Praca w sobotę.doc

(23 KB) Pobierz
Praca w sobotę – kiedy wystąpią nadgodziny

Praca w sobotę – kiedy wystąpią nadgodziny?

Pracownicy są zatrudnieni w zwykłym 5-dniowym tygodniu pracy (od poniedziałku do piątku, codziennie po 8 godzin). Czy jeśli przychodzą do pracy w soboty, musimy płacić za tę pracę jak za nadgodziny – nawet gdy oddajemy dzień wolny? A jak to rozliczać, gdy praca w sobotę zajęła 10 godzin?

Za pracę w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy zawsze należy oddać dzień wolny. Natomiast praca ponad 8-godzinną normę czasu pracy spowoduje dodatkowo pracę w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy.

Rekompensata pracy nadliczbowej
Znani eksperci doradzają
jak nie popełnić błędu
www.prawo-pracy.com.pl

Pracę w dodatkowym dniu wolnym od pracy, czyli w tzw. wolną sobotę, należy pracownikowi zrekompensować dniem wolnym w tym samym okresie rozliczeniowym. Jeżeli nie przekroczyła ona 8 godzin - oddając pracownikowi dzień wolny, pracodawca zwalnia się z obowiązku płacenia dodatku za pracę nadliczbową. Zobaczmy to na przykładzie pracownika, który otrzymuje stałe wynagrodzenie miesięczne 2.000 zł brutto i przyszedł do pracy na 8 godzin w wolną dla niego sobotę. Gdy pracodawca oddał mu za to inny dzień wolny, np. poniedziałek, na koniec miesiąca pracownik otrzyma zwykłe wynagrodzenie miesięczne, czyli 2.000 zł brutto.
Z inną sytuacją mielibyśmy do czynienia, gdyby ten sam pracownik przyszedł do pracy na 10 godzin. Wówczas oddając pracownikowi dzień wolny, pracodawca „rozlicza” pierwszych 8 godzin pracy w sobotę. Pozostaje jednak problem 2 godzin przekraczających normę dobową. Za te dwie godziny pracodawca powinien więc albo zapłacić dodatek z tytułu przekroczenia normy dobowej, albo też udzielić czasu wolnego (2 godziny na wniosek pracownika lub 3 godziny – gdy pracownik nie złoży wniosku).

Podstawa prawna:

·         art. 1513 Kodeksu pracy

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin