Andrzejkowe tradycje..doc

(134 KB) Pobierz
Klasa :3

 

 

 

Kształcenie zintegrowane.

Andrzejkowe tradycje-scenariusz zajęć.

 

Data :30.XI.

Klasa :3

Czas trwania:3 godziny lekcyjne.

 

 

Temat  dnia: Andrzejkowe tradycje.

 

Cele :

 

Uczeń:

 

-wykorzystuje znajomość tabliczki mnożenia w sytuacjach praktycznego działania;
-czyta ze zrozumieniem;
-zna i szanuje zwyczaje i obrzędy związane z wieczorem andrzejkowym;
-zna rolę tradycji w życiu codziennym;
-szanuje tradycje i zwyczaje innych ludzi;
-kształtuje szacunek dla własnych obyczajów i kultury ;
-uczestniczy w zabawach i wróżbach andrzejkowych;
-potrafi współdziałąć w grupie.

 

Metody :

 

-słowna

-czynnościowa

-praktycznego działania

-gra dydaktyczna.

 

Środki dydaktyczne:

-tekst opowiadania o tradycji andrzejkowej,

- popularne wróżby ,

-tekst oraz karty pracy do strategii „prawda czy fałsz”,

-gra dydaktyczna .

 

Formy pracy:

-indywidualna ,

-zbiorowa,

-grupowa.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tok zajęć.

 

1.Rozpoczęcie  zajęć.

 

Uczniowie stają w kole. Przekazując sobie po kolei kłębek wełny jednocześnie mówią  coś miłego swojemu sąsiadowi(np. „Cieszę się, że  będę dziś z Tobą  bawić się na przerwie” .)

 

2.Rozmowa  na temat  tradycji i jej roli w naszym życiu .

 

-Co to jest tradycja i skąd się wzięła?

-Skoro tradycja jest pamiątką po naszych przodkach, ich specjalnym dla nas darem, czy należy ją szanować?

-Jak należy traktować różne od naszych tradycje, takie, które dla nas są obce ,ale dla innych ludzi ważne?

-Dlaczego podtrzymywanie tradycji może być trudne?

-Jeśli podtrzymywanie tradycji bywa trudne, to może lepiej byłoby z niej zrezygnować?

-Jak zmienia się nasze życie dzięki tradycji?”

-Dlaczego dzisiejszy dzień jest dniem szczególnym? Jakie zwyczaje i tradycje są z nim związane?.

 

 

 

 

3.Opowiadanie nauczyciela o pochodzeniu andrzejkowego wieczoru  oraz o  najpopularniejszych wróżbach z nim związanych.

 

·         tekst o pochodzeniu andrzejkowej nocy(załącznik nr 1)

·         omówione wróżby: horoskop , charakterystyka znaków  zodiaku,

wróżba kwiatowa (załącznik nr 2 ), wróżba z odkrywaniem przedmiotów ukrytych pod odwróconymi kubeczkami , rzucanie obierkami z jabłek, ustawianie  butów , losowanie kartek „przepowiadających” wydarzenia najbliższej przyszłości.

 

Objaśnianie każdej z wróżb zilustrowane jest wykonaniem jej przez 1-2 uczniów.

 

 

 

 

 

4.Praca w grupach –czytanie ze zrozumieniem.
Każda z 4-5 osobowych grup otrzymuje tekst dotyczący andrzejkowych tradycji oraz karty pracy(załącznik nr 3 ) . Po dokonaniu prawidłowych wyborów (strategia „prawda czy fałsz”) uczniowie powinni otrzymać hasło: ”Andrzejki” .

 

 

5.Gra dydaktyczna.

Zasady gry.

 

W grze bierze udział 3 graczy. Grę rozpoczyna zawodnik, który wyrzuci szóstkę. Przesuwa się pionkami o tyle pól, ile wyrzuci kostką. Jeżeli zawodnik stanie na polu z zaznaczonym działaniem, musi je wykonać(Reszta graczy dokładnie sprawdza, czy działanie zostało wykonane poprawnie).Następnie gracz wybiera kopertę , na której znajduje się wynik wykonanego przez niego przed chwilą działania i ..wykonuje wróżbę, która ukryta jest w kopercie. Oczywiście w czasie wróżenia towarzyszą mu pozostali dwaj gracze. Przystanek na polu żółtym oznacza rozpoczęcie gry od pola nr1, pole czerwone to premia- gracz przesuwa się o 6 pól do przodu. Wygrywa gracz, który jako pierwszy dotrze do mety.

Gra-załącznik nr 4.

 

 

6.Podsumowanie zajęć.

Uczniowie swobodnie wypowiadają się na temat atrakcyjności mijających zajęć oraz oceniają  swój w nich udział.

 

Załącznik nr 1.

 

Opowiadanie o pochodzeniu andrzejkowego wieczoru.

 

W zamierzchłych czasach ludzie  wierzyli nie w jednego, a w wielu bogów. Potem, nawet w czasach, kiedy Polska była już ochrzczona i Polacy  czcili jednego Boga, ludzie nadal wierzyli, ze oprócz niego istnieją  inne, różne od ludzi, niezwykłe stworzenia. Wierzono , że w jeziorach i rzekach mieszkają wodne panny- rusałki, że w stawach  mieszkają wodniki i utopce , że  świat roi się od  stworzeń obdarzonych czarodziejskimi mocami. Ludzie najczęściej bali się ich. Od dawien dawna  próbowali  wkupić się w ich łaski, a przede wszystkim –poznać przyszłość, żeby móc się  ustrzec przed nieszczęściami  i żyć spokojnie .Z takich właśnie starodawnych tradycji wywodzi się wieczór andrzejkowy. Najpierw to tylko panny spotykały się 30 listopada i wtedy wróżyły sobie przyszłość. Kawalerowie mieli własny wieczór-25 listopada obchodzili Katarzynki.Wtedy to  wróżyli i bawili się w ściśle męskim gronie .Dopiero od stosunkowo niedawna połączono oba te wieczory i teraz już i kawalerowie, i panny wróżą i bawią się  razem 30 listopada.

 

 

 

 

Załącznik nr 2- wróżby .

HOROSKOP –Najbardziej chyba powszechny  sposób  poznawania przyszłości i cech  człowieka, znany od dawien  dawna. Wróżba polega na zapoznaniu się ze znaczeniem danego znaku zodiaku. Wystarczy wiedzieć, spod jakiego dana osoba jest znaku zodiaku i…już wiemy wszystko.. W dawnych czasach ludzie przywiązywali olbrzymią rolę do  położenia i układu gwiazd na niebie; władcy i ludzie bogaci zatrudniali astrologów, którzy specjalnie  dla nich budowali horoskopy ..Bywało, że królowie  rozpoczynali wojny dlatego, że ich astrolog  uznał to za potrzebne i dobre..

CO  ZNACZY TWOJE IMIĘ W „Księdze Imion” każde imię ma  swoje pochodzenie , każdemu też przypisane są pewne cechy. Wystarczy  poszukać danego imienia w „Księdze” aby dowiedzieć się, jakim człowiekiem  jest jego posiadacz naprawdę..

SERDUSZKA Do wróżby potrzebne  są  2 duże serca z czerwonego kartonu. Na jednym z nich znajdują się wyłącznie żeńskie, na drugim tylko męskie imiona. Osoba, która chce poznać imię swojego  przyszłego ukochanego musi przekłuć igłą   serce z imionami płci przeciwnej. Serca przekłuwamy po stronie  czystej, nie widząc imion.

KUBECZKI - Na stoliku stoją kubki , pod każdym z nich leży  przedmiot: różaniec, koronka, moneta, chleb, obrączka ślubna, klucz, cukierek, papier, Wylosowane przedmioty  oznaczają: różaniec-życie zakonne, koronka -staropanieństwo, moneta- bogactwo, obrączka-wczesne zamążpójście, cukierek-dużo radości i słodkie życie, chleb-dobrobyt ,papier-karierę naukową, klucz-  tajemnicze  wydarzenia w najbliższym czasie.

WRÓŻBA KWIATOWA – Należy  przygotować kolorowe zdjęcia kwiatów(tulipan, stokrotka, róża, fiołek , irys, goździk, frezja, bratek ,konwalia, itd. .).  Każdy kwiat ma określoną symbolikę, którą odczytujemy po jego wylosowaniu. Osoba, która dany kwiat wybrała, ma takie same cechy  charakterystyczne, jak wybrany przez siebie kwiatek.

 

                                         Wróżba kwiatowa

 

.*Stokrotka- jesteś osobą nieśmiałą, nie lubisz być w centrum uwagi  .Zachwycasz swoja skromnością   i naturalnością.

 

*Tulipan- podobnie jak ten wiosenny kwiat zwracasz uwagę otoczenia  barwami :lubisz żywe, mocne kolory .Jesteś energiczna i żywiołowa.

 

*Irys-jesteś osobą wyrafinowaną w swoich gustach :lubisz wyszukane potrawy, starannie dobierasz sobie przyjaciół. Trudno  nawiązujesz przyjaźnie.

 

* Konwalia-niby niepozorna, ale zawsze skupiasz na sobie uwagę otoczenia swoją żywotnością i   radosnym usposobieniem. Potrafisz rozweselić każdego ponuraka.

 

*Róża –lubisz być w  centrum zainteresowania, potrzebujesz  uwagi i  aprobaty otoczenia jak kwiat wody. Jesteś łagodna,  ale  w razie potrzeby  potrafisz też  „ukłuć”.

 

*Bratek –jesteś osobą  skromną , łagodną, cierpliwą. Wszyscy wiedzą, że w razie potrzeby  można na ciebie liczyć.

 

*Goździk-nie lubisz się wyróżniać z tłumu, uważasz, że nie  ma w  tobie nic szczególnego. Niesłusznie-Twoi  przyjaciele bardzo cię cenią.

 

*Frezja- roztaczasz wokół siebie  niezwykły czar, ludzie lubią przebywać w Twoim  towarzystwie. Każdemu potrafisz doradzić , nikogo nie zostawisz w potrzebie .Dobrze jest być twoim przyjacielem!

WRÓŻBA Z BUTELKĄ- uczestnicy zabawy powinni  usiąść w kole. Na jego obwodzie  układa się poskładane karteczki z wróżbami na najbliższy rok. W środku  leży butelka. Uczestnik wprawia w ruch butelkę. Karteczka , która wskaże szyjka zatrzymanej butelki  informuje, co przydarzy się nam w ciągu najbliższego roku. Karteczki zawierają informacje typu :”Wyjedziesz w dalekie kraje:”, „Będziesz mieć mnóstwo nauki w szkole”, „Czeka Cię wielka niespodzianka”, ”Będziesz mieć powodzenie w sprawach sercowych”, „Czeka Cię  wizyta kogoś, kogo  bardzo lubisz”,” Spotka Cię zawód w miłości” .. itd .

 

 

 

 

Załącznik nr 3.

            Strategia „Prawda czy fałsz”

Tekst  bazowy.

 

Tradycja wieczoru andrzejkowego sięga czasów, kiedy Polska była jeszcze krajem pogańskim. Najpierw to tylko panny spotykały się 30 listopada i wtedy wróżyły sobie przyszłość. Kawalerowie mieli własny wieczór-  25  listopada  obchodzili  Katarzynki  .Wtedy  to  wróżyli  i bawili się w ściśle męskim gronie .Dopiero od stosunkowo niedawna połączono oba te wieczory i teraz już i kawalerowie, i panny wróżą i bawią  się  razem 30 listopada.  Najbardziej   znane  wróżby  to  lanie wosku i wróżenie z jego cienia oraz magiczne kubki( w tej wróżbie  odkrycie  obrączki wróży szybkie  zamążpójście a  monety-bogactwo.)  Wszyscy  już wiemy, że wróżby andrzejkowe  należy traktować jako zabawę . Wieczór   ten  jest pełen radości, śmiechu i tańca.

 

 

 

 

 

 

PRAWDA

 

FAŁSZ

 

„Andrzejki ‘’ obchodzimy  w połowie listopada.

 

      B

 

   A

 

Obchodzą je tylko panny.

 

     M

 

   N

 

Odpowiednik  wieczoru andrzejkowego  dla  kawalerów   nazywał się „Katarzynki”.

 

      D

 

   P

 

„Andrzejki ‘’ są wieczorem pełnym powagi i  zadumy.

 

      L

 

   R

 

We wróżbie z czarodziejskimi kubkami odkrycie monety  chodzi o to, kto pierwszy wyjdzie za mąż.

 

      S

 

    Z

 

Andrzejkowe wróżby pochodzą  z czasów pogańskich.

   

      E

 

    T

 

Wszystkie  wróżby  „Andrzejkowe” należy traktować bardzo serio.

 

       W

 

    J

 

Jedna z najpopularniejszych wróżb  andrzejkowych jest lanie wosku i wróżenie z jego cienia.

 

      K

 

    O

 

Zabawa i tańce  najczęściej  nie towarzyszą wieczorowi  andrzejkowemu.

 

     M

 

     I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin