Kolorowe witaminy.doc

(42 KB) Pobierz
Scenariusz zabaw, zajęć organizowanych w przedszkolu

 

Scenariusz zabaw, zajęć organizowanych w przedszkolu

13.10.2010 r.

 

·    Grupa wiekowa: 5 – latki

·    Temat kompleksowy: W moim ogródeczku.

·    Temat zajęcia: Kolorowe witaminy.

·    Cele ogólne:

- utrwalenie wiadomości o warzywach i owocach oraz o zapasach zimowych;

·    Cele szczegółowe:

v               Poznawcze:

- zapoznanie z przedmiotami potrzebnymi do przyrządzania zapasów zimowych,

- poznanie procesu hodowli i przetwarzania ziemniaków;

v               Kształcące:

- doskonalenie sprawności manualnej,

- kształtowanie wyobraźni,

- kształtowanie umiejętności naśladowania;

v               Wychowawcze:

- kształcenie współpracy w grupie,

- kształcenie świadomości odpowiedzialności za pracę grupową;

·   Pomoce dydaktyczne:

- plansze spiżarni oraz owoców i przetworów,

- duże arkusze papieru,

- farby,

- gąbki,

- płyta z piosenką „Mój dom”,

- kartoniki ze zwierzętami,

- owoce, słoiki, nakrętki, cukier, woda, przyprawy, ocet, igły, nici,

- obrazki przedstawiające etapy hodowli i przetwarzania ziemniaków,

- ilustracje do wiersza;

·    Literatura dziecięca i pedagogiczna:

- H. Łochocka „Co można zrobić z ziemniaka?”


·    Przebieg zajęć:

Etap

Przebieg

Cele operacyjne

Uwagi

 

v Zabawa dydaktyczna

 

PORANEK

Nauczycielka pokazuje dzieciom szablon spiżarni oraz ilustracje słoików, zapasów zimowych, owoców i warzyw, oraz zapasy zimowe gromadzone przez zwierzęta.

Rozmowa na temat zapasów zimowych (przypomnienie wiadomości z poprzednich zajęć):

- co to są zapasy zimowe?

- po co ludzie gromadzą zapasy?

- co możemy zrobić z owoców i warzyw?

- co to są przetwory?

Dziecko:

- utrwala informacje o zapasach zimowych,

 

 

v Praca plastyczna

 

 

v Słuchanie piosenki

v Zabawa ruchowa

 

 

 

v Pogadanka

 

 

 

 

 

 

v Słuchanie wiersza

 

 

 

 

 

ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE

„Jesienny sad” – malowanie w czterech grupach na dużych arkuszach papieru, technika – rozprowadzanie farb gąbkami.

 

Słuchanie i śpiewanie piosenki „Mój dom”.

 

„Zgadnij kto to jest?”: dzieci losują kartoniki ze zwierzątkami, a następnie każde z nich naśladuje głosem i ruchem wybrane zwierzę.

Wyklaskiwanie sylabami przez wszystkie dzieci nazw zwierząt. Jedno z dzieci literuje nazwę.

Nauczycielka pokazuje dzieciom zgromadzone przedmioty: owoce, słoiki, nakrętki, cukier, wodę, przyprawy, ocet, igły, nici.

Rozmowa:

- po co te wszystkie rzeczy?

- co można z nich zrobić?

- co można zrobić z…( jabłek, truskawek, pomidorów, papryki, ogórków, malin, wiśni),

Nauczycielka czyta wiersz H. Łochockiej „Co można zrobić z ziemniaka?”

Rozmowa:

- co można zrobić z ziemniaka?

- jak przechowujemy ziemniaki i inne warzywa? (wykorzystanie sylwet słoików i kolorowych planszy)

- proces hodowli i przetwarzania ziemniaków ( na podstawie obrazków)

 

 

- doskonali sprawność manualną,

- współpracuje w grupie,

- zapamiętuje tekst piosenki,

- rozwija słuch muzyczny,

- kształtuje dużą motorykę ciała,

- naśladuje wybrane zwierzę,

- doskonali słuch fonetyczny,

- wypowiada się na temat zapasów zimowych,

- utrwala wiadomości o warzywach i owocach,

- rozwija wyobraźnię,

 

 

- słucha z uwagą wiersza,

- odpowiada na pytania dotyczące wiersza,

- opowiada wydarzenia na obrazkach,

- utrwala wiadomości o zapasach,

 


Załączniki:

 

Zał. 1

„Co można zrobić z ziemniaka?”

 

Co można zrobić? O, ho!

Mówiąc najprościej:

sto

różnych różności.

Kartoflankę,

do innych zup dodatki,

miskę kopytek,

patelnię frytek

ziemniaczane płatki.

A jeszcze (lizać palce!)

placki smażone na smalcu.

Z masłem kartofle puree,

same do ust się pchają,

nie?

Hanna Łochocka

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin