31teren górniczy-obszar górniczy.doc

(23 KB) Pobierz

TEREN GÓRNICZY, OBSZAR GÓRNICZY, PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO DLA TERENU GÓRNICZEGO

Teren górniczy – przestrzeń objęta przewidywanymi szkodliwymi wpływami robót górniczych zakładu górniczego

Obszar górniczy – przestrzeń w granicach której przedsiębiorca jest uprawniony do prowadzenia robót górniczych związanych z wykonywaniem koncesji

 

Plan zagospodarowania terenu górniczego

Dla terenu górniczego sporządza się odrębny plan zagospodarowania przestrzennego – odstąpienie tylko gdy przewiduje się, że szkodliwe wpływy na  środowisko tego terenu będą nieznaczne. Koszty projektu planu ponosi przedsiębiorca.

Plan powinien zapewniać integracje wszelkich działań podejmowanych w granicach terenu górniczego w celu wykonywania uprawnień uregulowanych koncesją.

Plan może wyznaczać tzw. filar ochrony – przestrzeń, w granicach której ze względu na ochronę oznaczonych dóbr, wydobywanie kopalin jest zabronione lub dozwolone tylko w sposób zapewniający ochronę dóbr. Rozwiązanie to zapewnia organom planowania przestrzennego wpływ na zakres dozwolonych oddziaływań przedsiębiorcy na środowisko. Jest to wyraz zasady zrównoważonego rozwoju.

Plan może prowadzić do wyłączenia spod działania ustawy o odpadach mas ziemnych lub skalnych usuwanych w związku z wydobywaniem i przerabianiem kopalin.

W razie braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ustalenie zasad zagospodarowania następuje w drodze decyzji w sprawie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Wymaga ona uzgodnienia z organem nadzoru górniczego. Decyzja jest dopuszczalna tylko gdy rada gminy odstapi od sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W przeciwnym razie, do czasu uchwalenia planu postępowanie musi zostać zawieszone.

 

Plan ruchu zakłady górniczego – zatwierdzany decyzją przez właściwy organ nadzoru górniczego, okresla szczegółowe przedsięwzięcia niezbędne w celu zapewnienia:

- bezpieczeństwa powszechnego

- bezpieczeństwa pożarowego

- bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zakładu górniczego

- prawidłowej i racjonalnej gospodarki złożem

- ochrony środowiska wraz z obiektami budowlanymi

- zapobiegania szkodom i ich naprawieniu

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin