Zupy.doc

(83 KB) Pobierz
Zupa z brokułami

Zupa z brokułami

Składniki:

opakowanie mrożonych brokułów 
1/2 kg kości wołowych na rosół 
pęczek świeżej włoszczyzny (lub opakowanie mrożonki Włoszczyzna krojona w paski) 
1/2 pęczka natki pietruszki 
3 trójkąciki serka topionego śmietankowego (po 17,5 g) 
1-2 ząbki czosnku 
100 ml białego wina 
sól, pieprz

Przygotowanie:

Kości opłukać, włożyć do garnka, zalać 1 i 1/2 l wody, posolić. Zagotować, zebrać szumowiny. Włoszczyznę opłukać, pokroić na kawałki. Natkę opłukać, otrzepać z wody. Oczyszczoną świeżą włoszczyznę lub mrożoną włoszczyznę i natkę pietruszki dołożyć do garnka z kośćmi, gotować na najmniejszym ogniu około 1 godziny. Gotowy bulion przecedzić. Bulion zagotować, wrzucić brokuły, ugotować do miękkości według wskazówek na opakowaniu. Odcedzić, bulion zachować.
W niewielkiej ilości bulionu stopić serki topione, stale mieszając dolewać resztę bulionu.
Czosnek obrać, posiekać. Wraz z brokułami dodać do zagęszczonego bulionu, wlać wino, przyprawić do smaku solą i pieprzem. Przed podaniem podgrzać.

 

Zupa czosnkowa

 

Składniki:

5 ząbków czosnku,
4 łyżki oliwy,
4 pomidory,
2 spore cebule,
1 l wody,
   sól, pieprz,
4 kromki razowca,
   masło, olej lub oliwa.

Przygotowanie:

Czosnek obrać, dokładnie posiekać lub przecisnąć przez praskę, lekko zarumienić na oleju. Dodać drobno posiekaną cebulę i obrane, pokrojone pomidory. Całość wymieszać i dusić do momentu, kiedy pomidory zupełnie zmiękną.. Dodać gorącą wodę i gotować na wolnym ogniu 5-6 minut. Doprawić solą i pieprzem.
   Kromki chleba pokroić na małe kawałki i zrumienić na maśle. Na dnie talerzy ułożyć grzanki i zalać gorącą zupą.

 

 

 

Zupa z soczewicą

Składniki:

1 cebula,
2 łyżeczki curry,
1 łyżeczka imbiru w proszku,
2 kostki rosołowe,
1 kubek pomarańczowej soczewicy,
1 liść laurowy,
1 puszka mleka kokosowego,
3 łyżki oleju,
sól i pieprz do smaku,
2 ząbki czosnku,
10 ziaren pieprzu.

Przygotowanie:

Zagotować litr wody z kostkami rosołowymi. Pokroić w kosteczkę cebulę, posiekaj czosnek i przełożyć je do głębokiej patelni z olejem. Smażyć, dopóki cebula nie zrobi się szklista.
Mieszając zawartość patelni, dodać curry, liść laurowy, imbir i soczewicę.
Zmiażdżyć czarny pieprz i wrzucić go na patelnię. Zalać wszystko bulionem. Gotować do momentu, aż soczewica stanie się miękka.

Zupa węgierska

Składniki:

1 puszka czerwonej fasolki,
1 puszka pomidorów,

6 ziemniaków,
por,
cebulka,
boczek,
kiełbaska,

Mięso wolowe,
koncentrat pomidorowy

oliwa,
sól i pieprz
oraz czerwona ostra papryka.

Przygotowanie:

W garnku podgrzać oliwę podsmażyć mięso wraz z kiełbaska, porem, cebulą i boczkiem. Gdy wszystko będzie zarumienione zalewamy bulionem z kostki i gotujemy aż mięso będzie miękkie następnie dodajemy fasolkę i pomidory oraz ziemniaki pokrojone w kostkę, wszystko gotujemy do miękkości, a na końcu wlewamy słoiczek koncentratu pomidorowego, zagęszczamy najlepiej lekka zasmażka.

Zupa grzybowa

 

Składniki:

garść suszonych grzybów;
2-2,5 litra wody;
1 kostka bulionu grzybowego;
1 średniej wielkości cebula;
śmietana;
mąka;
sól;
pieprz;
kwasek cytrynowy;
ugotowany makaron (np. łazanki, świderki, rurki).

Przygotowanie:

Grzyby umyć, zalać ciepłą wodą i moczyć, co najmniej 30 minut.
Następnie grzyby w wodzie, w której się moczyły, postawić na niewielkim gazie, dodać bulion grzybowy oraz obraną i przekrojoną cebulę. Gotować ok. 45 minut.
Z wywaru wyłowić ugotowane grzyby i cebulę, grzyby pokroić na wąskie paski, dodać z powrotem do wywaru.
Zupę zaprawić śmietaną wymieszaną z łyżką mąki (jednak wciąż powinna mieć konsystencję rosołu), doprawić do smaku pieprzem, odrobiną soli i szczyptą kwasku cytrynowego.
Zupa ma wyraźnie grzybowy smak, lekko kwaskowy, z nutką goryczki.
Podawać z ugotowanym makaronem .

 

 

Krem z brokułów

 

Składniki:
- 400 g brokułów,
- 1 marchewka średniej wielkości,
- 2 ziemniaki średniej wielkości lub 1 duży,
- 100 g cebuli lub szalotki,
- 1 łyżka oliwy z oliwek,
- 1 litr wody,
- Rama Cremefine do gotowania,
- sól, pieprz.

Jak przyrządzić?
Rozdrobnić brokuły na małe różyczki. Obrać marchewki i ziemniaki, pokroić je w kawałki. Następnie pokroić cebulę. Marchewkę, ziemniaki i cebulę obsmażyć delikatnie na oliwie i dusić na wolnym ogniu przez 5 minut. Dodać brokuły. Zalać wodą i lekko posolić. Nakryć pokrywką i gotować przez 30 minut (aż warzywa będą miękkie). Przełożyć wszystkie warzywa do miksera i miksować aż do otrzymania jednolitego kremu. Zupę posolić i popieprzyć.

Jak podawać?
Tuż przed podaniem dodać Ramę Cremefine.

 

 

 

 

 

Krem z zielonego groszku

 

Składniki:
- 50 dag świeżego zielonego groszku,
- 2 ziemniaki,
- 1/2 średniego selera,
- 1/2 szklanki Ramy Cremefine Gęstej,
- 2 łyżki posiekanego szczypiorku,
- 1 pomidor,
- 1 ząbek czosnku,
- sól, pieprz, kminek, imbir.

Jak przyrządzić?
Ziemniaki i seler obrać, pokroić w kostkę. Groszek przebrać i opłukać. Warzywa wrzucić na wrzącą, osoloną wodę i gotować do miękkości (ok. 20 min). Odłożyć kilka groszków do przybrania, a zupę zmiksować. Ramę Cremefine wlać do garnka, wymieszać. Doprawić do smaku przyprawami i zmiażdżonym czosnkiem. Zupę rozlać do bulionówek, przybrać cząstkami pomidora, szczypiorkiem, zielonym groszkiem.

 

 

 

 

Krem z borowików

 

Składniki:
- 50 dag świeżych grzybów (borowiki),
- 3 duże kapelusze suszonych prawdziwków,
- 1 mała cebula,
- 2 marchewki,
- 2 pietruszki,
- 1/8 średniego selera,
- 2 ziemniaki,
- 1-2 ziarna angielskiego ziela,
- 5 ziaren czarnego pieprzu,
- 1 łyżeczka jarzynki,
- 1 łyżeczka margaryny Rama Classic,
- 1 szklanka Ramy Cremefine Gęstej,
- 1 łyżeczka mąki,
- posiekana natka pietruszki,
- pieprz, sól.

Jak przyrządzić?
Grzyby suszone umyć, wyszorować szczoteczką, zalać 4 szklankami ciepłej przegotowanej wody i odstawić na noc. Ugotować do miękkości w wodzie, w której się moczyły. Odcedzić, wywar zachować. Grzyby osączyć na sitku, pokroić w cienkie paseczki. Odstawić. Świeże grzyby dokładnie oczyścić, opłukać, pokroić w paseczki. Zrumienić na tłuszczu wraz z pokrojoną w kostkę cebulą. Dodać do wywaru, w którym gotowały się grzyby. Dodać oczyszczone i umyte warzywa wraz z przyprawami. Gotować do miękkości. Zmiksować. Dodać ugotowane grzyby, doprawić solą i pieprzem. Ramę Cremefine rozprowadzić z mąką, wlać do zupy i gotować jeszcze 5 min. Przed podaniem posypać natką pietruszki.

 

 

 

 

 

 

 

 

Krem z pomidorów

 

Składniki:
- 5 pomidorów,
- 3 cebule,
- 3 ząbki czosnku,
- garść świeżej bazylii,
- 8 kawałków bagietki (może być lekko sucha),
- Rama Cremefine do gotowania.

Jak przyrządzić?
W głębokiej patelni, na niezbyt silnym ogniu zeszklij posiekaną cebulę. Dodaj pokrojone w ćwiartki obrane ze skórki i pozbawione pestek pomidory, wyciśnięty ząbek czosnku, posiekaną bazylię, sól i pieprz. Wymieszaj. Dodaj ok. 1,5l wody i gotuj przez 20 minut. Następnie przelej zupę do miksera i miksuj kilka sekund. Ponownie podgrzej zupę na małym ogniu. W tym czasie wetrzyj w bagietki pozostały wyciśnięty czosnek. Zupę wlej do miski i dodaj tyle Ramy Cremefine, ile lubisz. Podawaj z czosnkowymi bagietkami.

 

 

 

 

Kapuśniak

 

Składniki:
40 dag wieprzowiny - karkówki, 1 cebula, 2 łyżki oleju, sól, pieprz, papryka ostra, 1 łyżka koncentratu pomidorowego, 1/2 litra rosołu instant, 1/4 litra soku jabłkowego, 80 dag kapusty kwaszonej, liść laurowy, 8 szt. jagód jałowca, 50 dag ziemniaków, 15 dag kiełbasy czosnkowej, kwaśna śmietana do dekoracji

Jak przyrządzić?
Mięso umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem, pokroić w dużą kostkę. Cebulę obrać, drobniutko posiekać. Mocno rozgrzać olej w rondlu, smażyć na nim kawałki mięsa kilka minut na średnim ogniu (mieszać). Przyprawić na pikantnie solą i ostrą papryką. Dodać koncentrat pomidorowy oraz cebulkę. Całość polać rosołem i sokiem jabłkowym. Dodać kiszoną kapustę, listki laurowe i jagody jałowca. Wszystkie składniki gotować 45 minut na średnim ogniu (pod przykryciem). Ziemniaki obrać, umyć, pokroić w kosteczkę, kiełbasę w cienkie plasterki. Pokrojone ziemniaki i kiełbasę przełożyć do zupy 15-20 minut przed końcem gotowania. Kapuśniak przyprawić do smaku solą, świeżo zmielonym pieprzem i ostrą papryką. Wszystkie składniki przemieszać. Zupę ewentualnie udekorować kleksem kwaśnej śmietany. Gotowe danie podawać na gorąco bezpośrednio po przyrządzeniu.

 

 

Pyszny żureczek

 

Składniki:
Barszczyk w proszku firmy Winiary, barszczyk w płynie (w takiej żółtej niedużej buteleczce), zioła: koperek, majeranek, pieprz ziołowy; jajko na twardo, chrzan, zioła angielskie, liść laurowy, czosnek, majonez, kiełbasa

Jak przyrządzić?
Do wody dajemy 2 barszcze, plasterki czosnku, majeranek, pieprz ziołowy, chrzan w niewielkiej ilości - daje on umiarkowaną ostrość, dalej: koperek, liść laurowy, no i zioła prowansalskie. Nic nie daje tego pysznego zapachu i smaku jak kiełbasa, najlepiej nałęczowska, którą dostaniesz w Nałęczowie, uzdrowisku, ale nie wybrzydzajmy - można dać podwawelską itp. Zanim upłynie tak z 20 min, zróbmy jajko na twardo (to tylko 10 min). Barszczyk po 20 min gotowy, wlewamy na talerz, a jajko, jak macie, kroimy przez takie specjalne siteczko do jajeczek z paseczkami. Plasterki jajka kładziemy na talerzyk osobny od barszczu i zdobimy majonezem.

 

 

Zupa ogórkowa

 

Składniki:
Pół kilo skrzydełek z kurczaka, włoszczyzna (marchew, seler, pietruszka, cebula, por), 4 duże kartofle (ewentualnie ryż), kilo ogórków kiszonych, śmietana słodka, sól, pieprz, maggi, kostka rosołowa

Jak przyrządzić?
Skrzydełka myjemy, wsadzamy do garnka z wodą, łącznie z umytą, pokrojoną włoszczyzną. Gotujemy około 15 min, dodajemy pokrojone w kostkę kartofle. Przyprawiamy. Gotujemy jeszcze 15 min. Wyciągamy skrzydełka i włoszczyznę. Skrzydełka obieramy z mięsa, marchewkę, seler i pietruszkę kroimy w kostkę (można to też zrobić od razu przed gotowaniem). Na sam koniec dodajemy starte ogórki kiszone i dolewamy śmietany (nie za dużo). Posypujemy suszoną pietruszką. Jeśli ktoś lubi gęstsze zupy, to dosypuje do tego trochę ryżu lub używa ryżu zamiast kartofli.

 

 

 

 

Żurek mój

 

Składniki:
wędzone kostki 0,5-1 kg (żeberka), włoszczyzna, żurek w butelce 2 szt., ziemniaki, śmietana, mąka, jajka ugotowane na twardo, majeranek

Jak przyrządzić?
Umyć kostki, zagotować, dodać włoszczyznę (obraną). Gotować na wolnym ogniu. Jak włoszczyzna będzie miękka, wyjąć. Można ją skroić na sałatkę warzywną. Zagotować i dodać jeden żurek z butelki (słoika), spróbować i dodawać powoli drugi żurek. Jak będzie wystarczajaco kwaśny, to więcej nie dolewać. Jak będzie za mało kwaśny, dodać kwasku cytrynowego. Ugotować osobno ziemniaki. Dodać sól, pieprz do smaku, dodać ziemniaki. Rozetrzeć garść majeranku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kapuśniak

 

Składniki:
- 1 włoszczyzna,
- 1/2 kg mięsa na zupę wybranego rodzaju,
- 1/2 kg ziemniaków,
- 1/2 kg kapusty kiszonej,
- 2 cebule,
- 10 dkg boczku wędzonego,
- 2 łyżki smalcu,
- 3 litry dobrej wody,
- sól, pieprz, liście laurowe,
- 1 grzyb suszony,
- 2 łyżki mąki (nie jest to konieczne),
- zielona pietruszka.

Jak przyrządzić?
1) Jeśli to będzie zupa na mięsie, do garnka z wodą wkładamy kawałek mięsa i gotujemy powoli.

2) Do gotującego się wywaru mięsnego wrzucamy obraną i rozdrobnioną włoszczyznę. Dorzucamy listek laurowy, pieprz - tak z 2 ziarnka, ziele angielskie, suszony grzybek.

3) Kiszoną kapustę płuczemy (lub nie - w zależności od jej kwaśności i naszego smaku) i kroimy na krótsze pasma. Na patelni rozgrzewamy smalec. Wkładamy kapustę i obsmażamy, aż zmięknie i zarumieni się.

4) W tym czasie obieramy ziemniaki, kroimy je drobno i wrzucamy do wywaru mięsno - jarzynowego. Gdy ziemniaki ugotują się (10 - 15 min.) do garnka wrzucamy uduszoną kapustę.

5) Całość gotujemy jeszcze chwilę dobrze wymieszawszy wszystkie składniki. Solimy wg własnego uznania.

6) Na patelnię kładziemy pokrojony drobno boczek, a po wysmażeniu dorzucamy cebulę równie drobno posiekaną. Cebula musi stać się szklista, a nawet lekko rumiana. Na te składniki sypiemy mąkę i mieszamy całość. Gdy mąka lekko się przyrumieni, zawartość patelni wrzucamy do garnka z zupą.

7) Jeśli do dna patelni przywarły składniki - nalewamy nieco zupy, rozprowadzamy ją łyżką, starając się zebrać wszystko z dna i wlewamy do zupy.

8) Ostatni raz mieszamy wszystko i czekamy aż sie zagotuje ponownie. Odstawiamy.

 

 

 

 

Barszcz

 

Składniki:
1,5 kg buraków, 4 cebule, bulion warzywny, przyprawy

Jak przyrządzić?
Surowe i obrane buraki zetrzeć na tarce jarzynowej, cebulę pokroić w plastry. Ugotować bulion warzywny z dodatkiem listka laurowego, ziela angielskiego, vegety i pieprzu. Buraki i cebulę układać warstwami w garnku i zalać gorącym bulionem. Zostawić na 12 godzin, odcedzić i podgrzać. Nie gotować! Przyprawić kwaskiem cytrynowym, solą, pieprzem i czosnkiem.

 

 

 

 

Barszcz biały

 

Składniki:
biała kiełbasa, woda, barszcz biały w torebce "winiary", majeranek, czosnek, pieprz, sól, maggi, śmietana, jajka na twardo.

Jak przyrządzić?
Białą kiełbasę gotujemy w wodzie do miękkości,a le nie solimy. Kiełbasę wyjmujemy, a do wywaru dodajemy barszcz biały z torebki rozrobiony z zimną wodą. Gotujemy ok. 10 minut dodając czosnek, szczyptę majeranku, sól i pieprz do smaku i maggi. Kiełbasę kroimy na plastry i wrzucamy do garnka. Całość zaprawiamy śmietaną. Już na talerzu dodajemy ćwiartki jajek ugotowanych na twardo.

 

 

Barszcz czerwony

 

 

Składniki:
- 1-1,2 kg buraków,
- warzywa tzw. włoszczyzna - wszystko drobno pokrojone,
- ziele ang.,
- pieprz laur.,
- sok z jednej cytryny,
- 25 ml. oliwy,
- 1 łyżka soli,
- 4 łyżki cukru,
- 4 naciete ząbki czosnku i 2 łyżki majeranku.

Jak przyrządzić?
Wszystkie sładniki albo starte na grubej tarce, albo w mikserze jakimś, w każdym razie muszą być drobne nie w całości. Wszystko wkładamy do 4-ro litrowego naczynia Tupperware - to jest misa z sitem zamykana hermetycznie. Wszystko jest w sicie, a sito w misie. Całość zalewamy wrzątkiem z rozpuszczonymi 3 kostkami rosołowymi i przykrywamy hermetyczna pokrywą. Barszcz stoi i się robi przez 30 min. bez tzw. żródla ciepła, a my w tym czasie odpoczywamy lub coś innego pilnego robimy. Po upływie tego czasu otwieramy pokrywę, unosimy sito, żeby odcedzić barszcz, sito potem można postawić na pokrywie, a barszcz nalewamy do filiżanek.

 

 

 

Fasolówka

 

Składniki:
2 puszki fasoli białej, 2-3 ząbki czosnku, 20 dag boczku wędzonego, 2 cebule małe, 1-2 łyżka smalcu, łyżka mąki, majeranek, vegeta

Jak przyrządzić?
Otwieramy 1 puszkę z fasolą, odlewamy zalewę do garnka a fasole miksujemy na drobno. 2. puszke -zawartosc wlewamy w całosci do garnka. Dodajemy do garnka jeszcze ok. 5 puszek od fasoli wody i gotujemy. Cebulke kroimy drobno w kostke i podsmażamy na smalcu, jak pierwsze cebulki zaczna zmieniac kolor dodajemy troche mąki i dalej podsmazamy, az do uzyskania pożądanego koloru, najczesciej jest to zloty ;) i dodajemy do garnka. Podsmazamy równiez pokrojony w plasterki boczek (ok 1cm x 1cm) i dodajemy do garnka. Dodajemy rozdrobniony czosnek, garsc majeranku, próbujemy i dodajemy do smaku vegety, która dodatkowo dosoli zupke.

 

 

 

 

 

Grochówka

 

Składniki:
- paczka grochu łuskanego połówki,
- kilka ziemniaków, ilość zalezy od upodobań,
- włoszczyzna,
- cebula,
- 10 dkg wędzonego boczku,
- kawałek ciemnej wędzonej kiełbasy,
- mąka,
- sól,
- pieprz,
- majeranek,
...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin