Dieta na trądzik powinna być bogata w selen.docx

(13 KB) Pobierz

Dieta na trądzik powinna być bogata w selen , który w pośredni sposób bierze udział w oczyszczaniu krwi. Działanie to jest szczególnie korzystne w połączeniu z witaminą E i cynkiem. Dlatego wprowadź drobne zmiany w swoim jadłospisie, i pozbądź się niedoskonałości.

Bogatym źródłem selenu są: podroby, ryby, owoce morza, mięso wołowe, drób, kukurydza, chleb z pełnego przemiału, ziarna soi, czosnek i drożdże. Ryby i owoce morza są także doskonałym źródłem witaminy E i cynku, stanowią więc pokarm idealny dla właścicieli tego typu cery. Największym wrogiem selenu są natomiast węglowodany (słodycze, ciasta, cukier).

Krzem poprawia sprężystość gruczołów skóry i reguluje pracę gruczołów łojowych. 

Siarka podobnie jak selen ma działanie oczyszczające. Z diety wchłaniana jest w postaci aminokwasów siarkowych - cysteiny i metioniny. I to ich niedobór odbija się na stanie naszej cery i kondycji włosów. Dobroczynne działanie na cerę tradzikową wynika z właściwości siarki: działa ona antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie, reguluje pracę gruczołów łojowych oraz zmniejsza wydzielanie sebum. Ma moc oczyszczania i zwężania porów skóry oraz zapewnia właściwe pH. Warto więc dieta na trądzik powinna być bogata w produkty zawierające aminokwasy siarkowe: mięso i jego przetwory, jaja, mleko, ryby, kiełki pszenicy, pełnoziarniste przetwory zbożowe, a także seler, szpinak, cykorię, pomidory, koper, brukselkę, morele i awokado. 

W przypadku zanieczyszczonej cery zaleca się spożywanie drożdży, bogatych w witaminy z grupy B, enzymy i sole mineralne (z powodzeniem leczą trądzik), jak również stosowanie ich w formie maseczek. 

Jeśli chodzi o kontrowersje wokół tłustych pokarmów, czekolady oraz ostrych przypraw - same w sobie nie wywołują trądziku, ale przyjmowane w dużych ilościach mogą u nielicznych osób go nasilać. Dlatego najlepiej obserwuj swój organizm, aby stworzyć własną listę produktów „zakazanych". 

Wybieraj: warzywa i owoce (świeże i gotowane), rośliny strączkowe, jaja, chude mięso, kapustę, cebula, czosnek, mleko, oleje roślinne bogate w NNKT.  

Wyeliminuj: sól, krewetki, wodorosty, słodycze, fast foody.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin