Scenariusz zajęć wychowaczych, kiedy czuje sie ważny.docx

(13 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć

Cele:

-        dzieci będę zwracały uwagę na to, w jakich sytuacjach czują się ważne i jak inne osoby im to komunikują,

-        umiejętność słuchania siebie i innych,

 

Forma pracy: grupowa

Czas pracy: 45 minut

Środki dydaktyczne: dwa duże szare papiery, mazaki, kredki, kartki A4. 

Przebieg zajęć

 

1.       Przywitanie się nauczyciela z uczniami.

2.       Rozmowa z dziećmi na temat tego co to znaczy „ czuć się ważnym”?

3.       Wypisanie na tablicy lub arkuszach papieru sytuacji, w których dzieci czują się ważne, np.:

-        Gdy są moje urodziny

-        Gdy ktoś mnie chwali

-        Gdy pomagam koledze

-        Gdy rozwiąże jakieś zadanie

Następnie rozmawiamy o sytuacjach w których inne osoby  pokazują dzieciom, że są ważne. Zapisujemy wypowiedzi na papierze, np.:

-        Mama mówi, że mnie bardzo kocha

-        Tata denerwuje się, kiedy jestem chory

-        Babcia przytula mnie na powitanie.

 

4.       Prosimy dzieci  aby narysowały sytuację, w której czuły się ważne lub docenione. Prosimy aby użyły na rysunku dymków jak w komiksach i napisały słowa, jakimi zostały docenione oraz ich własne myśli.

5.       Rysujemy na papierze duże koło. Podajemy sytuacje, w których dzieci mogą czuć się ważne np.:

-        Ścieram tablicę,

-        Zanoszę dziennik innemu nauczycielowi,

-        Jestem chwalony za dobrą naukę,

-        Mama poprosiła mnie o pomoc.

Za każdym razem, gdy któreś z dzieci czuje się w danej sytuacji ważne, niech wskoczy do środka koła. Na końcu omawiamy zabawę i to dlaczego dzieci wskakiwały na akurat tą wypowiedz do koła.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin