Poznajemy owoce.doc

(54 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć przeprowadzonych przez Monikę Ciarkowską 06

Scenariusz zajęć przeprowadzonych przez Monikę Ciarkowską 06.10.2008 r. w grupie dzieci 3 – letnich.

 

 

Temat kompleksowy: Przyszła do nas Pani Jesień.

 

Temat dnia: Poznajemy owoce.

 

Cele ogólne:

- Pogłębianie wiadomości o owocach

- Usprawnianie pracy rąk

 

Cele operacyjne: Dziecko:

- Uważnie wysłucha wiersza

- Rozpozna i nazwie gruszkę, jabłko, śliwkę

- Opowie o wyglądzie poznanych owoców

- Namaluje farbami wybrany owoc

- Wytnie przy pomocy nauczycielki owoc

- Uczestniczy w ozdabianiu holu owocami

 

Metody wg Okonia:

- Podająca (wiersz, opis czynności do wykonania podczas zabawy ruchowej oraz pracy przy stolikach)

- Eksponująca (ekspozycja ilustracji owoców)

- Problemowa (dyskusja dydaktyczna, zabawa ruchowa)

- Praktyczna (udział w zabawie ruchowej, namalowanie owoców)

 

Formy:

- Zbiorowa

- Indywidualna

 

Środki dydaktyczne:

- Wiersz

- Ilustracje przedstawiające gruszkę, jabłko, śliwkę

- Gruszka, jabłko, śliwka

- Farby, pędzle, kartki, kubeczki z wodą

- Nożyczki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

a) część wstępna:

1. Nauczycielka zaprasza dzieci do kręgu.

2. Wita dzieci, które zjadły dzisiaj śniadanko, są uśmiechnięte, chcą uczestniczyć w zajęciach, kochają swoich rodziców itd. Dzieci słuchają nauczycielki i w odpowiednim momencie machają rączką.

 

b) część właściwa:

1. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez recytowanie wiersza „Wpadła gruszka do fartuszka”.

2. Rozmowa na temat treści wiersza. Nauczycielka zadaje dzieciom pytania (O czym był wiersz? Jakie owoce występowały w wierszu?)

3. Nauczycielka pokazuje dzieciom ilustracje przedstawiające gruszkę, jabłko i śliwkę oraz prawdziwe owoce. Wspólnie nazywają je, określają ich cechy i smak. Nauczycielka przypomina, że przed spożyciem owoców, należy je umyć.

4. Nauczycielka jeszcze raz recytuje wiersz i prosi dzieci, aby policzyły występujące w nim owoce. Mówiąc wiersz przypina do tablicy owoce. Pyta ile było gruszek, jabłek, śliwek. Czego było najwięcej, czego najmniej, a czego tyle samo.

5. Zabawa ruchowa „Zrywamy owoce”. Dzieci chodzą po sali. Na umówiony sygnał wspinają się na palce i zrywają owoce z drzewa lub schylają się, aby podnieść te, które już spadły.

6. Nauczycielka zaprasza dzieci do kręgu i mówi, że na stolikach czekają na nie farby, kartki i pędzelki. Zadaniem dzieci jest narysować jeden spośród poznanych owoców. Nauczycielka przypomina o ostrożnym siadaniu do stolików, żeby nie wylać wody oraz o umoczeniu pędzla w wodzie przed zmianą koloru.

 

c) część końcowa:

1. Nauczycielka zaprasza dzieci do kręgu. Pyta, o czym były dzisiaj zajęcia, co robiły przy stolikach. Każde dziecko opowiada, jaki owoc namalowało, jaki jest jego kolor, wielkość.

2. Po wyschnięciu farby nauczycielka pomaga wyciąć dzieciom owoce i wspólnie ozdabiają nimi hol.

 

                                         







                                                                                                               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                Opracowała Monika Ciarkowska

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin