WSTEP DO POLITYKI SPOLECZNEJ.doc

(357 KB) Pobierz

POLITYKA SPOŁECZNA

 

Wykład I

 

Polityka społecznaà 1) polityka (władza)

                                          2) społeczna

 

Termin polityka społeczna jest rozumiany w dwojaki sposób. Z jednej strony określa się ją jako styl działania państwa, innych podmiotów publicznych oraz społecznych organizacji pozarządowych, mający na celu kształtowanie godnych warunków życia ludności                     i poprawnych stosunków między ludzkich. Określa się ją jako (krótko) organizowanie postępu społecznego albo w sposób bardziej rozwinięty nie tylko jako dziedzina w sferze socjalnej ale w sferze kształtowania warunków życia ludności oraz przekształcania struktury społecznej, postaw obywateli i stosunków między ludzkich. 

 

Polityka społeczna może być rozumiana jako sfera nauki i w tym znaczeniu zajmuje się ona definiowaniem pojęć związanych z polityką społeczną, takich jak np. bezrobocie, ubóstwo, patologie społeczne, bezdomność, jakość życia, ponad to polityka społeczna zajmuje się opisywaniem rzeczywistości społecznej i zachodzących w niej zmian. Zajmuje się mierzeniem zjawisk społecznych składających się na tę rzeczywistość, metodologią badań, budowanie związków między pojęciami a zjawiskami społecznymi, technikami uzyskiwania   i sprawdzania wiedzy o rzeczywistości społecznej oraz formułowaniem wniosków na użytek praktycznej działalności w sferze (publicznej) społecznej.

 

Polityka społeczna jako nauka może być uprawiana na dwa sposoby:

1) nauka dla polityki społecznej, ułatwia znalezienie odpowiedzi na pytania, co robić? , jak robić?

2) nauka o polityce społecznej, ułatwia znalezienie odpowiedzi na pytanie jaka jest polityka społeczna?, dlaczego taka jest?, czy może być inna?

 

Polityka społeczna jako nauka interdyscyplinarna wykorzystuje i utrzymuje bliskie związki     z dyscyplinami pokrewnymi, głównie humanistycznymi jak socjologia, demografia, statystyka, ekonomia, medycyna, etyka, filozofia oraz naukami prawnymi.

 

GENEZA POLITYKI SPOŁECZNEJ

I okres- Starożytność:

·         igrzyska organizowane dla ludzi;

·         organizowanie pomocy dla byłych żołnierzy.

 

II okres- Średniowiecze:

·         o pozycji społecznej jednostki decydowała rodzina, ona zajmowała się każdym członkiem od narodzin aż po grób;

·         przemieszczanie się w hierarchii społecznej nie miało miejsca, osoby pozbawione wsparcia rodziny były zdane na siebie bądź społeczność lokalną, szczególnie kościół;

·         ówczesne kwestie społeczne rozwiązywane były na poziomie lokalnym w ramach prywatnych działań, inicjatyw jak i również działalności charytatywnych: świeckich     i kościelnych;

·         okres rozwoju zalążków różnych koncepcji zawodowych wspierających swoich członków, np. rzemieślników, kupców.

 

Pierwszy wzór ustawy i pomocy społecznej uznaje się edyg angielskiej królowej Elżbiety        I z 1601r. prawo ubogich. Był to edyg, który królowa zobowiązała do podejmowania działań na rzecz likwidacji włóczęgostwa i żebractwa. Działania te miały być podejmowane na terenie lokalnym, poprzez organizowanie domów pracy: zamkniętych i otwartych.

Osoby podejmujące prace w tych domach w zamian za jej świadczenie otrzymywały utrzymanie, z reguły w naturze- jedynie ubiór. Praca była obowiązkowa, przymusowa a jej uchylenie sankcjonowało stosowanie kar.

 

III okres:

Polityka społeczna jako działalność praktyczna zaczęła pojawiać się i rozwijać wraz                z uwłaszczeniem chłopów i Wielką Rewolucją Przemysłową.

Szybki rozwój przemysłu a tym samym miast, przyniósł wiele nowych problemów społecznych, dotąd nieznanych, tj.:

1) wykorzystywanie ludzi do pracy nie mających do niej przygotowania, a za tym idące wypadki przy pracy, kalectwo i brak środków do życia;

2) nieregulowanie zasad zatrudnienia;

3) brak ochrony na wypadek utraty pracy;

4) nienormowanie czasu pracy;

5) praca dzieci bez ograniczenia wiekowego;

6) dyskryminacja kobiet;

7) problemy mieszkaniowe- brak mieszkań, złe warunki mieszkaniowe, patologia społeczna- prostytucja i pijaństwo;

8) brak reprezentacji społeczeństwa robotniczego.

 

Okres Rewolucji Przemysłowej to koncepcja państwa liberalnego, czyli państwa, które zajmuje się bezpieczeństwem granic, tworzeniem dobrego aparatu administracyjnego, natomiast nie ingeruje w stosunki społeczno-gospodarcze, nie ingeruje w świat pracy               i kapitał. Wszelkie działanie podejmowane przez państwo w celu rozwiązywania wyżej wymienionych kwestii społecznych, było negatywnie oceniane, dlatego początkowo sprawami społecznymi zajmowano się w sferze filantropii. Dopiero wraz z narastaniem niepokojów społecznych zaczęto dopuszczać różne formy zabezpieczenia społecznego:

1) tworzenie kas na poziomie fabryk, z reguły były to kasy chorych, zbierające środki od robotników, za które gwarantowano podstawową opiekę medyczną i wypłaty zasiłków pieniężnych;

2)  rozwój prywatnych ubezpieczeń emerytalnych, oferty przygotowane w prywatnym zakładzie ubezpieczeń;

3) opieka p…….- opieka fabrykancka- działania fabrykantów na rzecz swoich pracowników;

4) rozwój publiczny opieki społecznej (stopniowo) lokalizowanej na poziomie gmin, z reguły korzystanie z tej opieki było połączone z pozbawieniem części praw obywatelskich; uważano, że jeśli ktoś korzysta z państwowych pieniędzy to nie jest obywatelem pełnoprawnym              i pozbawiano z reguły tych ludzi praw wyborczych.

 

IV okres- reforma Pismark’a:

Wybitny mąż stanu (Niemiec!); zjednoczył Niemcy; stworzył dobrze …… demokrację; dążył by było to państwo silne; stworzył państwo policyjne.

 

Reforma Pismark’a- ubezpieczenia społeczne:

1. 1881r. – ubezpieczenia chorobowe; obowiązek prowadzenia kas chorych; ½ płacił pracownik, ½ fabrykant;

2. 1883r.- ubezpieczenia wypadkowe- tytuły wypadków przy pracy

·         gdy się coś dzieje to pracownik otrzymuje świadczenia pieniężne i w naturze, całość opłacał fabrykant;

3. 1889r. – ubezpieczenia na starość i niezdolność do pracy- płacił pracownik, pracodawca i skarb państwa.

Istota reformy Pismark’a polegała na wprowadzeniu obowiązku przymusowego ubezpieczenia początkowo robotników …… gałęzi przemysłu, a z biegiem czasu wszystkich, czyli ubezpieczenia miały charakter ubezpieczeń powszechnych.

 

Reforma Pismark’a stała się wzorem dla pierwszych rozwiązań społecznych także w innych krajach, które wprowadziły podobne rozwiązania, np. Polska.

 

Polska! W 1919r. wprowadzono ubezpieczenia chorobowe, a w 1933r. wprowadzono ustawę o ubezpieczeniach społecznych, obejmujących ubezpieczenia chorobowe, wypadkowe, emerytalne i rentowe.

 

Dzięki Piłsudskiemu w Polsce wprowadzono kasy chorobowe.

 

                            Polska



1919- ubezpieczenia chorobowe

 

kasy chorobowe



36 mln ludności/ 2 mln ludności objętych przez kasy chorobowe

1925- Przewrót Majowych à wycofanie się z kas chorobowych

 

V okres:

W 1919r. powołano w wyniku Międzynarodówki Międzynarodową Organizację Pracy, która po utworzeniu ONZ stała się jedną z jej agend.

W MOP-ie każde państwo członkowskie reprezentowane jest przez stronę rządową, przez przedstawicieli pracodawców i przez przedstawicieli pracowników.

 

MOP tworzy standardy prawne, gruncie których wydawane są dwa rodzaje aktów prawnych:

1) konwencje MPO-u, które podlegają notyfikacji i stają się częścią prawa danego kraju;

2) zalecenia, które określają niezobowiązująco kierunki pożądanych zmian.

 

UE przyjęła za zobowiązujące standardy wypracowane w MOP i zaleca ich wdrażanie państwom członkowskim.

 

W Polsce polityka społeczna pojawiła się w rozwiązaniach przyjmowanych w okresie dwudziestolecia międzywojennego; do najważniejszych spraw tego okresu w historii zalicza się:

1) emigrację za chlebem głównie do Niemiec i USA;

2) bezrobocie, w okresie wielkiego kryzysu gospodarczego (1929), poziom bezrobocia           w miastach wynosił 40%, poziom bezrobocia na wsi nie był przedmiotem systematycznych badań;

3) analfabetyzm;

4) handel żywym towarem;

5) brak regulacji czasu pracy;

6) brak określenia wieku dla dzieci, które mogłyby być zatrudnione (określono dla przemysłu w 1925r.- 15 lat);

7) brak opieki zdrowotnej (powszechnie);

8) problemy mieszkaniowe;

9) dyskryminacja mniejszości narodowej;

10) patologie społeczne- prostytucja i pijaństwo głównie;

11) w okresie państwa socjalistycznego zakładano, że zagwarantowanie każdemu prawa do pracy i narzucenie obowiązku pracy miało przyczynić się do likwidacji jakichkolwiek form problemów społecznych, dlatego początkowo marginalizowano w socjalizmie potrzebę pracy socjalnej i likwidowano na Uniwersytetach katedry zajmujące się zagadnieniami społecznymi.

 

                                                                      Wykład II

 

DEFINICJE POLITYKI SPOŁECZNEJ

Założenia:

1. Nie ma jednej definicji, na którą zgadzają się pracownicy naukowi i praktycy.

2. Różne podejścia zależne od orientacji metodologicznej i teoretycznej autorów.

3. Różne podejścia zależne od dotychczasowych  doświadczeń autorów.

4. Każda definicja wyraża określoną definicję, tj. sposobu rozumienia jej roli                          w społeczeństwie, zadań szczegółowych i roli w rozwoju społeczno- gospodarczym.

 

Wacław Szubert (1979)

Celowe oddziaływania państwa, związków zawodowych i innych organizacji na istniejący układ zmierzające do poprawy warunków bytu i pracy wszelkich warstw ludności, usuwanie nierówności społecznych i podnoszenie kultury życia.

 

J. Auleytner

Działalność państwa, samorządów i organizacji pozarządowych, której celem jest poprawa położenia materialnego, asekuracja przed ryzykiem życiowym i wyrównywanie szans życiowych grup społeczeństwa ekonomicznie i socjalnie najsłabszych.

 

(Zakres przez oświatowy PS)

PS to działalność państwa, samorządów i organizacji pozarządowych zmierzająca do kształtowania ogólnych warunków pracy i bytu ludności, prorozwojowych struktur społecznych oraz stosunków społecznych opartych równości i sprawiedliwości społecznej, sprzyjających zaspokajaniu potrzeb społecznych na dostępnym poziomie.

 

Piramida potrzeb Maslova

 

 

CELE POLITYKI SPOŁECZNEJ:

1. Kształtowanie odpowiednich warunków pracy i bytu ludności

1. Każde państwo musi dbać o ogólne podstawy zapewniające społeczeństwu zaspokojenie swoich potrzeb poprzez pracę zarobkową, a dla niepracujących- tworzenie systemu świadczeń emerytalnych, rentowych i innych.

2. Dbałość o dobre warunki w środowisku pracy.

3. Tworzenie warunków pracy jest warunkiem rozwoju społeczno- prewencja wypadkowa, chorób zawodowych, ochrona zdrowia!!

2. Kształtowanie prorozwojowych struktur społecznych:

              1. Kształtowanie struktur rodziny, zapewniającej zastępowalność pokoleń.

2. Dążenie do odpowiedniej struktury wykształcenia ludności i struktury zawodowej niezbędnej dla realizacji bieżących i strategicznych zadań rozwojowych.

3. Odpowiednie warunki kreacji kapitału ludzkiego oraz jego przygotowanie do pracy- DOKONUJE SIĘ W RODZINIE, placówek oświatowych w zakładach pracy- warunek rozwoju społecznego.

3. Kształtowanie sprawiedliwych stosunków międzyludzkich:

1. Oparte na zasadzie sprawiedliwości społecznej i równości szans na starcie życia zawodowego.

Poprzez: odpowiednie prawo.

Gospodarka rynkowa nie tworzy barier dla legalnych dochodów- rozpiętość w dochodach jest i będzie i będzie się powiększać.

 

Inne ujęcie celu polityki społecznej:

à poprawa pozycji grup słabych ekonomicznie i społecznie oraz zapobieganie ryzykom zagrażającym ich egzystencji (H. Lampert);

à organizowanie postępu społecznego (J. Donecki);

à obrona przed niezaspokojeniem elementarnych i rozwojowych potrzeb człowieka (Szysińska);

à łagodzenie nierówności i ubóstwa, minimalizowanie społecznego ryzyka i optymalizacja podziału pomyślności.

 

Dwie klasy celów:

1. Związane z likwidacja zła społecznego (np. usuwanie i łagodzenie ubóstwa)- wcześniejsze i mniej ambitne.

2. Związane z kreowaniem dobra społecznego (np. urzeczywistnianie sprawiedliwości społecznej, optymalizacja podziału pomyślności)- późniejszej niewiedzy rewolucyjnej.

 

Celami mogą być wartości, np.:

- równość,

- godność,

- wspólne dobro,

- samorządność,

- interes (indywidualny, grupowy),

- podmiotowość,

- solidarność,

- wolność,

- szczęście,

- samorealizacja.

 

Celem może być jakość życia.

 

 

 

 

Przydatność definicji:

- określają przedmiot nauki o polityce społecznej,

- ukierunkowują uwagę i wysiłki badawcze naukowców,

- odgrywają istotna role w dydaktyce,

- mogą mieć znaczenie praktyczne,

- w planowaniu przyszłych zmian i interwencji,

- o ile zostaną odczytane jako przekaz neutralny i przenikną do świadomości społecznej.

 

Szczegółowe polityki społeczne:

- podział zakresu znaczeniowego pojęcia „polityka społeczna” ma mniejsze zbory (klasy)

- ten podział może opierać się na jednym bądź kilku kryteriach, które są zwykle kategoria używaną do definiowania opisu i wyjaśniania polityki społecznej.

 

Wyodrębnienie polityk szczegółowych:

à kryterium: warunki życia- rozmaite elementy otoczenia w jakich ludzie przebywają             i działają (np. warunki pracy, mieszkaniowe) i wówczas odpowiednio wyróżnia się politykę ochrony pracy czy politykę mieszkaniową:

à kryterium: formy „zła społecznego”- ubóstwo, bieda, brak wykształcenia, bezrobocie, bezdomność;

- mówi się o polityce społecznej ograniczającej ubóstwo, polityce społecznej promującej wykształcenie, które przeciwdziała bezrobociu;

à kryterium: grupy zajmujące pozycję gorszą- pod względem ekonomicznym                      i społecznym, np. sieroty (społeczne i biologiczne), rodziny niepełne, wielodzietne, bezdomni, chorzy, osoby niepełnosprawne- polityka na rzecz sierot, rodzin, chorych, bezdomnych.

 

Polityki szczegółowe wg W. Szuberta:

- ludnościowa,

- rodzinna,

- zdrowotna,

- mieszkaniowa,

- kształcenia,

- kulturalna,

- zatrudnienia,

- kształtowania dochodów,

- ochrony pracy,

- zabezpieczenia społecznego,

- organizowania wypoczynku i czasu wolnego,

- kształtowania i ochrony środowiska,

- usuwania i ograniczania zjawisk patologii społecznej.

 

Instrumenty polityki społecznej:

à narzędzia, środki działania, które oddziałują na zachowanie tych ludzi, do których kieruje się programy społeczne jak i tych, którzy są ich wykonawcami lub tworzą środowisko społeczne, w których programy polityki społecznej są realizowane;

à instrumenty wzmacniają, osłabiają, modyfikują zachowania dotychczasowe, skłaniają do zachowań pożądanych i pobudzają do zachowań moralnych.

 

Instrumenty:

1. ekonomiczne- regulują dostęp do dóbr będących wytworem gospodarki;

2. prawne- regulacje prawne- poprzez wydawanie regulacji prawnych;

3. informacyjne- dysponują wszystkie podmioty dopuszczane do głosu przez państwo (czasem uznawane za nielegalne);

4. kadrowe: „czynnik ludzki”;

5. kształtowanie przestrzeni: planowanie, tworzenie infrastruktury.

 

Ad. 1 ekonomiczne

1) - kształtowanie sieci i warunków dostępu obywateli do własności majątku konsumpcyjnego lub produkcyjnego,

- ochrona własności prywatnej,

- wywłaszczenie, reprywatyzacja powszechna i selektywna, uwłaszczenie;

2) – określenie praw właścicieli oraz nabywców innych praw rzeczowych, np. dzierżawa majątku;

3) – kształtowanie dostępu do dóbr konsumpcyjnych, poprzez regulowanie dostępu do pracy zawodowej, zasad wynagrodzenia za pracę, uprawnień do świadczeń społecznych czy konsumentów.

 

Ad. 2 prawne

1. Konstytucja (1997)- na podstawie art. 8 każdy obywatel może się bezpośrednio na konstytucję powołać w zakresie swoich praw i wolności obywatelskich;

2. ratyfikowane umowy międzynarodowe- jest to prawo obowiązujące na terenie Polski;

3. ustawy- ustawami reguluje się wszystkie sprawy w państwie- nieuregulowane                     w konstytucji- uchwala je Parlament a podpisuje Prezydent;

4. rozporządzenia wykonawcze- wykonywane są na podstawie upoważnienia zawartego         w ustawie- przez wyraźnie wskazany podmiot, np. Minister Pracy i Polityki Społecznej, Minister Zdrowia, itd.

5. powszechne prawo miejscowe- wydawane przez gminy, powiaty, województwa, w postaci uchwał, zarządzeń, publikowane w lokalnym Dzienniku urzędowym, albo ogłaszane             w sposób zwyczajowy na danym terenie;

6. poza wyżej wymienionymi źródłami funkcjonuje jeszcze w strukturach administracyjnych- procedura regulacji pracy urzędu- zarządzeniami czy też wytycznymi, ale te dokumenty są tylko kierowane-administrowane do pracowników urzędów.

 

Prawa obywatelskie mogą być regulowane 3 pierwszymi regulacjami:

- konstytucja,

- ratyfikowane umowy międzynarodowe,

- ustawy.

 

Prawo dzieli się na różne rodzaje i w zakresie polityki społecznej istotne jest przede wszystkim:

- prawo pracy, bo reguluje sytuację pracowników i pracodawcy,

- prawo rodzinne, bo reguluje prawa rodziny,

- prawo zabezpieczenia społecznego, w tym ubezpieczenia społeczne,

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin