Scenariusz zajęć
Temat :Zabawy na wiosennej łące.
Cele główne:
· ćwiczenie narządów mowy, oddechu i słuchu fonematycznego,
· stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu mowy i myślenia,
· bogacenie mowy czynnej i biernej dziecka w oparciu o zagadnienia dotyczące środowiska przyrodniczego- łąki,
· doskonalenie umiejętności wyróżniania sylab,
· rozwijanie wyobraźni i umiejętności rozwiązywania problemów,
· rozwijanie umiejętności liczenia,
· rozwijanie umiejętności poruszania się przy muzyce,
· rozwijanie percepcji słuchowej,
· kształtowanie postaw proekologicznych,
Cele operacyjne: dziecko:
· potrafi rozpoznać zwierzęta i rośliny żyjące na łące i ich odgłosy
· umie zanalizować treść wiersza o wątku matematycznym i przenieść go na działania na liczmanach ,
· posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w mowie w zakresie 6,
· potrafi wykonać pracę plastyczną( formę przestrzenną),
· potrafi poruszać się przy muzyce,
· rozróżnia dźwięki wysokie i niskie,
· określa pierwszą głoskę w nazwie obrazka,
· wie jak należy dbać o przyrodę,
wiersze, objaśnienia, opowiadanie, zagadki, ćwiczenia artykulacyjne, obserwacja, gra dydaktyczna, elementy dramy, działanie praktyczne,
Środki dydaktyczne:
wiosenna dekoracja, zawieszki z emblematami zwierząt, rysunek słońca, strój wróżki, papierowe kwiaty, plansza z dziwnymi nutami, płyta z nagraniami wiosennej muzyki, biedronka ( dla każdego dziecka), karta pracy ( dla każdego dziecka), ilustracje emocji , gazety do ćwiczeń, trójkąt-instrument,
Formy pracy: zbiorowa , grupowa, indywidualna,
Literatura: D. Jóźwik, R. Szymonek :Baw się i ucz z nami- scenariusze zajęć
dramowych, Kielce 2000, Wychowanie Przedszkolne 2/ 2003, 3/2003,
Przebieg zajęcia:
Dzieci siedzą na dywanie w kole.
N. wita dzieci mówiąc: witam dzieci, które lubią grać w piłkę, które lubią biegać po łące, witam te dzieci, które lubią gdy świeci słońce- dzieci, które czują się powitane machają ręką do N.
N. opowiada o słoneczku, które wstało smutne nie wiadomo dlaczego.
Dzieci zastanawiają się ,snują domysły , dlaczego słonko jest smutne.
N. przebrana za wróżkę
N. odsłania rysunek smutnego słonka.
Zabawa na łące- ćwiczenia oddechowe połączone z artykulacyjnymi.
N. proponuje spacer po łące. Może tam dzieciom uda się wpaść na pomysł w jaki sposób rozweselić słońce. Wróżka „zamienia ” dzieci w różne zwierzęta . Dzieci wyruszają na spacer .Poruszają się naśladując zwierzęta, które mają na kółeczkach.
Na swej drodze spotykają :
-Kwiat- dzwoneczek. Wtedy wróżka gra na trójkącie, a dzieci witają się z kwiatkiem , naśladując dźwięk , jaki wydaje trójkąt- dzyń, dzyń.
-Łąkę z kwiatami . Dzieci wąchają je – wdech nosem, wydech ustami. Zdmuchują pyłek z kwiatów.
-Zwierzątka. Dzieci witają się z nimi w języku różnych zwierząt:
· z wróblami, naśladują świergot- ćwir, ćwir
· żabą-kum, kum,
· myszkami- pi, pi
· pszczółkami- bzz, bzz
N. zaprasza dzieci aby usiadły przed tablicą.
N. rozdaje dzieciom zawieszki z emblematami mieszkańców łąki: pszczoły, żaby, świerszcze, skowronki,
W tle słychać muzykę- fragment
utworu Vivaldiego „Wiosna”
Dzieci siadają przed tablicą.
Koncert na wiosennej łące
Wróżka uważa , że dzieci poznały już bardzo dużo dźwięków .Słonko na pewno rozweseli się gdy usłyszy wiosenny koncert. Wróżka zamienia się w dyrygenta i wyczarowuje dziwne nuty.
. . ... .. ... .
Dzieci wypowiadają ustalony dźwięk( naśladują głos skowronka- dzyń, dzyń), gdy wróżka wskazuje na kropkę. Gdy pokazuje puste miejsce , wszyscy milkną.
. . . . .
. . . . . .
Kropka wysoko- wysoki dźwięk, kropka nisko- niski dźwięk.( naśladują głos żaby- kum, kum)
--- -- -- ----- -- -- -------------- -- --
Wypowiadany dźwięk trwa tak długo jak wróżka wskazuje kreskę. ( naśladują odgłos pszczoły- bzz, bzz).Okazuje się, że koncert odegrał swoją rolę. Wróżka obraca słonko i okazuje się, że teraz jest ono naprawdę wesołe.
N odsłania kolejno plansze postawione na sztalugach.
Rozwiązywanie zagadek słowno- obrazkowych wraz z ćwiczeniami słuchowymi
N. mówi: hej słoneczko uśmiechnij się już, przecież wiosna gości już. Słonko wesołe ze snu już wstaje i patrzy na łąkę bardzo ciekawie . Ma promyki jasnozłote, które pięknie świecą , da je miłym mieszkańcom co na łące siedzą. A kto mieszka na łące musicie odgadnąć.
Dzieci słuchają słownych zagadek i wybrane dziecko wyszukuje wśród obrazków zawieszonych na tablicy właściwej odpowiedzi .
Następnie odpowiadają na pytanie jaki odgłos wydaje dane zwierzątko.
Potem dzielą na sylaby nazwę zwierzęcia i mówią jaką głoskę słuchać na początku wyrazu.
ZAGADKI
1.O nocleg nie prosi, pełzając, wędrując po świecie, bo swój dom nosi na własnym grzbiecie. / ślimak/
2.Co to za wspaniały muzykant, skacze po łące i lubi cykać. / konik polny/
3.Nie chodzą , lecz skaczą, nad stawem mieszkają . Gdy wieczór zapadnie to głośno kumkają . /żaby/
4.Czerwone nogi i białe piórka , przed nim do wody żaby dają nurka. /bocian/
5.Tu cytrynek, tam paź królowej, wszędzie piękne, kolorowe. Lekko unoszą się nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko./motyle/
6.Ledwie błyśnie słońce złote , słychać brzęk wesoły. To dla dzieci robią miodek pracowite.../ pszczoły/
7.Lata po łące w czerwonej kapotce , a na tej kapotce kropka przy kropce./biedronka/
N. przekręca słońce/uśmiechnięte/
i odsłania ilustrację przedstawiającą łąkę ze zwierzętami /bocian, motyl, żaba, konik polny, ślimak, biedronka, /
Rozmowa w oparciu o wiersz „ Łąka ”
N. przeczytam wam wiersz o łące, a wy pomyślcie co można robić na łące?
Łąka
Na łąkę trzeba iść rano kiedy jeszcze rosa,
Cichutko przystanąć i słuchać
Jak brzęczy pszczoła, jak bąk, a jak osa,
Patrzeć jak skrzydła motyli
Zamykają się i otwierają
Jak mała biedroneczka
Na łódce z listka płynie
A potem trzeba się pochylić
Nad każdym kwiatkiem
I zapytać jak ma na imię
Rozmowa nt. treści wiersza i doświadczeń dzieci:
- Co można robić na łące?( patrzeć, słuchać, chodzić, wąchać kwiaty)
- Na łące nie wolno... ( śmiecić, krzyczeć, niszczyć gniazd, deptać mrowisk, łapać motyli , biedronek, koników polnych i innych zwierząt)
- Dlaczego? (są piękne ale i delikatne, świat bez nich byłby smutny, przeszkadzamy ptakom, zwierzętom, my jesteśmy gośćmi , a to jest ich dom,)
N. chwali dzieci, że wiedzą jak należy zachować się na łące .
N. czyta wiersz
„Łąka”
Zagubione kropki –zabawa dydaktyczna o treści matematycznej
N. mówi:
Sfrunęło do nas biedronek wiele odszukaj swojej biedronki, a będzie ci weselej. Gdy ją znajdziesz wróć do nas. Dzieci rozchodzą się po sali i szukają biedronek.
N. mówi, że biedronki pogubiły kropki, ale spróbuję je wyczarować. Następnie poleca
dzieciom żeby wyjęły kropki z biedronki. Dzieci układają kropki na sylwecie biedronki po każdym wysłuchanym wersie .
N. mówi: biedronko miła , gdzie kropki zgubiłaś?
Jeśli chcesz ,to je z powrotem dostaniesz:
Pierwszą od rosy,
Drugą od słonka złotego,
Trzecią od wiatru halnego,
Czwartą od deszczu kropelki,
Piątą od ziemi karmicielki,
A szóstą podarowała ci wiosenna łąka .
Następnie ustalają nazwę biedronki w zależności od ilości kropek: jednokropka, dwukropka, trzykropka, czterokropka , pięciokropka, sześciokropka, siedmiokropka.
W dalszej kolejności przeliczają ze wskazywaniem liczebnikami porządkowymi ułożone kropki.
Na koniec N. mówi : biedroneczko pokaż swoją twarz, ile kropek masz?
Dzieci liczą kropki ./6/
N. prosi o włożenie kropek do środka biedronki .
Biedronki poprzypinane na wysokości oczu dziecka. Biedronka jest podwójna, w środku ma schowane kropki.
Zebranie biedronek.
Na wiosennej łące- zabawa muzyczno- ruchowa z wykorzystaniem gazet.
N. zaprasza dzieci do zabawy mówiąc: pachnie łąka , kłania się rumianek, zaprasza wszystkich na łąkowy taniec.
N. mówi: jesteście na wiosennej łące , cieszycie się, że świeci słońce, ptaki pięknie śpiewają, podskakujecie, oddychacie głęboko świeżym powietrzem. Nagle psuje się pogoda.
Na hasło:
· wieje wiatr- dzieci dmuchają w gazety, aby łopotały na wietrze,
· pada deszcz- dzieci stukają w gazetę cicho- słabo, mocno- głośno,
· parasol- dzieci chowają się przed deszczem pod parasolem- gazetą,
· wieje zefirek, coraz silniejszy wiatr, huragan- poruszają gazetami lekko- wolno, szybciej, najszybciej,
· omiń kałużę- po deszczu są kałuże, należy je omijać, przeskakując przez rozłożone gazety.
Następnie nauczycielka proponuje odpoczynek. Dzieci kładą się na plecach i słuchają odgłosów łąki. Wykonują też ćwiczenia oddechowe. Wciągają powietrze nosem i wydychają ustami.
Nagranie utworu Vivaldiego
,,Wiosna”. Rozdanie dzieciom gazet.
...
sylwia1112