DECOUPAGE TECHNIKA SERWETKOWA.doc

(1189 KB) Pobierz
DECOUPAGE TECHNIKA SERWETKOWA

DECOUPAGE TECHNIKA SERWETKOWA

Decoupage (technika serwetkowa) - od francuskiego 'decouper' czyli wycinać - technika zdobienia przedmiotów przy pomocy papierowych wzorów i motywów z serwetek, gazet, czy co tam chcemy. Używa się ją na takich materiałach jak: ceramika, drewno, szkło, tkaniny i plastik.

Zanim zabierzemy się do pracy musimy przygotować niezbędne materiały i narzędzia. Do decoupage potrzebne są:

·         barwne wzory i motywy z papieru lub papierowych serwetek,

·         farby akrylowe,

·         farby plakatowe do barwienia,

·         klej 'Wikol'

·         białko jaja (roztrzepane widelcem), lub

·         specjalny klej do serwetek, lub

·         specjalny klej do tkanin,

·         pędzle, lub

·         gąbka do nakładania farby,

·         lakier akrylowy (wedle woli) matowy, satynowy lub błyszczący.

Przed zdobieniem przedmiotów szklanych, ceramicznych i plastikowych musimy je porządnie odtłuścić (np. myjąc płynem do naczyń) i zmatować papierem ściernym (klej lepiej chwyci). Gliniane doniczki gruntujemy przy pomocy wody (na 5 minut zanurzamy je w wiaderku  z wodą) lub kurzego białka (smarujemy na całej powierzchni i suszymy), lub farbą akrylową. Z przedmiotów lakierowanych usuwamy starą farbę lub choć przecieramy je papierem ściernym.

Wycinamy lub wydzieramy motywy z papieru. Wzory z papierowych serwetek otaczamy wokół szlaczkiem przy pomocy pędzelka zanurzonego w wodzie. Serwetka w miejscy zmoczenia da się łatwo przedrzeć i oddzielimy w ten sposób bardzo delikatnie wzór od całości. Ma to jeszcze ten plus, że później, po naklejeniu wzoru na wybrany przedmiot łatwiej będzie go wtopić w tło. Odrywamy ostrożnie zewnętrzną warstwę serwetki (tę z wzorem) od reszty.

Nasze wzory naklejamy przy pomocy rozwodnionego kleju 'wikol', albo specjalnych klejów do serwetek. Klej nanosimy pędzelkiem na przygotowaną powierzchnię i delikatnie nakładamy papierowy lub serwetkowy wzór. Wzór najlepiej jest zacząć przyklejać od środka  i powoli wygładzać w kierunku brzegów, tak, aby nie powstawały żadne niepożądane zagięcia. Jeśli jest to wzór z papieru smarujemy go klejem jeszcze z wierzchu, jeśli serwetka, nie musimy, bo i tak sama przesiąknie. Naszą doniczkę, dzbanek czy puzderko możemy wedle woli pomalować nieco wokół serwetkowego wzoru, by lepiej wtapiał się w tło lub zostawić tak, jak jest.

Kiedy nasz praca podeschnie, lakierujemy ją dokładnie i pozostawiamy do wyschnięcia. Uwaga, to że palce nam się już nie kleją do polakierowanej powierzchni, nie oznacza jeszcze, że przedmiot jest całkowicie suchy. Najlepiej sprawdzić na opakowaniu po jakim czasie lakier uzyskuje pełną trwałość. I uwaga druga: Jeśli do decoupage użyliśmy wzorów z papieru, musimy polakierować nasz przedmiot kilkakrotnie (każda warstwa musi porządnie wyschnąć, przed nałożeniem kolejnej), żeby nie wyczuwało się pod palcem brzegu papieru.

decoupage technika serwetkowa

Decoupage - Rozwój osobisty i kreatywne myślenie


Kreatywne myślenie kojarzy nam się zwykle ze Sztuką. Ale nie tylko artyści muszą być kreatywni. Kreatywność jest cechą niezwykle pożądaną u pracowników. Twórcze myślenie  i umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach z pewnością podnosi jakość pracy i życia. Rozwój osobisty daje nam szerokie pole widzenia, podnosi jakość pracy zawodowej. Poza tym twórcze działanie jest świetną okazją do zabawy, czynności manualne dają uspokojenie i pozwalają się skupić i zrelaksować. Praca w grupie, współpraca przy tworzeniu rękodzieła pozwala na integrację i poznanie siebie nawzajem. Dzięki temu uczestnicy zajęć potrafią ze sobą efektywnie współpracować a ich wspólne działania przynoszą lepszy efekt. Uprawianie szeroko pojętego rękodzieła jest świetną okazją do poznania swoich możliwości, wejścia w świat Piękna i Twórczości. Wykorzystywanie różnych technik i znajdowanie nowych przeznaczeń dla zwykłych przedmiotów pozwala na rozwijanie osobowości i poszerzenie horyzontów myślowych. Dzięki temu łatwiej rozwiązujemy problemy, na jakie napotykamy w pracy zawodowej, życiu codziennym. Twórcze działanie ma jeszcze jeden efekt – tworzymy niepowtarzalne przedmioty, które sprawiają, że świat wokół nas staje się piękniejszy. Dzięki temu można poczuć się spełnionym, można wyrazić siebie poprzez to, co się tworzy.

DECOUPAGE KROK PO KROKU

Decoupage, czyli technika serwetkowa, to prosty a zarazem efektowny sposób zdobienia przedmiotów z ceramiki, drewna, plastiku lub porcelany. Zobacz, jak krok po kroku odmienić wygląd zwykłej doniczki.

Zanim zabierzesz się za dekorowanie przedmiotów, usiądź wygodnie i wyobrażasz sobie jak będzie wyglądać Twoje dzieło po ukończeniu. Do zaplanowania masz kolorystykę, wybór serwetki, która użyczy Ci swej urody w postaci kolorowych motywów. Decyzja o gładkości lub spękaniu powierzchni, która da złudzenie starości ozdabianemu przedmiotowi. Jeśli powierzchnia ma być popękana potrzebujesz dwóch kolorów emalii akrylowej i lakier Krakelierlack (środek do starzenia warstw) . Im większy kontrast pomiędzy użytymi kolorami, tym lepiej widoczny będzie efekt spękania. Kolejność malowania jest taka: najpierw farba w jednym kolorze, a jak wyschnie - lakier Krakelierlack, a gdy i ten wyschnie znów farba w drugim kolorze. Dzięki działaniu Krakelierlack na wierzchniej warstwie utworzą się pęknięcia i to już w trakcie samego malowania. Na tą powierzchnię możesz już naklejać wzory z serwetek.

Planując wygląd mojej doniczki zdecydowałam się na kolorystykę zieloną , motyw kwiatowy i gładką powierzchnię. A oto jak przebiegała moja praca.

decoupage technika serwetkowa

Pierwszy etap - malowanie. Ja użyłam kolorowej emalii akrylowej.

decoupage technika serwetkowa

Etap drugi - wycinanie (tak jak zrobiłam to ja) lub wydzieranie elementów zdobniczych z papierowej serwetki.

decoupage technika serwetkowa

Etap trzeci - oddzielanie górnej warstwy serwetki (tej z nadrukiem) od reszty.

decoupage technika serwetkowa

Etap czwarty - klejenie wzoru do doniczki przy pomocy rozwodnionego wikolu. Bardzo dobre efekty daje użycie do klejenia specjalnego gruntu Haftgrund.

decoupage technika serwetkowa

 

Etap piąty - lakierowanie suchej powierzchni przy pomocy bezbarwnego lakieru akrylowego.

 

decoupage technika serwetkowa

Dla lepszej ochrony i większej urody lakierować można dwa razy, pamiętając by upłynął wymagany na opakowaniu czas do całkowitego wyschnięcia.

 

Decoupage komplet

Decoupage krok po kroku - kurs obrazkowy (tutorial)

Najpierw dla porównania zdjęcia deseczki przed i po. Tak na zachętę :D Wprawdzie etapy kursu przedstawione są na innej sztuce w innym kolorze, bo jak robiłam Klimta nie maiłam pod ręką fotografa, ale chodzi mi głównie o efekt jaki można uzyskać...

Deseczka do decoupage stan surowyDeseczka decoupage Klimt

MATERIAŁY:

Przedmiot do ozdobienia, farby akrylowe, pędzelki, klej, małe nożyczki, lakier, słoiczek z wodą i szmatka do wycierania pędzli i trochę czasu...
Dokładne opisy użytych materiałów, a także innych wartych wypróbowania umieściłam kiedyś w notce Decoupage krok po kroku - materiały

WYKONANIE:

Deseczkę malujemy kolorem podkładowym - w moim wypadku jest to mieszanka koloru jasnobeżowego i błękitnego. Wyciskam z tubek ok. 3 części jasnego koloru i 1 część błękitu i mieszam bezpośrednio na przedmiocie podczas nakładania (na zdjęciu widać, że na włosiu w jednym miejscu jest jeden czysty kolor, a dalej inny, oba są nie zmieszane i przenikają się dopiero podczas malowania, efekty są wówczas bardziej dynamiczne, bo powstaje delikatne cieniowanie - ta technika nadaje się szczególnie do kolorów o zbliżonej intensywności; przy kontrastowych barwach też wygląda to fajnie pod warunkiem jednak, że nie powtarzamy pociągnięć wiele razy, bo wtedy kolory się mieszają zbyt mocno i robią się bure)

Mieszanie kolorów na palecie

Należy malować dokładnie z obu stron, żeby nie przebijał kolor tła spod farb, trzymając przedmiot za boki.

Malowanie deseczki - wstęp do decoupage

Później musimy poczekać chwilę, żeby farba przeschła (ok. 15-20 min), przedmiot można oprzeć na powierzchni malowanej najpierw i pójść zrobić sobie herbatę :D (na zdjęciu widać niejednolitą kolorystykę tła, bardziej błękitną na górze, jest to zamierzony efekt związany z planowanym motywem)

Farba schnie

Następnie mieszanką farb ostrożnie malujemy boki, żeby nie "wyjechać" na pomalowane już płaszczyzny przednią i tylną (szczególnie ważne przy niejednolitych, cieniowanych kolorach). Znów odkładamy deseczkę do przeschnięcia. Po zakończeniu malowania pędzel należy dobrze wypłukać i wytrzeć w ściereczkę

Malowanie boków

W międzyczasie wycinamy wybrany motyw bardzo dokładnie (warto zdecydować się na tematykę i kolory przed rozpoczęciem pracy - "przymierzyć" je do siebie, żeby nie rozczarował nas końcowy efekt; tutaj spontaniczność nie jest specjalnie wskazana). Ważne, żeby pozbyć się całego tła z wycinanego obrazka.

Wycinanie motywu decoupage

Póżniej używając przygotowanego kleju (proporcje 1:1 klej Magic i woda) przyklejamy motyw do deseczki. Najpierw smarujemy motyw od spodu cienką warstwą kleju, następnie przykładamy go w odpowiednim miejscu przedmiotu i powoli przyklejamy od początku do końca uważając, żeby nie zamknąć pod spodem pęcherzyków powietrza. Warto w tym celu smarować również deseczkę pod motywem klejem i powoli naklejać wycięty element przygładzając go od góry

Nanoszenie kleju na wybrany motyw

Przyklejanie motywu do deseczki

Przyklejanie motywu do deseczki cd

Na koniec całość przedmiotu należy pokryć ochronną warstwą kleju jeszcze raz starając się docisnąć naklejony element (ruchami od środka motywu ku brzegom, żeby wypchnąć nadmiar kleju i ewentualnie bąbelki powietrza)

Nakładanie ochronnej warstwy kleju

Gotowy przedmiot lakierujemy wielokrotnie warstwami nakładanymi naprzemiennie wzdłuż i w poprzek. Należy to robić starannie unikając mazów i zacieków.

Dokładnie w ten sposób powstał czarny obrazek z Klimtem umieszczony na początku postu - w nim nie ma domalowywania ani cieniowań, ponieważ zamysłem było uzyskanie czystej surowej formy bardzo przekonującej i drapieżniej.

Obrazek ze statkiem posłuży mi natomiast do stworzenia kolejnego kursu obrazkowego, tym razem dotyczącego cieniowania (stąd wrażenie niedokończoności na ostatnim zdjęciu)

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin