przechowywanie.doc

(49 KB) Pobierz

Temat: Przybory i materiały biurowe oraz proste urządzenia techniczne i organizacyjne.

 

Typowe środki do przechowywania dokumentów to:

·         Segregator – oprawa akt z tektury lub tworzywa wyposażona w metalowe bolce na które nakłada się dokumenty. Szeroki grzbiet pozwala na opisanie jego zawartości.

·         Skoroszyt – okładka z tektury lub tworzywa z dwiema zaginanymi blaszkami umieszczonymi we wnętrzu, przy grzbiecie. Cieńszy niż segregator.

·         Obwoluta – przezroczysta okładka do przechowywania pojedynczych, bieżących dokumentów. (koszulka na dokumenty). Łatwo można sprawdzić ich zawartość bez zaglądania do środka. Otwierają się na górnej krawędzi (model U) lub na górnej i bocznej (model L). Posiadają boczek służący do wpinania w segregator.

·         Teczka aktówka– tekturowa lub z tworzywa, posiadająca boczne zabezpieczenia oraz tasiemki, które zabezpieczają dokumenty przed wypadnięciem.

·         Teczki nietypowe: podwójna (łączy w sobie teczkę aktówkę i skoroszyt), z zaciskiem (dokument wewnątrz jest przytrzymywany zaciskiem bez konieczności dziurkowania), elastyczna, z przegródkami , do zawieszania

·         Terminarze – zazwyczaj kalendarze, służą do przypominania o załatwieniu różnych spraw

·         Formularze – to odpowiednio skonstruowane druki, z wpisanym tekstem stałym, które są wypełniane poprzez wpisanie informacji we wskazane na formularzu miejsce (np. druk PIT). Ułatwiają i przyspieszają masowe i wielokrotnie powtarzające się czynności biurowe np. przy zamówieniach, ankietach, sprawozdaniach statystycznych, zaświadczeniach, fakturach. Istnieją też formularze ścisłego zarachowania tj. wymagające ewidencji i zabezpieczenia np. druki świadectw, czeki.

·         Skorowidz – ułatwia odszukiwanie zgromadzonych informacji, np. alfabetyczny wykaz nazwisk i numerów telefonu.

 

Urządzenia ewidencyjne

Służą do ewidencjonowania, gromadzenia i przechowywania informacji – kartoteki, oraz do przedstawiania informacji.

·         W kartotece pionowej karty ułożone są w specjalnym pudełku, pionowo. Dla ułatwienia wyszukiwania, oddzielane bywają kartami przewodnimi lub znacznikami, np. kartoteka pacjentów w przychodni.

·         Kartoteki poziome zwane płaskimi mają karty ułożone na sztywnej podkładce metodą łuskowatą, tzn. jedna wystaje spod drugiej

·         Tablice magnetyczne wykonane są z metalowych płyt na które nakłada się arkusze i przyczepia kształtki magnetyczne.

·         Tablice perforowane mają na całej powierzchni otwory w rzędach pionowych i poziomych. W otworach tych umieszcza się kolorowe znaczniki.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin