!Spr Frezowanie.doc

(4228 KB) Pobierz

Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Śląskiej

Obróbka ubytkowa

Sprawozdanie z ćwiczenia: Frezowanie

             

Prowadzący: mgr inż. Maciej Szczepanik

 

 

ZiIP Sem VI gr 2

 

Skład sekcji:

Pradelok Rafał

Pisarski Krzysztof

Pudlo Krzysztof

Płatek Arkadiusz

Płonka Jacek

Skowera Michał

Tic Bartłomiej

Włoszek Krzysztof

Komarec Mateusz

 


Obróbka wiórowa jest wykonywana za pomocą narzędzi skrawających o określonej liczbie ostrzy i znanej ich geometrii, a wióry powstałe ze skrawania materiału warstwy skrawanej mają określoną postać i są widoczne gołym okiem. Przez odpowiedni dobór geometrii ostrza i parametrów skrawania można w obróbce wiórowej wpływać w sposób kontrolowany na przebieg zjawisk towarzyszących procesowi skrawania.

Frezowanie – jest skrawaniem przerywanym. Każde ostrze freza wykonuje pracę skrawania tylko co pewien określony czas. Zaletą takiej pracy ostrza jest spadek jego temperatury w wyniku odpływu ciepła w głąb korpusu narzędzia podczas przebywania przez ostrze drogi jałowej. Wadą natomiast jest występowanie w materiale ostrza naprężeń zmiennych, wywoływanych okresowym pojawieniem się i zanikaniem sił skrawania na każdym ostrzu. Stanowi to również przyczynę powstawania drgań wymuszonych w układzie obrabiarka-narzędzie-przedmiot. Cechą charakterystyczną frezowania jest ruch główny, decydujący o prędkości skrawania który wykonuje narzędzie skrawające. Przedmiot obrabiany wykonuje ruch posuwowy.

 

Kinematyka frezowania.

Prędkość skrawania Vc jest to chwilowa prędkość ruchu głównego rozpatrywanego punktu krawędzi skrawającej względem przedmiotu. Wyznacza się ze wzoru

Prędkość posuwu Vf jest to prędkość chwilowa ruchu posuwowego rozpatrywanego punktu krawędzi skrawającej względem przedmiotu. W procesie frezowanie przyjmuje się posuw na jedno ostrze fz czyli jest to długość odcinka drogi ruchu posuwowego przypadająca na obrót w ruchu głównym o kąt podziałki między ostrzowej.

 

Rodzaje obróbki:

a)     Obróbka wstępna obejmuje te zabiegi lub operacje technologiczne, które mają na celu usunięcie z materiału wyjściowego uszkodzonej warstwy powierzchniowej lub utwardzonego naskórka odlewniczego albo pochodzącego od kucia. Z tego względu obróbka wstępna nazywana jest również skórowaniem, zdzieraniem.

b)     Obróbka kształtująca obejmuje dalsze zabiegi lub operacje technologiczne, w których przedmiot uzyskuje kształt zbliżony do kształtu ostatecznego, z zachowaniem tylko nieznacznego naddatku na obróbkę wykańczającą

c)      Obróbka wykańczająca jest zabiegiem lub operacją technologiczną, której celem jest nadanie przedmiotowi obrabianemu ostatecznego kształtu i wymiarów (z żądaną dokładnością), a powierzchniom obrobionym – wymaganej jakości.

 

Odmiany frezowania, klasy tolerancji i chropowatość

Sposób, rodzaj i odmiana obróbki

Klasy tolerancji IT

Chropowatość powierzchni Ra []

Frezowanie:

a) obwodowe:

·         zgrubne

·         średnio dokładne

·         dokładne

b) czołowe:

·         zgrubne

·         średnio dokładne

·         dokładne

·         bardzo dokładne

 

 

14÷13

12÷11

10÷9

 

14÷13

12÷11

10÷9

8÷7

 

 

80÷40

20÷10

5÷2,5

 

80÷40

20÷10

5÷2,5

1,25÷0,63

 

Frezowaniem obwodowym nazywa się takie frezowanie, przy którym oś obrotu freza zajmuje położenie równoległe do powierzchni obrabianej, natomiast frezowanie czołowym takie, przy którym oś obrotu frez (głowicy frezowej) zajmuje położenie prostopadłe do powierzchni obrabianej.

Frezowanie czołowe ma wiele zalet w porównaniu z frezowanie obwodowym. Do zalet należą: większa wydajność obróbki, spokojniejsza praca obrabiarki, większa dokładność wymiarowa i większa gładkość powierzchni obrobionej.

Frezowanie obwodowe może być wykonane przy dwojakim w układzie ruchów freza i przedmiotu obrabianego. Przeciwbieżnie, przedmiot obrabiany przesuwa się w kierunku przeciwnym do ruchu pracujących ostrzy freza, a w drugim układzie współbieżnie, przedmiot przesuwa się w kierunku zgodnym z ruchem pracujących ostrzy freza.

 

 

Frezowanie płaszczyzn obwodowe frezami walcowymi:

a)     przeciwbieżne

b)     współbieżne

Frezowanie płaszczyzn obwodowe frezami walcowo-czołowymi:

(głowicami frezowymi)

Frezowanie rowków obwodowe:

Frezami tarczowymi

Frezami kątowymi

Frezami kształtowymi

Frezowanie czołowe frezami trzpieniowymi

Frezowanie powierzchni kształtowych

swobodne; wg linii traserskiej lub bez

profilowe; frezami kształtowymi

profilowe; zespołem frezów

kopiowe; wzdłużne

kopiowe; wzdłużno-obwodowe

kopiowe; obwodowe

kopiowe; przestrzenne

Frezowanie brył obrotowych

obwodowe; zespołem frezów z posuwem poprzecznym

obwodowe; zespołem frezów z posuwem wzdłużnym

czołowe; głowicą frezową z posuwem wzdłużnym

czołowe; głowicą frezową z posuwem poprzecznym

 


Geometria części roboczej narzędzi skrawających                            

Klasyfikacja frezów:

              Frezy normalne są to frezy przeznaczone do obróbki płaszczyzn, rowków, gwintów, uzębień itp.

              Frezy specjalne są to frezy przeznaczone do obróbki przedmiotów o specjalnych powierzchniach. Są to frezy kształtowe o zarysie odpowiadającym kształtowi obrobionej powierzchni. Frezy specjalnej wykonywane są na zamówienie.

 

Frezy ze względu na przeznaczenie dzielą się:

·         frezy do obróbki powierzchni płaskich, płaszczyzn (frezy walcowe, walcowo-czołowe, czołowe). Frezy czołowe dzielą się na: a)do planowania b)do pogłębiania).

·         frezy do rowków: prostokątnych (tarczowe jedno lub trzystronne, trzpieniowe), kątowych (kątowe symetryczne, niesymetryczne lub jednostronne), teowych

·         frezy do gwintów (pojedyncze lub wielokrotne )

·         frezy do kół zębatych (krążkowe lub ślimakowe)

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin