Ostrożnie z samozatrudnieniem.doc

(22 KB) Pobierz
Ostrożnie z samozatrudnieniem

Ostrożnie z samozatrudnieniem!

Samozatrudnienie, czyli zakładanie przez pracowników własnej działalności gospodarczej i świadczenie na tej podstawie usług jak przedsiębiorcy, to popularna forma obniżania kosztów firm i obciążeń fiskalnych. Własna działalność gospodarcza daje możliwość pomniejszania osiąganych przychodów o faktycznie poniesione, nielimitowane koszty ich uzyskania oraz korzystania z opodatkowania stawką liniową 19%.

Od 1 stycznia 2007 r., by rozliczać podatek dochodowy jak przedsiębiorca, nie wystarczy już, że zarejestrujesz swoją działalność w Ewidencji Działalności Gospodarczej. Urząd skarbowy może odmówić Ci takiego statusu, jeżeli wykonywane przez Ciebie w ramach działalności czynności spełniać będą łącznie 3 warunki (art. 5b ust. 1 updof), tzn.:

·         odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat czynności ponosi zlecający, a nie Ty,

·         czynności wykonujesz pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego,

·         nie ponosisz ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Powinieneś wiedzieć, że skutki zakwestionowania statusu przedsiębiorcy są dotkliwe. Zauważ bowiem, że jeżeli jesteś samozatrudnionym spełniającym wymienione wyżej warunki stracisz prawo do opodatkowania przychodów podatkiem liniowym oraz prawo do odliczenia faktycznie poniesionych kosztów uzyskania (na rzecz kosztów zryczałtowanych – jak przy umowie o pracę lub zleceniu). Jeżeli natomiast to Ty korzystasz z usług samozatrudnionego, będziesz odpowiadał za niepobranie zaliczek na podatek.

Aby uniknąć takich skutków, musisz być ostrożny!

Po pierwsze.
Powinieneś zadbać o prawidłowe sformułowanie umowy łączącej Cię z kontrahentem. Nie umieszczaj w niej zwłaszcza zapisów, z których będzie wynikać, że musisz wykonywać usługi osobiście, a także w określonym czasie i miejscu oraz według wskazań zlecającego.

Po drugie.
Postaraj się o to, by świadczyć usługi dla więcej niż tylko jednego podmiotu. Pamiętaj, że o charakterze umowy decyduje bowiem nie tyle jej brzmienie, ile faktyczne jej warunki wynikające z okoliczności towarzyszących jej wykonywaniu.
 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin