jestem Europejczykiem- jak nauczyc dziecko trudnej sztuki tolerancji.doc

(30 KB) Pobierz

Scenariusz zajęcia otwartego

 

 

Data: 27.02.09

Prowadząca : Justyna Niedbał, Iwona Kowolik

Grupa: 6 latki

Temat: Jesteśmy w Europie- jak nauczyć dziecko trudnej sztuki tolerancji. Mam prawo do wspólnej zabawy z rodzicami.

Cele główne: Umożliwienie dziecku ekspresji spostrzeżeń, przeżyć, uczuć w różnych formach działalności, z zastosowaniem werbalnych i niewerbalnych środków wyrazu.

Wspieranie działań twórczych w różnych dziedzinach aktywności.

Uczenie nawiązywania bliskiego, serdecznego kontaktu z innymi osobami .

Pomoc w budowaniu własnego „Ja” i zaspokajanie poczucia bezpieczeństwa.

Cele operacyjne:

Dziecko: nazywa globus, układa wyrazy z podanych liter, odczytuje nazwy wybranych państw Europejskich, rozumie pojęcie „tolerancja”,

Wyraża swoje przemyślenie, wraz z rodzicami aktywnie uczestniczy w zajęciu.

Obszary edukacyjne: obszar edukacji poznawczej

                                   obszar edukacji społeczno moralnej

                                   obszar edukacji  językowej

                                   obszar edukacji artystycznej

Treści programowe: Pojmowanie różnic, występujących między ludźmi w Europie: zwyczaje, kultura, folklor oraz język którym się posługują, nabywanie umiejętności przyjmowani innych takimi jakimi są- poszanowani e tej inności. Nabywanie umiejętności wyrażania słowami własnych potrzeb, myśli i odczuć. Rozwijanie mowy i myślenia.

Forma organizacyjna : z całą grupą, indywidualna

Środki dydaktyczne: globus, układanki literowe, mapy Europy z flagami i strojami ludowymi krajów europejskich, pieniądze, flaga i symbole UE, plansze z symbolami z zabytkami wybranych państw, piosenka „Europo witaj nam”, hymn UE.

 

Przebieg :

1.Zabawa ze śpiewem : „Witaj mamo, witaj tato……”

 

2. Zabawa z globusem.

Co to jest globus ? Co można na nim zobaczyć?

Zwrócenie uwagi na oceany i kontynenty, zabawa z dziećmi: zatrzymaj kręcący się globus i powiedz gdzie się

zatrzymałeś(odczytywanie nazw kontynentów). Próba odpowiedzi na pytania: Który kontynent jest najmniejszy? Na którym kontynencie znajduje się najwięcej państw? Na którym kontynencie leży polska?

 

3. Zabawa-Poszukiwanie liter.

E- zostało w Niemczech.

U- zapragnęło zobaczyć Grecję.

R – marzyło by zwiedzić Hiszpanię.

O – stwierdziło że musi pojechać do Włoch.

P – chciało pochodzić po górach w Austrii.

A – oznajmiło, że musi wpaść do Holandii by zobaczyć najpiękniejsze tulipany.

W trakcie czytania tekstu dzieci odnajdują na sali przylepione poszczególne litery i układają z nich wyraz, oraz próbują go odczytać.

 

4. Rodzice otrzymują tekst piosenki „Europo witaj nam…” śpiewają wraz z dziećmi w powtórzeniu dzieci zapraszają rodziców do wspólnej zabawy ilustracyjnej do refrenu piosenki.

 

5. Oglądanie mapy Europy, przyglądanie się kształtom różnych państw. Następnie odnajdywanie na wykładzinie kształtu danego państwa odczytywanie jego nazwy(pomoc rodzica lub nauczycielki) odnajdowanie na tablicy flagi i stroju ludowego. Zwrócenie dzieciom uwagi że każdy ma prawo do swojej tożsamości, kultury.(do zabawy wybrano omówienie państw: Anglia, Polska, Holandia, Włochy, Hiszpania)

 

6. Poznanie ciekawostek o wybranych krajach Europejskich: Co kojarzy Ci się z pokazywanym obrazkiem, jaki to kraj?(na planszach pokazywane były zabytki i najbardziej charakterystyczne rzeczy dla danego państwa, w zabawie pomagali rodzice)

7. Zabawa Powitanie.

Dzieci wraz z rodzicami witali się w różnych językach.

Dobry den, ahoj- czeski

Guten Tag- niemiecki

Good Morning- angielski

Buenos dias – hiszpański

Bonjour- francuski

Zwrócenie uwagi że mówimy różnymi językami że należy to akceptować, że nie wolno się wyśmiewać że każdy ma prawo do ojczystego języka.

 

8. Zabawa ruchowa wraz z rodzicami: Podróżujemy po Europie dzieci i rodzice naśladują ruchem i głosem różne pojazdy którymi można podróżować..

 

9. Plątanina literowa- na tablicy umieszczono litery na sznurkach. Dzieci na zasadzie labiryntu odszukiwały i wstawiały w odpowiednie miejsce litery. Wspólne odczytanie hasła : Unia Europejska

 

10. wyjaśnienie dzieciom słów: unia, integracja

 

11. Pokazanie i omówienie wraz z dziećmi flagi UE, waluty i symboli, wysłuchanie fragmentu hymnu.

 

12. Zabawa integracyjna „Czy gruby, czy chudy”.

 

13. Wykonanie pracy plastycznej pt. „SYRIUSZ”

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin