc

(5824 KB) Pobierz
[Str

45

 

 

 

Rozpoczęcie pracy z programem Adobe Premiere 5.0

Witaj w programie Adobe® Premiere® - oprogramowaniu, które przenosi świat tworzenia cyfrowego kina na twoje biurko. Program Premiere pozwala na nagrywanie, tworzenie i odgrywanie programów wideo przy użyciu wideo, dźwięku, animacji, rysunków, tekstów i innych materiałów na twoim komputerze PC pracującym pod kontrolą systemu Windows® lub na komputerze Power Macintosh.

Można odtwarzać filmy utworzone przez program Premiere w dowolnej aplikacji obsługującej format Apple QuickTime lub (tylko w Windows) format DirectShow®, albo przesłać programy wideo na wiele różnych sposobów, włączając w to taśmę wideo, formaty Edit Decision List (EDL), MPEG lub animowany GIF.

O przewodniku

Przewodnik użytkownika programu Adobe Premiere dostarcza szczegółowych informacji na temat używania programu Premiere. Został on tak opracowany, aby spełniać rolę leksykonu w twojej codziennej pracy z Premiere. Instrukcja ta zawiera instrukcje użytkowania programu Premiere zarówno w systemie Windows, jak i w systemie Mac OS. Wszelkie różnice w procedurach programu Premiere odnoszące się do tych dwóch systemów operacyjnych są wyszczególnione w tekście.

Książka ta zakłada, iż posiadasz praktyczną wiedzę swojego systemu operacyjnego oraz jego konwencji, włączając w to sposoby używania myszki i standardowych menu, okienek dialogowych, sposobów otwierania, zachowywania oraz zamykania plików. Aby uzyskać pomoc dla którejkolwiek z powyższych technik, proszę przeczytać dokumentację swoich Windows lub systemu Mac OS.

Wymagania dla systemów Windows 95 / Windows NT 4.0

Aby uruchomić program Adobe Premiere, wymagane są następujące programy oraz specyfikacje sprzętowe:

·         Procesor Intel Pentium lub kompatybilny z nim w 100%

·         System operacyjny Microsoft® Windows 95 lub Windows NT® 4.0 (lub późniejsze wersje)

·         Zainstalowane 32 MB pamięci RAM

·         Dostępne na dysku twardym 60 MB dla instalacji (30 MB dla samej aplikacji)

·         Karta graficzna wyświetlająca co najmniej 256 kolorów oraz kompatybilny z nią monitor ekranowy

·         Stacja CD-ROM

Zalecamy następującą konfigurację:

·         System wieloprocesorowy (tylko w Windows NT)

·         64 MB lub więcej pamięci RAM

·         Dysk twardy o dużej pojemności lub macierz dyskowa

·         24-bitowa kolorowa karta graficzna

·         Karta graficzna do nagrywania wideo kompatybilna z systemem Microsoft Video for Windows lub Apple QuickTime for Windows

·         Oprogramowanie Apple QuickTime for Windows 3.0 (opcjonalnie instalowane wraz z programem Premiere), Microsoft DirectX® Media 5.1 (opcjonalnie instalowane z Premiere) lub inne obsługiwane przez twój sprzęt do nagrywania wideo.

·         Karta dźwiękowa (polecana, jeśli twoja karta nagrywająca wideo nie posiada w sobie obwodów dźwiękowych)

Wymagania dla systemu Power Macintosh

Aby uruchomić program Premiere wymagane jest następujące oprogramowanie oraz konfiguracja sprzętowa:

·         Procesor PowerPC™

·         Oprogramowanie systemowe 7.5.5 lub wyższe (lub 7.5.1 z Radius™ VideoVision™)

·         16 MB pamięci operacyjnej dla aplikacji

·         30 MB na dysku twardym dla instalacji

·         Stacja CD-ROM

Zalecamy następującą konfigurację:

·         System wieloprocesorowy

·         QuickTime 3.0 (instalowany z Premiere)

·         48 MB lub więcej pamięci operacyjnej RAM

·         Dysk twardy o dużej pojemności lub macierz dyskowa

·         Karta graficzna nagrywająca obraz wideo kompatybilna z QuickTime

·         24-bitowa kolorowa karta graficzna

Zawartość pakietu Premiere

Pakiet Premiere zawiera następujące oprogramowanie oraz dokumentację:

·         Dwa dyski CD-ROM z oprogramowaniem Adobe Premiere, które są opisane w następnym rozdziale.

·         Przewodnik użytkownika programu Adobe Premiere.

·         Karta z szybkimi podpowiedziami dla programu Adobe Premiere.

·         Karta rejestracyjna.

·         Karta lub broszura, która wyszczególnia zasady pomocy technicznej dla klientów firmy Adobe oraz opisuje sposoby otrzymania pomocy technicznej.

·         Oprogramowanie Adobe Acrobat® Reader, które pozwala na przeglądanie podręcznej dokumentacji oraz materiałów pomocniczych pochodzących z innych źródeł, które zostały zachowane w postaci plików PDF (Portable Document Format - Przenośny Format Dokumentów).

Zawartość dysków programu Premiere

Dysk CD-ROM oprogramowania Adobe Premiere zawiera co następuje:

Program instalacyjny - instalujący program Adobe Premiere oraz oprogramowanie systemowe wideo. Pozostałe oprogramowanie zawarte na dysku posiada swoje własne programy instalacyjne.

Adobe Premiere - pozwala na nagrywanie obrazu, montaż i odtwarzanie wideo.

Oprogramowanie systemowe wideo - zawiera  QuickTime (dla platformy Windows i Macintosh) oraz DirectShow (tylko dla Windows), które odgrywa rolę trybów montażowych w Premiere.

Oprogramowanie od innych wytwórców - zawiera filtry, efekty specjalne, programy kompresji i dekompresji oraz moduły oprogramowania sterującego urządzeniami.

Zestaw Narzędzi do Rozwoju Oprogramowania Adobe Premiere - dostarcza pełnej pomocy dla twórców pragnących pisać własne dodatki, filtry oraz inne nietypowe rozwiązania dla Premiere.

Biblioteka Czcionek Adobe - zawiera pewną liczbę czcionek Type 1 dla twojego użytku. Czcionki te nie są automatycznie instalowane wraz z programem Premiere.

Program Zarządzający Czcionkami Adobe - poprawia wyświetlanie czcionek na ekranie, pozwala na drukowanie czcionek PostScriptowych na drukarkach nie wyposażonych w Postscript oraz umożliwia tworzenie własnych zestawów podstawowych czcionek. Program ten można zainstalować oddzielnie.

Program Adobe Photoshop® LE oraz wersje próbne innych aplikacji systemów Adobe - pozwalają na zapoznanie się z pozostałym oprogramowaniem Adobe bez dodatkowych kosztów. Program Photoshop LE oferuje wiele cech spotykanych w pełnej, komercyjnej wersji Adobe Photoshop; można zainstalować Photoshop LE i zarejestrować produkt przy pomocy modemu lub przez wysłanie karty rejestracyjnej, której używasz dla programu Premiere. Dodatkowe wersje próbne produktów Adobe na dysku zawierają Adobe After Effects®, Adobe Illustrator®, Adobe Page Maker® i wiele innych.

Film instruktażowy oraz podręczne samouczki - dostarczają dodatkowych wskazówek, które pomogą Ci poznać Premiere. Film instruktażowy, który wymaga od ciebie wcześniejszego zainstalowania oprogramowania QuickTime, demonstruje kluczowe korzyści oraz nowe cechy tej wersji programu Premiere. Pewien ciąg rozdziałów publikacji Adobe Premier Classroom in a Book® prezentuje krok po kroku zasady tworzenia filmu wideo korzystając z przykładowych nagrań wideo i audio, które są również dostępne na tym dysku.

Dysk CD-ROM z mediami zawiera:

Zbiór nagrań - zawiera profesjonalne obrazy, urywki medialne, pliki dźwiękowe z różnych źródeł.

Oprogramowanie Adobe Acrobat Reader - pozwala na przeglądanie podręcznej dokumentacji i materiałów instruktażowych pochodzących z innych źródeł, które zostały zachowane w formacie plików PDF.

Instalowanie programu Adobe Premiere

Do zainstalowania programu Premiere z dysku CD-ROM Adobe Premiere Application użyj opisanej dalej procedury. Nie można uruchomić Premiere bezpośrednio z dysku CD-ROM; musisz zainstalować pliki programu na twardym dysku.

Jeśli dokonujesz unowocześnienia wersji swojego oprogramowania z Premiere 4.2 lub wcześniejszej, program instalujący utworzy nowy katalog dla plików Premiere 5.0. Twoje bieżące pliki Premiere nie zostaną w ten sposób naruszone. Jednakże, elementy takie jak QuickTime i DirectDraw mogą zostać uaktualnione o ile nie używasz wersji tych elementów, które są nowsze o tych, dostarczonych na dysku CD-ROM Adobe Premiere Application.

Aby zainstalować Premiere:

  1. Włóż do stacji CD-ROM dysk Adobe Premiere Application.
  2. W zależności od posiadanego systemu, wykonaj jedną z czynności:

·          (Windows) Jeśli pojawi się ekran startowy, wybierz polecenie Install Adobe Premiere. W przeciwnym wypadku użyj Eksplorera do zlokalizowania i otwarcia katalogu Premiere, który jest umieszczony na dysku CD-ROM, a następnie kliknij podwójnie plik Setup.exe, aby rozpocząć procedurę instalacji.

·         (Mac OS) Kliknij podwójnie ikonę Install Adobe Premiere, aby rozpocząć proces instalacji.

  1. Wykonuj kolejno pojawiające się na ekranie instrukcje aż instalacja zostanie zakończona.

Instalowanie dodatkowych modułów programowych

Możesz zakupić lub w inny sposób uzyskać uaktualnione lub dodatkowe oprogramowanie od Adobe albo innych wytwórców. Niektóre dodatki są wyposażone w instalator, który możesz uruchomić. Jeśli dodatek nie posiada instalatora, możesz go łatwo zainstalować przeciągając jego ikonę myszką.

Aby zainstalować dodatkowe oprogramowanie:

Upewnij się, że program Premiere nie jest aktualnie uruchomiony i przeciągnij przy pomocy myszki oprogramowanie z pierwotnego miejsca do katalogu Plug-ins, który znajduje się wewnątrz katalogu gdzie został zainstalowany program Premiere.

Co nowego W Adobe Premiere 5.0

Premiere 5.0 zawiera tuziny nowych i poprawionych cech umożliwiających montaż filmu wideo na twoim komputerze. Ta wersja Premiere zawiera również rozszerzenia, które poprawiają zarówno jakość jak i prędkość wykonania w takich dziedzinach programu jak montaż, przeglądanie, nagrywanie obrazu i wyprowadzanie.

Okno Timeline (Linia Czasu)

Nowe okno Timeline zastępuje okno Construction poprzednich wersji programu Premiere. Zapewnia ono bardziej intuicyjny i płynny interfejs dla dodawania, wyświetlania oraz montażu ścieżek w projekcie. Rozszerzenia są następujące:

Potężny i giętki układ ścieżek - ukrywanie i łatwiejsze zamykanie ścieżek do montażu, a nawet spajanie podścieżek (Wideo 1A, Wideo 1B oraz przejścia pomiędzy nimi) w jedną ścieżkę używając nowych przycisków sterujących umieszczonych z lewej strony okna. Nowa właściwość shy track pozwala na ukrycie ścieżki przy ciągłej możliwości zastosowania jej zawartości w końcowym wyniku. Wiele z nowych koncepcji i elementów interfejsu jest modelowane na podstawie palety Layers (warstwy) występującej w programie Adobe Photoshop, Illustrator oraz Page Maker.

Dodawanie i usuwanie ścieżek - użyj okna dialogowego Track Options (Opcje Ścieżek) dostępnego z menu okna Timeline do dodawania, usuwania oraz zmiany nazw ścieżek.

Przemieszczanie się do następnej i poprzedniej edycji oraz przemieszczanie linii montażu - Używaj przycisków w oknie Monitor, aby przesunąć się do poprzednio ustawionych pozycji montażowych albo osiągnij to samo używając następujących skrótów klawiszowych w oknie Timeline: Control (Windows) lub Command (Mac OS) + Shift + klawisz ze strzałką w lewo lub w prawo przesuwa do poprzedniego lub następnego punktu montażu. Usuń wybór klatek w oknie Timeline (przez kliknięcie dowolnego wybranego nagrania) a następnie naciśnij klawisz ze strzałką w lewo lub w prawo, aby przesunąć samą linię montażu.

Zrenderowane próbki i próbki kanału alfa - Możesz otrzymać zrenderowane próbki (wyświetlone klatki z zastosowanymi w nich filtrami i efektami) przez naciśnięcie klawisza Alt (Windows) lub Option (Mac OS) podczas przeciągania myszką na linijce czasu. Jeśli przy tej czynności naciśniesz również klawisz Shift, możesz przeglądać efekty odnoszące się do kanałów alfa. Przeciąg linię montażu, aby wyświetlić klatki bez zastosowania efektów i filtrów.

Inne ulepszenia interfejsu - Zobaczysz dokładniej gdzie zostały zastosowane w nagraniach wideo filtry i ustawienia ruchu, również zobaczysz teraz nazwę dowolnego zastosowanego typu przezroczystości: Informacja ta jest wyświetlana obecnie na przedstawieniu nagrania wideo w oknie Timeline. Wszystkie ścieżki wideo znajdujące się ponad ścieżkami Video 1 są ścieżkami nadrzędnymi - ścieżka umieszczona w oknie najwyżej jest ścieżką najbardziej zewnętrzną w filmie wideo.

Okno Monitor

Nowe okno Monitor w efekcie łączy z sobą okna Clip (Nagranie), Preview (Przegląd) i Trimming (Obcinanie) poprzednich wersji w pojedyncze okno, lepiej oddając klimat profesjonalnego montażu wideo. Okno to posiada dwa widoki: widok Source (Źródło) dla odtwarzania i montażu pojedynczych nagrań, oraz widok Program dla wyświetlania zawartości okna Timeline. Okno Monitor posiada dwa tryby, montażu oraz zapełniania. Co ważniejsze, wiele z istotnych zadań montażowych może być teraz przeprowadzone za pomocą skrótów klawiszowych. Inne powiązane z tym zmiany zawierają:

Bardziej precyzyjne i dostępne obcinanie - Możesz łatwo wejść w tryb obcinania przez naciśnięcie klawisza Control (Windows) lub Command (Mac OS) + T (lub wybrać polecenie Trim Mode z menu okna Monitor).

Podgląd lub synchroniczne odtwarzanie - Możesz przeglądać, jak nagranie źródłowe będzie pasowało w filmie wideo zanim zostanie dołączone do okna Timeline - przez użycie przycisku podglądu w oknie Monitor. Powoduje to zsynchronizowanie ze sobą przycisków sterujących źródła, filmu oraz przeglądów.

Klawisze Wstawiania, Nakładania, Unoszenia i Wyciągania - Częściej będziesz teraz korzystał z przycisków (lub skrótów klawiaturowych im odpowiadających) niż przeciągał nagrania wideo do okna Timeline.

Wszechstronne opcje podglądu - Skorzystaj z monitorów NTSC lub PAL przez odłączenie przycisków sterujących z okna Monitor. Możesz przełączyć się na tryb pojedynczego widoku, który wyświetla jedynie wybrany widok w centrum okna, a przełączać się pomiędzy aktywnymi nagraniami przez wybieranie ich nazw z wygodnego, rozwijanego menu. Opcjonalnie, możesz mieć nagrania otwarte każde w swoim własnym oknie, tak jak we wcześniejszych wersjach Premiere.

Nowe cechy zarządzania projektem oraz zarządzania mediami

Okno Project obsługuje wiele nowych pól bazy danych, których możesz użyć do klasyfikacji nagrań dla celów sortowania i wyszukiwania. Premiere posiada teraz również pola definiowane przez użytkownika. Wyświetlanie opcji w oknie Project zostało ulepszone i teraz możesz wyświetlić informacje tylko tekstowe odnoszące się do twojego materiału źródłowego. Inne organizacyjne umiejętności zawierają bardziej przejrzyste i bardziej intuicyjne obsługiwanie nagrań źródłowych (aby uniknąć podwójnego wyświetlania nagrań źródłowych dla każdego egzemplarza używanego w oknie Timeline), cecha automatycznego ładowania (aby nagrania dodane do okna Timeline lub Monitor stały się widoczne w oknie Project), oraz poprawione zachowywanie danych pośrednich w oknie Project.

Związanym z tym ulepszeniem jest archiwizacja projektu. Możesz określić jak często będą zapisywane pliki projektu oraz czy mają zostać utworzone oddzielne pliki. Tworzenie oddzielnych plików pozwala na cofnięcie się do wybranych stadiów projektu, dla celów archiwizacji lub, aby odtworzyć pewien etap pracy w projekcie.

Ulepszone tworzenie napisów

Premiere teraz obsługuje dwa popularne efekty tytułowe: przewijanie (które przesuwa się na ekranie pionowo) oraz czołganie (które przesuwa się na ekranie poziomo). Dla obu efektów można ustalić punkty wypuszczania, kontrolować czas ich trwania w sekundach i klatkach, oraz używać maskowania, aby czcionki pojawiały się i znikały w określonych miejscach. Dla każdego tytułu możesz teraz zastosować czcionkę, rozmiar, kolor oraz inne atrybuty kroju pisma do dowolnego zakresu znaków wewnątrz bloku tekstu.

Wielokrotne klatki kluczowe dla filtrów

Poprzednio musiałeś dzielić nagrania, aby zastosować dany filtr do ich części. Lecz teraz możesz z łatwością utworzyć wielokrotne klatki kluczowe w nagraniu i zastosować dla każdej z nich inne ustawienia filtrów. Efekt filtru może zachodzić w czasie trwania całego nagrania lub może być ograniczony tylko do części nagrania.

Obsługa długich formatów

Premiere obsługuje montaż długich formatów filmów o podstawie czasu 29.97, możliwość przechowywania do trzech godzin filmu, nowe narzędzia montażowe Slip i Slide oraz paletę Nawigatora (do szybkiego poruszania się w obrębie okna Timeline bez tracenia z oczu większych nagrań).

Nowe właściwości audio

Ulepszony montaż i miksowanie dźwięku dostarcza elementów sterujących audio dostępnych w studiu. Nowe i poszerzone możliwości audio zawierają:

Lepsze przetwarzanie audio - Zmiana z jednej częstotliwości próbkowania audio na inną bez utraty jakości dzięki nowym, poszerzonym ustawieniom próbkowania audio. Gdy audio jest odtwarzane, ulepszona metoda zmniejszania częstotliwości próbkowania dostarcza dźwięku wysokiej jakości i o niskim tempie przepływu danych. Przy rozprowadzaniu sieciowym można ograniczyć częstość próbkowania niektórych dźwięków do 2 lub 3 kHz..

Więcej filtrów audio - Możesz poszerzać próbki audio wykorzystując dowolny z 11 nowych filtrów Premiere, włączając w to Reverb, Bass i Treble, Flanger, opóźnienie Multitap oraz Chorous.

Poszerzanie bazy stereo oraz zawężanie - Określ panoramę i zawężenie dźwięku używając nowych przycisków sterujących dodanych do ścieżek audio w oknie Timeline. Ulepszony interfejs Timeline pozwala na ukazywanie lub ukrywanie kształtu fal dźwiękowych skojarzonych z daną próbką audio.

Nowe palety oraz rozszerzenia palet

Premiere prezentuje teraz okna Transitions (Przejścia) oraz Info (Informacja) jako ruchome, interaktywne palety oraz dołącza paletę Navigator do produktu. Palety szybko wyświetlają na ekranie informacje i opcje bez przerywania procesu tworzenia oraz pozwalają łatwo otwierać, zamykać i zmieniać rozmiar. Można nawet zgrupować i złączyć z sobą kilka palet dla bardziej efektywnej obsługi.

Paleta Navigator, wzorowana na cechach programu Adobe Photoshop, pozwala jednym spojrzeniem zorientować się, gdzie w obrębie projektu się znajdujesz przez ukazywanie miniatury całkowitej długości projektu oraz małego okna wyświetlania, które podświetla obszar aktualnie widoczny w Timeline. Po prostu przeciągnij myszką podświetlony obszar na palecie, aby przenieść się do innej części Timeline.

Wersja Premiere dla platformy Windows zawiera obecnie paletę Commands (Polecenia) (wprowadzoną w wersji Premiere 4.2 dla platformy Macintosh), która pozwala ci na zamianę często używanych poleceń menu na przyciski, które szybko można naciskać w ruchomej palecie; można nawet odczytywać lub zapisywać swoje własne zestawy przycisków poleceń.

Lepsza zgodność sprzętowa i programowa

Ulepszenia w sprzęcie i oprogramowaniu powodują wzrost efektywności montażu wideo, a wśród nich przodują możliwości programu Premiere. Profile kart nagrywających obraz wideo są obecnie zawarte w ustawieniach wstępnych projektu Premiere, więc możesz je załadować w razie potrzeby przy nagrywaniu obrazu wideo czy audio. Obsługa standardu Hardware Abstraction Layer (HAL) pozwala inżynierom tworzyć lub modyfikować sterowniki sprzętowe dla przyspieszenia własności programu Premiere, włączając w to obsługę efektów w czasie rzeczywistym (przed renderingiem). Obsługa najnowszych wersji QuickTime oraz DirectDraw zapewnia, iż twoje dzieło będzie oparte o najpowszechniejsze standardy przemysłowe.

Różne ulepszenia

Wiele z nowych właściwości w programie Premiere nie posiada takiej widoczności jak inne własności używane codziennie, lecz mogą istotnie wpłynąć na wzrost twojej efektywności. Poniżej przedstawiono jedynie kilka innych dziedzin, które zostały ulepszone w tym wydaniu:

Ulepszone nagrywanie obrazu – Kliknij na chronometrażu nagrywania obrazu (o ile twoja karta nagrywająca obraz obsługuje te operacje) i przeglądnij ważne ustawienia nagrywania obrazu na palecie Info. Nagrywanie wsadowe teraz pozwala na stosowanie określonego odstępu chronometrażu oraz wskaźników obcinania wyskalowanych w klatkach filmowych.

Kompatybilność między-platformowa – Możesz teraz z łatwością przemieszczać projekt i powiązane z nim pliki z jednej platformy do innej ponieważ wersje Premiere dla Windows i Mac OS współdzielą ten sam kod bazowy. Premiere zawiera obsługę między-platformową dla napisów, profili, grafiki filmowej, filtrów, opisów, list wsadowych, bibliotek oraz większości ustawień systemowych.

Integracja z rodziną produktów Adobe – Możesz szybko rozpocząć efektywną pracę dzięki interfejsowi spójnemu z innymi produktami firmy Adobe. Jeśli znasz oprogramowanie takie jak Photoshop, to docenisz podobny wygląd i odczucie w pracy, wspólne skróty klawiszowe oraz cechy takie jak palety, obsługę filtrów programu Photoshop i możliwość indywidualnego importu warstw programu Photoshop. Również są automatycznie rasteryzowane podczas importu pliki pochodzące z programu Adobe Illustrator, tak jak wykonywane jest to w programie Photoshop. Premiere również dokonuje automatycznego wygładzania krawędzi grafiki w plikach programu Illustrator przy rozdzielczości 2000x2000 pikseli.

Rozdział 1: Przegląd programu Adobe Premiere

Przegląd prezentowany w tym rozdziale pomoże ci zrozumieć i pracować z podstawowymi koncepcjami i cechami programu Adobe Premiere. Przejdziesz przez typową sekwencję kroków w celu utworzenia fragmentu filmu wideo, łącznie z podstawowymi technikami montażu, dodawaniem przejść pomiędzy kolejnymi ujęciami, ruchu oraz przezroczystości. Ukończenie tego fragmentu wideo powinno ci zająć około jednej godziny.

Wszystkie pliki, które będą ci tutaj potrzebne, znajdziesz w katalogu Tour znajdującym się w katalogu twojej instalacji programu Premiere (o ile zainstalowałeś przeglądy wraz z Premiere) lub na dysku CD-ROM Adobe Premiere Application (jeśli nie zainstalowałeś przeglądów). W każdym razie możesz przeglądnąć skończoną wersję filmu, który utworzysz w tym przeglądzie, przez podwójne kliknięcie na pliku filmowym Zfinal w katalogu Tour.

Uwaga: Aby zakończyć przegląd lub oglądnąć film Zfinal.mov, w twoim systemie musi być zainstalowany QuickTime, QuickTime 2.5 lub późniejszy. QuickTime 3.0 jest dostępny jako opcja instalacyjna wraz z Premiere

 

Tworzenie reklamy roweru: Pierwsze kroki

W toku tego rozdziału, utworzysz promocyjną reklamę telewizyjną dla fikcyjnej fabryki rowerów wykorzystując nagrania audio i wideo dostarczone na dysku CD-ROM. Będziesz pracował z nagraniami, które zostały już zdigitalizowane. Nagrania te są dostępne jako pliki QuickTime dla Mac OS oraz pliki .AVI dla Windows. Gdybyś faktycznie musiał utworzyć ten projekt od samego początku, to prawdopodobnie przechwyciłbyś nagrania z oryginalnych taśm wideo i zdigitalizował je samodzielnie wykorzystując Premiere.

Usuwanie ustawień użytkownika

Procedury w tym rozdziale zakładają, iż używasz ustawień programu, które zostały pierwotnie dostarczone z Premiere, jak określono w plikach preferencji Premiere. Następne kroki upewnią nas, iż zostały usunięte wszystkie zmodyfikowane ustawienia preferencyjne, które mogą wejść w konflikt z instrukcjami podanymi w tym rozdziale.

1.       Upewnij się, iż Premiere nie jest uruchomiony. Jeśli jest, wybierz z menu polecenie File > Exit (Windows) lub File > Quit (Mac OS).

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin