Zadanie Moduł 1.docx

(15 KB) Pobierz

 

Granice

Sylwia Łozińska                                                                                                                09/05/2010

Filozofia człowieka

 

Granice

 

Które z ograniczeń (granic) są najważniejsze w perspektywie dociekań filozoficznych?

Czy powinniśmy wytyczać granice w kontaktach międzyludzkich?

Jeśli tak, to gdzie powinny one leżeć?

 

W odpowiedzi na pytanie pierwsze, w dociekaniach filozoficznych, za najważniejsze uznaje się granice naszego rozumu/umysłu. Co prawda granice siły naszego umysłu nie są całkowicie znane i wątpię by kiedykolwiek były poznawalne do końca, natomiast na podstawie tekstu Barbary Skargi, stwierdzić należy, iż „myśl stale przekracza wszelkie granice”. Stale, czyli nieprzerwalnie myśl „wiruje” nie bacząc na ograniczenia, jakie zwykło się stawiać.

Kolejne ograniczenia, istotne dla filozofa wynikają z czasu, przestrzeni czy też ciała ludzkiego. to granice natury bytowej, związane z przemieszczaniem się oraz egzystencją.

Odnośnie granic wynikających z kontaktów międzyludzkich, chciałabym definitywnie stwierdzić, że granice w kontaktach interpersonalnych powinny być jasno wyznaczane. Odnoszące się do jednostki, mogą wzorować się na granicach występujących w całym świecie. Granice geograficzne, granice w aspekcie psychologicznym, a nawet granice w matematyce są wyznaczane by „coś” stało się jasne i zrozumiałe.

Granice w obszarze komunikacji międzyludzkiej nie należy rozumieć jako bariery, a jako jasną drogę w konkretnym celu. By znać miejsce, punkt w którym warto się zatrzymać i zastanowić, co będzie gdy ową przekroczę.

Granice powinny być wyznaczane chociażby w celu orientacji co do siebie dwóch stron. W aspekcie psychologicznym ustalane muszą być, by znać swoją wartość czy też tożsamość.

Granice oczywiście nie powinny być stawiane pod względem rasowym, wyznaniowym czy też płciowym. Tutaj opowiadam się za tolerancją, akceptacją i niejako jednością rasy ludzkiej.

Patrzeć powinniśmy jednakże na pewne granice, jakie wytycza nam inna kultura, jej obyczajowość i zwyczaje.

Uważam, że wyznaczając miejsce granic w kontaktach we współczesnym świecie, powinno się brać pod uwagę indywiduum ludzkiej istoty. Jedni w relacjach z drugimi stawiają granice w zupełnie rożnych dla siebie miejscach odnośnie tej samej sytuacji. Dlatego też granice powinny leżeć tam, gdzie dana jednostka wyznaczy ją sobie osobiście. Oczywiście pod warunkiem, iż nie godzi ona w czyjeś prawa i godność.

Własne rozważania na podstawie otrzymanego tekstu można rozwijać, gdyż pojęcie granicy znajdujemy w każdej sferze życia i na każdym etapie naszej egzystencji. Mam tu na myśli wcześniej wspomniane granice na podłożu psychiczno - społecznym, które odgrywają największą rolę w komunikacji międzyludzkiej.

1 | Strona

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin