Postepowanie administracyjne cw 21.doc

(30 KB) Pobierz
Postępowanie administracyjne ćwiczenia 21

Postępowanie administracyjne        ćwiczenia 21.04.2005.

 

Ugoda administracyjna

Art. 14.

 

W sprawie, w której toczy się postępowanie przed organem administracji publicznej, strony mogą zawrzeć ugodę – jeżeli przemawia za tym charakter sprawy, przyczyni się to do uproszczenia lub przyspieszenia postępowania i nie sprzeciwia się temu przepis prawa.

 

Ugoda może być zawarta w toku postępowania administracyjnego; zawierana jest między stronami. Organ administracyjny formalnie sporządza ugodę i strony ją podpisują.

 

Wszczęcie postępowania administracyjnego

 

na wniosek

z urzędu.

Z formalnym rozpoczęciem postępowania wiąże się obowiązek informowania stron o czynnościach związanych z postępowaniem. Po stronie uczestników postępowania rodzą się pewne obowiązki np. gdy strona wyjeżdża musi ustalić pełnomocnika.

Postępowanie na wniosek rozpoczyna się z chwilą doręczenia wniosku. Postępowanie z urzędu rozpoczyna się z datą pierwszej czynności urzędowej, o której strona jest informowana np. poinformowanie strony, że urząd zgłosił się do innego urzędu o odpis jest już wszczęciem postępowania.

Urząd Skarbowy najczęściej działa z urzędu. Dokonuje on kontroli deklaracji składanych przez podatników. Zanim strona zostanie poinformowana odbywa się postępowanie wewnętrzne. Grzywna za niezastosowanie się do poleceń Urzędu Skarbowego wynosi 5000zł.

 

Art.63

&2. Podanie powinno zawierać co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres i żądanie oraz czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych.

Treść podania powinna zawierać:

→ dane wnioskodawcy wraz z adresem

→ treść żądania

→ podpis

Podanie może zawierać również załączniki.

 

Postępowanie co do zasady kończy się wydaniem decyzji administracyjnej. Istnieje jednak możliwość zakończenia postępowania bez wydania decyzji. Taka sytuacja ma miejsce ze względu na:

1) brak adresu wnioskodawcy- w tej sytuacji następuje pozostawienie podania bez rozpoznania; organ ma obowiązek spróbować ustalić adres wnioskodawcy, podanie zostaje przeczytane i organ podejmuje poszukiwania celem ustalenia wnioskodawcy; gdy organ sam nie jest w stanie ustalić adresu zwraca się do Centralnego Biura Adresowego. Niestety mimo, że w Polsce istnieje obowiązek meldunkowy, to wiele osób się do niego nie stosuje, gdyż nie jest to karane.

W drodze analogii do braku adresu wnioskodawcy możliwe jest określenie braku danych o wnioskodawcy.

2) brak innych elementów podania tzw. braki formalne; najczęściej jest to brak załączników lub podpisu. W sytuacji takiej organ wzywa stronę do uzupełnienia braków w danym terminie. Termin ten nie jest określony ustawowo, organ sam go wyznacza i informuje o skutkach nie uzupełnienia brakujących danych.

3) brak opłaty – za podanie trzeba zapłacić 5 zł, a za każdy załącznik0,5 zł.

 

Istnieje możliwość zwrotu podania, ale zazwyczaj zostaje ono pozostawione bez rozpoznania.

 

Są postępowania administracyjne, które muszą być rozpoczęte na wniosek ( nie można ich rozpocząć z urzędu) np. pozwolenie na budowę. Może się zdarzyć, że postępowanie w interesie strony wszczynane jest z urzędu, ale nie może odbywać się to wbrew woli strony.

 

Art. 62.

W sprawach, w których prawa lub obowiązki stron wynikają z tego samego stanu faktycznego oraz z tej samej podstawy prawnej i w których właściwy jest ten sam organ administracji publicznej, można wszcząć i prowadzić jedno postępowanie dotyczące więcej niż jednej strony.

Można prowadzić kilka spraw w jednym postępowaniu, jeżeli są to sprawy tego samego rodzaju i zostały rozpoczęte jednocześnie- musi być złożony wspólny wniosek.

 

Protokoły i adnotacje – pisemna forma odzwierciedlająca czynności, które nie odbywają się w formie pisemnej.

Protokół sporządza się z każdej istotnej czynności, która ma znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.

Adnotacje sporządza się z czynności, która ma znaczenie dla rozstrzygniecia sprawy.

 

Czynności istotne 

Art.67

&2 W szczególności sporządza się protokół:

1)     przyjęcia wniesionego ustnie podania

2)     przesłuchania strony, świadka i biegłego

3)     oględzin i ekspertyz, dokonywanych przy udziale przedstawiciela organu administracji publicznej

4)     rozprawy

5)     ustnego ogłoszenia decyzji i postanowienia

Protokół musza podpisać osoby uczestniczące w czynności opisanej w protokole. Poprawki w protokole są skreślane wyraźnie i omówione na końcu protokołu. Osoba dokonującą poprawki musi się pod nią podpisać.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin