osoby fizyczne.doc

(86 KB) Pobierz
Osoby Fizyczne Odnosi się do człowieka jako uczestnika stosunków cywilnoprawnych

Osoby Fizyczne  Odnosi się do człowieka jako uczestnika stosunków cywilnoprawnych

 

·         Każda osoba fizyczna posiada zdolność prawną, może ona być nosicielem(podmiotem ) praw lub obowiązków

·         Zdolność do czynności prawnej uzyskują osoby fizyczne ( ludzie) dopiero po osiągnięciu odpowiedniej dojrzałości umysłowej, niezbędnej do podejmowania decyzji co do kształtowania wiążących je stosunków prawnych, a tracą z kolei w razie zaniku tej cechy.

·         Jjj

 

II Indywidualizacja osób fizycznych

·         Nazwisko i imię – są oznaczeniem indywidualnym osoby fizycznej; Identyfikacja osoby fizycznej poprzez ujawnienie jej nazwiska Lub imienia nie jest konieczna we wszystkich fazach istnienia każdego stosunku prawnego. Z kolei w czynnościach prawnych dokonywanych pisemnie z reguły konieczne jest określenie podmiotu co najmniej przez wskazanie jego nazwiska, i to już w momencie powstania określonego stosunku prawnego.

·         Pseudonim ( oznaczenie przesłaniające) dowolnie przybierane zwłaszcza w związku z działalnością artystyczną, ;iteracją lub wojskową.

·         Linie papilarne – zastępcza dla osób niepiśmiennych) odciśnięcie na dokumencie

 

Dodatkowe dane osobowe

·         Poza imieniem i nazwiskiem także należy wskazać inne dane osobowe takie jak: data, i miejsce urodzenia, imiona rodziców i nazwisko rodowe matki ( lub ojca jeżeli to zmienił

 

·         Stan rodzinny Służy również do ustalenia praw i obowiązków w zakresie stosunków prawnorodzinnychi prawnospadkowcyh

- pochodzenie od określonych rodziców

            -Związanie małżeństwem ( bycie lub niebycie w związku małżeńskim) Lub SEPERACJA też należy wyróżnić

 

·         Płeć

·         Wiek

·         Miejscowość ( ulica, dom , lokal)

·         Miejsce zamieszkania : OBEKTYWNA –faktyczne miejsce przebywania SUBIEKTYWNY – Zamiar stałego pobytu. Miejsce zamieszkania dziecka jest jest u tego z rodziców , u którego dziecko stale przybywa, a jeśli nie przybywa stale u żadnego z rodziców jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy.

 

Zdolność prawna Osób fizycznych

 

·         Człowiek W chwili urodzeni ma zdolność prawną.

·         Nasciturus tzn. mający się urodzić. Okres ten rozpoczyna się z chwilą zapłodnienia komórki jajowej. Nasciturus posiada warunkową zdolność prawną, że urodzi się żywy. Przy zdolnośći warunkowej prawa podmiotowe nie mogą być wykonywane , a jedynie zabezpieczone, w oczekiwaniu czy dziecko urodzi się żywe

·         Każdemu przysługuje zdolność prawna w takim samym zakresie. Wszyscy więc ludzie w równej mierze mogą być podmiotami cywilnych praw i obowiązków dostępnych wedle obowiązującego systemu prawnego dla osób fizycznych.

·         USTANIE – Z.P ustaje zawsze w chwili śmierci. Dowodem śmierci człowieka jest Akt zgonu.

·         Uznanie za zmarłego Wydaje sąd gdy człowiek zaginął. Zaginiony może być uznany za zmarłego po upływie 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym jeszcze według istniejących informacji jeszcze żył. Gdy zaginiony w chwili uznania ukończył 70 lat, to wystarczy upływ 5 lat. Natomiast nie wolno uznać za zmarłego przed końcem roku kalendarzowego, w którym ukończyłby on 23 lata

 

Ochrona dóbr osobistych Atrybut każdej osoby fizycznej. Są to dobra nieodłącznie związane z człowiekiem i to bez względu na stan jego psychiki i stopnia wrażliwości. Należą do kategorii dóbr niemajątkowych nie dających się wyrazić w pieniądzu.

·        Życie, zdrowie i nietykalność cielesna

·         Wolność wymieniona w art. 23 KC a art. 445 przewiduje zadość uczynienie za pozbawienie wolnośći ( porwanie, wywieranie presji psychicznej

·         Cześć człowieka – rozumiana w dwóch aspektach. Cześć zewnętrzną w znaczeniu dobrej sławy, dobrego imienia i tzw. Cześć wew. W znaczeniu godność osobistej. Obie postanie naruszenia czci objęte są zakresem ochrony. Naruszenie czci może nastąpić w każdy sposób a w szczególnośći ustnie, w liście, w piśmie procesowym, na obrazie, w ksiązce. Ochrona czci nie przysługuje w razie negatywnej oceny człwoeika lub jego działania oparta na rzetelnej krytyce.

·        Swoboda sumienia – ar. 23 KC

·        Nazwisko i pseudonim ar. 23 KC na tej podstawie można żądać by inna osoba bezprawnie nie używała jego nazwiska lub pseudonimu. Np. Autor utworów literackich publikowanych pod określonym pseudonimem, aby inny autor nie używał tego samego pseudonimu.

·        Stan cywilny nie wymieniony w art. 23 KC za dobro osobiste uznała go doktryna i judykatura

·        Wizerunek dobro osobiste na mocy art. 23 KC.  Obejmuje wszystkie postacie wyrażające ten wizerunek.

·         Tajemnice korespondencji art. 23 kc Naruszenie tego dobra polega ni etylko na otworzeniu listu przez osobę do której nie byl adresowany ale i włamanie się do przewodu służącego do przekazania informacji lub przełamaniu elektronicznego, magnetycznego albo innego sposobu zabezpieczeń

·         Nietykalność mieszkania – Zapewnia się nienaruszalność mieszkania. Przeszukanie mieszkanie, pmieszczenia lub pojazdu może nastąpić jedynie w przepisach określanych w ustawie i w sposób w niej określony.

·         Twórczość naukowa, artystyczna chodzi tu tylko o niemajątkowe wartości, jakie dla autora i wynalazcy stanowi fakt, ze on twórcą pewnego pomysłu

·         Kult po zmarłej osobie bliskiej obejmuje przede wszystkim uprawnienia do pochowania zwłok ich przeniesienia lub ekshumacji, ustalenie napisu nagrobowego.

 

Podmiotowe prawa osobiste ze względu na to, że należą do klasy PRAW PODMIOTOWYCH BEZWZGLĘDNYCH, skutecznie są wobec wszystkich – poza podmiotem uprawnionym, Nikt wiec nie może naruszyć lub nawet tylko zagrażać dobrom osobistym podmiotu uprawnionego. Stosowanie do ich przedmiotu ( dóbr osobistych) są to zarazem prawa niemajątkowe oraz niezbywalne i niedziedziczne.

 

Przesłanki Ochrony

 

·         Bezprawność.należy odróżnić naruszenie ( lub zagrożenie) dóbr osobistych od naruszenia(lub zagrożenie) dóbr osobistych od naruszenia ( lub zagrożenia) praw osobistych. Dopiero naruszenia PRAWA osobistego uzasadnia zastosowanie środków ochronnych.   Domniemanie bezprawność ma charakter ogólny. Każde wiec naruszenie dobra osobistego bez konieczności wykazania podstawow prawnej naruszenia należy zakwalifikować jako naruszenie prawa osobistego. Domniemanie bezprawnośći naruszenia ( zagrożenia) dobra osobistego rozkłada więc w korzystny dla pokrzywdzonego sposób ryzyko newyjaśnienia okoliczności. Np. A obraził B a następstwie B pobił A. Każdy z nich ospowiada za naruszenie dobra.

Np. Bezprawne było by bicie prostytutki za złe prowadzenie się J

·         Uchylenie bezprawnośći

A)         Zgoda uprawnionego – uchyla bezprawnośći naruszenia dobra osobistego. Np. Zgoda pacjenta na zabieg. Zgoda nie może być skutecznie udzielona gdy jest to sprzeczne z wiąrzącymi normami lub wpółzycia społecznego

B)          Działanie na podstawie przepisu lub w wykonaniu prawa podmiotowego np. wyjątkowe przypadki przymusowego leczenia, jaki i obowiązkowego szczepienia, ogłoszenie listy gończych fotografią osoby poszukiwanej.

C)        Osoby prawa podmiotowego nie mogą być nadużywane. Np. powołanie się na nietykalność mieszkanie, gdyby ktoś chciał skorzystać z telefonu w celu wezwanie pogotowaia do ofiary wypadku

 

Środki ochronny

 

·        Ustalenie orzeczenie ustalające, że określone prawo osobiste przysługuje danej osobie, niekiedy wystarczy, aby zapobiegac dalszym jego naruszeniom albo aby uchylić niebezpieczeństwo dokonania naruszeń.

·         Zaniechanie – roszczenie to jest dopuszczalne gdy, istnieje uzasadniona obawa dalszych naruszeń. W przypadku gdy jeszcze dobro osobiste nie zostało naruszone , a jest tylko zagrożone, żądanie zaprzestania działań przygotowawczych stanowi obok powództwa o ustanio jedyny środek jego ochrony. Np. zaniechanie zanieczyszczenia środowiska zagrażającego zdrowiu człowieka

·        Usunięcie skutków naruszeniama zastosowanie jedynie w przypadku, gdy nastąpiło już naruszenie dobra osobistego. Art. 24 KC wskazuje, że dopełnienie czynności potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia może podlegać na założeniu oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie.

·         Zadośćuczynienie pieniężne lub zapłata na cel społeczny czyje dobro osobiste zostało naruszone, może żądać na zasadach przewidzianych w KC zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny . Przez zadośćuczynienie należy rozumieć odpowiednia sume pieniędzy przyznaną przez są z tytułu doznanej krzywdy temu, czyje dobro osobiste zostało naruszone. Krzywdy , polegającej na ujemnych przeżyciach cierpieniach fizycznych lub psychicznych związanych z naruszeniem dobra osobistego . Lub np. na cel społeczny.

 

OSOBY PRAWNE - wyposażona jest w zdolność prawną ; może mieć własne prawa i obowiązki . Nabywa i zbywa je we własnym imieniu. O. P odpowiadają swoim majątkiem za niewykonanie zobowiązań. Każda O.P jest zarazem jednostką organizacyjną .

 

Metoda regulacji prawnej : Prawodawca kontruujące O.P może posłużyć się różnymi metodami Prawno-technicznymi na uwagę zasługują dwa :

a)     Metoda ogólnego formułowaniacech Osób prawnych. Polega na tym, że prawodawca uznaje za O.P każdą jednostkę organizacyjną. Która ma zespół cech generalnie przez niego określanych. Zaletą tej metody jest elastyczność, pozwalająca uznać za O.P  Jednostki organizacyjne bez potrzeby wyraźnego postanowienia ustawowego w tym względzie.

b)       Normatywna (formalna) realizuje przedewszystkim postulat jednoznaczności i pewności kwalifikacyjnej. Stosuje ją więc prawodawca który zalety te stawia wyżej niż elastyczność regulacji. . Jej sens polega na tym, że system prawny nie określa ogólnych cech, jakim odpowiadać muszą jednostki organizacyjne, by miały przymiot O.P , lecz wskazuje z nazw typ lub indywidualne organizacje wyposażone w Osobowość prawną.

 

FUNKCJE

1)    jest ona dogodną dla obrotu gospodarczego formą koncentracji kapitału

2)       prowadzi do ograniczenia odpowiedzialności ( a zatemi ryzyka) uczestników ( udziałowców) organizacji obdarzonej osobowością prawną w zasadzie do wysokości wniesionego kapitału.

 

Ogólna regulacja osób prawnych

 

A)     powstanie i rejestry- art. 37 KC jednostka organizacyjna uzyskuje osobowość prawną dopiero z chwilą jej wpisu do rejestru

B)         Nazwapełni analogiczną funkcję do imienia i nazwiska Osób fizycznych. Nazwę ustala akt erekcyjny O.P ( ustawa, umowa, rozporządzenie)

C)        Siedzibaodpowiednik miejsca zamieszkanai O.F . Siedziła ustalana w jej akcie erekcyjnym w sposób dowolny. Siedziba niekoniecznie musi być związana z jej faktyczną działalnością. Dopiero gdy akt erekcyjny nie określa siedziby O.P , wtedy w myśl art. 41 Siedzibą jej jest miejscowość w której ma swą siedzibę zarządzającą.

D)        OrganyO. P  Działa przez organy w sposób przewidziany w ustawie i w opartym na niej statucie. Działanie organu osoby prawnej liczy się jako działanie jej samej nie tylko w zakresie czynności prawnych ale i innych działań. O.P ponosi odpowiedzialność także za czyny niedozwolone (delikty) jej organu. Jeżeli O.P nie może prowadzić swoich spraw z braku powołanych do tego organów, sąd ustanawia dla niej KURATORA.

 

DOBRA OSOBISTE mają same przez się niemajątkowy i niebywalny charakter. Dzięki dobrom O.P może funkcjonować zgodnie z ich zakresem działania Nazwa, nietykalnośc pomieszczeń, tajemnica korespondencji, sferaprywatności. Na tej podstawie O.P może przeciwstawić się bezprawnemu śledzeniu, przesłuchiwaniu lub innym działaniom zmierzającym do uzyskania tajemnic przedsiębiorstwa

 

RODZAJ OSÓB PRAWNYCH – wyróżniają się ze względu na ich majątkowe, a także strukturalne powiązania z państwem.

A)     Skarb Państwa nie ma siedziby , sam odpowiada za swoje zobowiązania, S.P nie ponosi odpowiedzialnośći za zobowiązania innych państwowych O.P , działa przez jednostki organizacyjne, Kierownicy tych jednostek również reprezentują S.P w stosunkach cywilnoprawnych wobec innychpodmiotów ( O.F lub O.P )

B)     Inne państwowe osoby prawne. – których mienie jest całkowicie państwowe np. przedsiębiorstwa państwowe.

C)     Korporacyjne – w strukturze org. Funkcjonują członkowie którzy poprzez wniesiene udziały lub płacone składki tworzą majątek O.P , a poprzez swoje uprawnienia organizacyjndecydują o jej działanośći

D)     Fundacyjne – ( zakładowego) pojawia się tu instytuca założyciela (fundatora) który wyposaża O.P w jej pierwotny majątek, określa jej strukturę organizacyjną i cel działania.

 

Jednostki samorządu terytorialnego Mają O.P . Przysługuje im prawo własności inne prawa majątkowe. NP.

        GMINA _ wystepuje ona w dwóch rolach władzy publicznej na swoim oraz podmiotu prawa cywilnego. Jako O.P ma swój majątek którym nie odpowiada za zobowiązania innych komunalnych osób prawnych, Nie ma wyodrębnionego Systemu organów .

Związki Międzygminne – które wyposażone są w O.P , nabywają je po zarejstroaniu w specjalnym rejestrze

Województwo – jest regionalną wspólnota samorządową. Ma O.P i ma własne mienie którym dysponuje samodzielnie

 

KONSUMENCI Za konsumęta uważa się osobę która, zawiera umowę z przedsiębiorcą w celu bezpośrednio nie związanymz  działalnością gospodarczą. ZA konsumenta UWAŻA SIĘ TYLKO OSOBĘ FIZYCZNĄ. , ale także prawną spełniąjącą wspomniane przesłanki.

Art. 22 KC/ za konsumenta uważa się osobę fizyczną (człowieka) tylko w przypadkach gdy dokonuje czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z działalnością gospodarczą lub zawodową. Definicja ta odnosi się tylko do stosunków cywilnoprawnych a ściślej mówiąc do stosunków prywatnoprawnych ponieważ tak daleko sięga zakres zastosowania K.c

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin