27strefy ochronne ujęć wody.doc

(23 KB) Pobierz

STREFY OCHRONNE UJĘĆ WODY I OBSZARY OCHRONNE ZBIORNIKÓW WÓD

Strefa ochronna ujęć wody to strefa wyznaczona wokół ujęcia wód, a stworzona  dla zabezpieczenia odpowiedniej jakości wód przeznaczonych do zaopatrywania ludności. Wyznacza się ją na podstawie badań hydrogeologicznych, hydrograficznych i geomorfologicznych.

Strefa dzieli się na teren ochrony bezpośredniej i pośredniej.

W ramach terenu ochrony bezpośredniej wód podziemnych i powierzchniowych zabronione jest użytkowanie gruntów do celów niezwiązanych z eksploatacją ujęcia wody. Teren ten musi być ogrodzony, a przebywanie osób niezatrudnionych przy obsłudze ujęcia ograniczyć do niezbędnych potrzeb. Ten teren należy do właściciela ujęcia.

Teren ochrony pośredniej obejmuje obszar zasilania ujęcia wody, jeżeli czas przepływu wody od granicy obszaru zasilania do ujęcia jest dłuższy od 25 lat. Może być wyznaczony na terenie nienależącym do właściciela ujęcia. Można wprowadzić ograniczenia korzystania z nieruchomości:

-zakaz zabudowy

-zakaz wprowadzania ścieków do wód i ziemi

- zakaz budowy autostrad, dróg i linii kolejowych

Na właścicieli gruntów położonych na terenie strefy pośredniej mogą być także nałożone pewne obowiązki np. stosowania odpowiednich upraw rolnych lub leśnych

 

Obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych.

Celem ich tworzenia jest ochrona tych zbiorników, które nie są aktualnie wykorzystywane, ale ze względu na konieczność zaspokojenia przyszłych potrzeb konieczna jest ich ochrona. Posiada szersze spektrum zastosowania, bo dotyczy zbiorników wód śródlądowych w ogólności, a nie tylko ujęć wody, a celem jest ochrona zasobów wód przed degradacją.

Na tym obszarze mogą być wprowadzane nakazy, zakazy oraz ograniczenia w zakresie użytkowania gruntów lub korzystania z wód, w tym także zakazy wznoszenia obiektów budowlanych. Ustanawia je rozporządzenie dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej. Na razie jeszcze żaden z takich obszarów nie powstał w Polsce.

 

Wody wrażliwe na zanieczyszczenia związkami azotu i obszary szczególnie narażone:

- wyznaczone w drodze rozporządzenia, podlegają co 4 lata weryfikacji

- w ciągu 2 lat od wyznaczenia opracowywany program działań mający na celu ograniczenie odpływu azotu od źródeł rolniczych

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin