Takiego Słońca jeszcze nie widziałeś.doc

(3080 KB) Pobierz

Takiego Słońca jeszcze nie widziałeś!

Nie tylko piękna zorza

7 marca 2012 roku miał miejsce na Słońcu niezwykle silny wybuch materii. Następnego dnia do Ziemi doleciał wiatr naładowanych cząstek, wywołując zakłócenia pola magnetycznego naszej planety. Jednym ze skutków tego zjawiska była zorza polarna widoczna m.in. nad Kanadą.
Równie pięknym widokiem jak aurora borealis jest sam wybuch na Słońcu zwłaszcza, gdy jest oglądany za pomocą różnych filtrów promieniowania. W tej galerii prezentujemy najpiękniejsze zdjęcia naszej centralnej gwiazdy. Takich ujęć Słońca nigdy nie widzieliście!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wybuch X5.4

 

Przy wykorzystaniu odpowiednich filtrów promieniowania UV można uzyskać naprawdę piękny obraz zjawisk zachodzących na powierzchni Słońca.
Na prezentowanym zdjęciu widać wyraźnie wybuch, który miał miejsce 7 marca (rozbłysk w lewym górnym rogu). Eksplozja była bardzo silna, astronomowie zaklasyfikowali ją do kategorii X, do której należą najpotężniejsze wybuchy.
Takie zdjęcie uzyskuje się poprzez nałożenie na siebie kilku obrazów, z których każdy został stworzony przy zastosowaniu filtra wycinającego jedynie część docierającego do Ziemi promieniowania słonecznego.

 

Różne filtry

Obok prezentujemy zestawienie czterech fotografii, z których każda została wykonana przy zastosowaniu innego filtra. Na obrazach nr 1 oraz nr 4 widnieje Słońce w kolorach najbliższych naszym wyobrażeniom o tej centralnej gwieździe. W rzeczywistości jednak Słońce jest białe, a czerwone fotografie są uzyskiwane dzięki zastosowaniu odpowiedniego filtra.

 

 

 

Warstwy Słońca

Filtry stosuje się nie tylko dla uzyskania ładnego zdjęcia. Mają one również zastosowanie praktyczne. Każda warstwa Słońca ma inną temperaturę i wysyła w przestrzeń fale o różnych długościach. Dzięki analizie wycinka danego promieniowania jesteśmy w stanie zbadać dokładnie reakcje zachodzące na powierzchni gwiazdy.
Patrząc na fotografię od lewej widać najpierw wycinek zdjęcia prezentujący rozgrzaną powierzchnię Słońca, następnie zaprezentowano warstwę rozgrzanej materii tworzącej koronę gwiazdy, dalej znajduje się fotografia, na której widać rozgrzane cząsteczki wylatujące w kosmos. Na samym końcu znajduje się zdjęcie, na które nałożono linie słonecznego pola magnetycznego.

 

Pole magnetyczne Słońca

Jak już zostało wspomniane, Słońce, podobnie jak Ziemia, również posiada swoje pole magnetyczne. Linie tego pola można wyznaczyć poprzez analizę naładowanych cząstek, które wylatują z wnętrza gwiazdy podczas eksplozji zachodzących na jej powierzchni.

Słońce nie posiada stałych biegunów magnetycznych. Pole tej gwiazdy zmienia się cały czas pod wpływem wybuchów.

 

Słoneczne flary oglądane w różnym świetle

Wykorzystując różne filtry można również uzyskać przydatne informacje na temat pojedynczych wybuchów.
Na zdjęciu znajdującym się u góry widać czarną materię, która jest wyrzucana w kosmos, natomiast na dolnej fotografii wykorzystano filtr, dzięki któremu można zaobserwować jak zniekształca się pole magnetyczne w czasie eksplozji słonecznej.

Słońce w 3D

W erze filmów trójwymiarowych również NASA postanowiło iść z duchem czasu. Na stronie Solar Dynamics Observatory umieszczono trójwymiarowe zdjęcia Słońca. Osoby posiadające specjalistyczne okulary mogą podziwiać eksplozje kosmicznej materii widoczne na prezentowanej fotografii.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin