Makroekonomia rozdział 1.docx

(29 KB) Pobierz

ROZDZIAŁ I

1.      Ekonomia jest nauką społeczną zajmującą się racjonalizacją procesów gospodarczych. Bada jak ludzie gospodarują rzadkimi zasobami gospodarczymi.

 

2.      Produkcja – kluczowe działanie gospodarcze, które w sposób świadomy przekształca dobra dostarczane przez naturę w dobra ekonomiczne, czyli dobra użytkowe zaspokajające potrzeby nabywców.

 

3.      Zasoby (czynniki) produkcji – są wykorzystywane w procesie produkcji. Dzieli je na:

Zasoby naturalne

Zasoby ludzkie

Zasoby kapitałowe

To Ziemia i wszystko to, co znajduje się na jej powierzchni i w jej wnętrzu, jest użyteczne dla człowieka, ale nie jest wytworem jego pracy; woda, wiatr, surowce.

To wiedza i umiejętności człowieka, poparte indywidualnymi predyspozycjami psychofizycznymi do podejmowania określonych decyzji i działa.

 

Mogą mieć charakter rzeczowy i finansowy. Rzeczowe to dobra produkcyjne np. budynki, maszyny, wyposażenia, urządzenia itp. Finansowe to natomiast pieniądze czy papiery wartościowe.

 

 

4.      Produkcja całkowita to całkowita ilość dóbr wytworzonych w krótkim okresie z poniesionych nakładów na zmienne czynniki produkcji. ( Okres krótki to taki, w którym nie zmienia się technologia produkcji a jedynie tzw. Zmienne czynniki produkcji, natomiast Okres długi to taki, w którym zmienia się technologia produkcji, a więc zmieniają się wszystkie czynniki produkcji.

 

5.      Krzywa możliwości produkcyjnych (KMP) jest to zbiór kombinacji produkcji dwóch dóbr, które mogą być produkowane w danym przedsiębiorstwie w określonym czasie pod warunkiem pełnego i najlepszego wykorzystania posiadanych czynników produkcji.

 

KRZYWA MOŻLIWOŚCI PRODUKCYJNYCH

 

6.      Rzadkość – to taki stan, w którym nasze chęci posiadania pewnych dóbr przekraczają nasze możliwości nabycia.

 

7.      Potrzeba – taki stan człowieka, w którym odczuwa on brak czegoś, jakieś niespełnienie czy niezaspokojenie.

 

8.      Proces gospodarowania to ciągłe przekształcanie się czynników produkcji i zasobów w dobra i usługi i ciągłe zużywanie się ich (produkcja, dystrybucja, konsumpcja).

 

9.      Rachunek ekonomiczny  - porównanie nakładów związanych z podejmowanymi działaniami i efektów, jakie jednostka zamierza osiągnąć. Ułatwia on wybór takiego wariantu postępowania, który pozwala osiągnąć maksymalne korzyści.

·         Wariant I – zasada największego efektu/największej wydajności

·         Wariant II – zasada najmniejszego nakładu/oszczędności środków

 

10.  Racjonalne gospodarowanie – podmiot dokonuje takiej alokacji ograniczonych zasobów, które optymalizują korzyści, jakie z tego czerpie.

 

11.  Koszt alternatywny – to wartość najlepszej z możliwych korzyści, utraconej w wyniku określonego wyboru (koszt utraconej korzyści, możliwości czy okazji). Inaczej możemy powiedzieć, że jest to wartość najbardziej preferowanej lecz nie wybranej korzyści.

12.  Dobra – środki zaspakajania potrzeb człowieka. Podział dóbr:

 

Według kryterium odpłatności za ich nabywanie

Według kryterium stopnia związania z konsumpcją

Według kryterium wzajemnych zależności

Według kryterium stopnia przekształcenia dóbr

Dobra wolne – występują w ilości nieograniczonej i w formie nadającej się do bezpośredniego użytku; powietrze, ciepło, światło słoneczne.

Dobra konsumpcyjne – zaspakajają one potrzeby człowieka podczas konsumpcji; jednokrotnie np. spożycie owoców lub wielokrotnie np. jazda samochodem.

Dobra niezależne – to takie dobra, między którymi nie można znaleźć zależności w zaspokajaniu danej potrzeby; komputer i wycieraczka

Dobra finalne – nabywane przez ostatecznych użytkowników, nie podlegają dalszej obróbce.

Dobra publiczne- mogą być użytkowane przez ogół, i z tego użytkowania z reguły nie można nikogo wykluczyć; bezpieczeństwo narodowe(nieodpłatne), spektakl w teatrze(odpłatne).

Dobra produkcyjne – służą do wytwarzania dóbr konsumpcyjnych lub innych dóbr produkcyjnych; maszyny, urządzenia

Dobra komplementarne- dobra, które wzajemnie się uzupełniają w celu zaspokojenia określonej potrzeby; płyta CD i odtwarzacz CD

Dobra pośrednie – nie są nabywane przez ostatecznych użytkowników, a ich nabywca wykorzystuje je w dalszym etapie produkcji.

 

Dobra substytucyjne – dobra zastępcze, takie które można używać zamiennie; długopis i pióro

 

Dobra prywatne – w tym przypadku dana jednostka ma względem takiego dobra prawo własności i może korzystać z niego dla własnych celów

 

13.  Rynek to nieprzerwany proces przepływu informacji pomiędzy kupującymi i sprzedającymi oraz proces wymiany dóbr , dokonywanej poprzez akt kupna- sprzedaży.

Według kryterium przedmiotu obrotu

Według kryterium zasięgu

Według kryterium stopnia zrównoważenia

Rynek dóbr – przedmiotem obrotu towary konsumpcyjne i produkcyjne

Rynek lokalny – Rynek regionalny- Rynek krajowy – Rynek międzynarodowy – Rynek światowy

Rynek producenta – sytuacja rynkowa, gdy wielkość zapotrzebowania na towary, przewyższa wielkość oferty sprzedaży.

Rynek pracy – przedmiotem obrotu to zasób pracy

Rynek konsumenta- sytuacja rynkowa, gdy wielkość zapotrzebowania na towary jest mniejsza od wielkości oferty sprzedaży.

Rynek finansowy – przedmiotem obrotu na nim jest kapitał, występujący pod postacią pieniądza gotówkowego, akcji, obligacji i innych papierów wartościowych.

 

 

 

14.  Popyt – to wielkość zapotrzebowania na dobro zgłaszane przez kupujących na rynku w danym okresie i przy określonym poziomie jego ceny. Prawo popytu – wraz ze wzrostem poziomu ceny dobra zmniejsza się wielkość zapotrzebowania na nie, natomiast wraz ze spadkiem poziomu ceny dobra, wielkość zapotrzebowania rośnie.

a)      Czynniki wpływające na popyt

·         Efekt dochodowy polega na tym że przy danym poziomie dochodu nominalnego wzrost cen obniża dochód realny.

·         Efekt substytucyjny – który polega na tym, że jeżeli rośnie cena jednego z dóbr nabywanych przez konsumenta, to zacznie on nabywać inne dobro substytucyjne.

·         Efekt Veblena polega ona on na tym, że konsumenci nabywają tym większe ilości danego dobra im jest ono droższe, demonstrując w ten sposób swoje możliwości nabywcze.

·         Efekt snobizmu polega ona na ograniczeniu lub całkowitym zaniechaniu zakupu pewnych dóbr, ponieważ są one nabywane przez inne gospodarstwa domowe.

·         Efekt „owczego popędu” nabywanie dóbr przez dużą grupę konsumentów wyzwala u niektórych zachowanie nazywane „owczym popędem” – kupują oni jeszcze więcej tych dóbr.

·         Efekt spekulacyjny – polega on na tym, jeżeli ceny rosną to nadal kupujemy dobra mając przeświadczenie o tym, że w przyszłości cena będzie wyższa. Tak samo jeżeli cena danego dobra spada to powstrzymujemy się od zakupu tego dobra sądząc, że będzie jeszcze niższa.

 

ZMIANA WIELKOŚCI POPYTU I ZMIANA POPYTU

 

15.  Podaż – to ilość dobra zaoferowana do sprzedaży na rynku przez przedsiębiorstwa w danym okresie i przy określonym poziomie ceny. Prawo podaży – wraz ze wzrostem poziomu ceny dobra wzrasta jego ilość zaoferowana do sprzedaży, natomiast wraz ze spadkiem poziomu ceny dobra – spada jego ilość zaoferowana do sprzedaży.

a)      Czynniki wpływające na podaż:

·         Zamiana poziomu cen czynników produkcji

·         Zmiana zastosowanej technologii

·         Zmiana warunków kredytowo-finansowych

·         Zamiana warunków zaopatrzenia wytwórczego

ZMIANA WIELKOŚCI PODAŻY I ZMIANA PODAŻY

 

16.  Równowago rynkowa – to stan rynku w danym okresie , w którym wielkość zapotrzebowania na dane dobro jest równa ilości tego dobra zaoferowana do sprzedaży przy danym poziomie jego ceny rynkowej (popyt = podaży).

 

RÓWNOWAGA RYNKOWA

 

17.  Cena minimalna – o cena powyżej poziomu równowagi i określa dopuszczalny poziom ceny bieżącej dla producentów i dostawców.

 

 

18.  Cena maksymalna – określa górny pułap ceny bieżącej poniżej ceny równowagi .

 

19.  Mikroekonomia – zajmuje się zjawiskami i procesami gospodarczymi zachodzącymi w odrębnych częściach gospodarki. W tym ujęciu analizowane są indywidualne decyzje podmiotów na danych rynkach, pomijając powiązania z resztą gospodarki.

 

 

20.  Makroekonomia – zajmuje się zjawiskami i procesami zachodzącymi w całej

gospodarce, a zmienne objaśniane i objaśniające ujmowane są w agregaty , czyli sumy wielkości jednostkowych.

 

21.  Ekonomia normatywna – jest dostarczenie pewnych zaleceń czy rekomendacji, które są oparte na wartościujących sądach. W tym przypadku nie szuka się prawdy obiektywnej.

 

22.  Ekonomia pozytywna – jest przedstawienie rzeczywistości gospodarczej lub inaczej objaśnienie danych zjawisk i procesów gospodarczych. Rezygnuje się w tym podejściu z oceny rzeczywistości gospodarczej.

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin