Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat: Jak się uczyć?
Grupa wiekowa: 8 – 9 lat
Czas trwania: 45 minut
Cele operacyjne:
uczeń:
§ rozumie, że uczenie się jest sztuką, którą warto opanować
§ zna zasady uczenia się
§ wie, co sprzyja efektywnemu uczeniu się
§ zna zasady higieny pracy umysłowej
§ potrafi poznane zasady wprowadzić w życie
Metody: pogadanka, dyskusja, metody praktycznego działania
Formy pracy: indywidualna, zespołowa
Środki dydaktyczne: psychozabawa (plansze), kartki z określeniami czynników pomagających i przeszkadzających w nauce, tablica i kreda
Przebieg zajęć:
§ przygotowanie miejsca do nauki
§ ustalenie kolejności uczenia się przedmiotów, przeplatanie treści trudnych łatwiejszymi
§ systematyczne uczenie się
§ powtarzanie materiału
§ dbałość o właściwe warunki w pomieszczeniu, gdzie odbywa się nauka
§ stosowanie właściwego wypoczynku, w tym odpowiednia ilość godzin snu
§ zdrowe odżywianie się itp.
Oprac.: Ewa Szamik,
Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Ojca Pio w Zamościu
Czy umiesz się uczyć? – psychozabawa
1. Gdy mam odrabiać lekcje
a) czuję, że nie mam na to ochoty, ale wykonuję swój obowiązek
b) robię to chętnie, bo wiem, że uczę się dla siebie
c) odkładam to ciągle na później
2. Gdy nauczyciel zapowie sprawdzian
a) spokojnie powtarzam wiadomości
b) zaczynam chorować
c) muszę nadrabiać zaległości, bo nie uczę się systematycznie
3. Kiedy się uczę
a) chcę jak najszybciej skończyć i wyjść na dwór
b) skupiam uwagę na tym, co chcę zapamiętać
c) przychodzą mi do głowy bardzo różne myśli…
4. Na moim biurku
a) jest wszystko, czego potrzebuję w czasie odrabiania lekcji
b) panuje artystyczny nieład, w którym gubią się ołówki i zeszyty
c) nie mam biurka, odrabiam lekcje w kuchni lub na ławie przed telewizorem
5. Odrabiam lekcje
a) od razu po przyjściu ze szkoły lub bezpośrednio po lekcjach w świetlicy
b) późnym wieczorem lub w nocy
c) po posiłku i krótkim odpoczynku
6. Gdy mam dużo nauki
a) siedzę nad książkami kilka godzin bez przerwy
b) zniechęcam się i rezygnuję
c) robię krótkie przerwy na odpoczynek
7. Uczę się
a) w domu, w ciszy i spokoju, czasami w świetlicy
b) tylko w świetlicy
c) w szkole na przerwie
8. Kiedy czegoś nie rozumiem
a) staram się to pominąć, odkładam naukę na później
b) proszę o pomoc nauczyciela, rodziców, kolegów
c) szukam wskazówek w podręczniku, staram się rozwiązać problem
9. Dbam, aby podczas odrabiania lekcji
a) mój pokój był przewietrzony, nikt mi nie przeszkadzał, a wszystkie potrzebne do nauki rzeczy były w zasięgu ręki
b) towarzyszyła mi ulubiona muzyka i moje zwierzątko
c) nikt mnie nie zobaczył, bo odpisuję od kolegów na przerwie
10. Kiedy zdarzy mi się dostać słabszą ocenę
a) uważam, że to wina nauczyciela
b) analizuję, jakie błędy popełniłem i staram się poprawić
c) szybko o tym zapominam, życie toczy się dalej
11. Nauka jest dla mnie
a) jedną z wielu rzeczy, jakie wypełniają mi czas
b) przykrą koniecznością
c) okazją do poznania ciekawych zdarzeń, ludzi, świata
12. Zadaniem nauczycieli i rodziców jestem uczniem
a) zdolnym, aktywnym na lekcjach, ale niezbyt pracowitym
b) mało aktywnym, ani dobrym, ani złym
c) pracowitym, systematycznym, pilnym
PUNKTACJA:
Po 2 punkty za odpowiedzi: 1b, 2a, 3b, 4a, 5c, 6c, 7a, 8c, 9a, 10b, 11c, 12c
Po 1 punkcie za odpowiedzi: 1a, 2c, 3c, 4b, 5a, 6a, 7b, 8b, 9c, 10c, 11a, 12a
0 punktów za odpowiedzi: 1c, 2b, 3a, 4c, 5b, 6b, 7c, 8a, 9b, 10a, 11b, 12b
PODSUMOWANIE:
20 - 24 p.
Znasz zasady uczenia się i umiesz je zastosować w życiu. Dzięki temu sprawnie przyswajasz wiadomości i nauka może się stać dla Ciebie fascynującą przygodą. Oby tak dalej! Na pewno będziesz odnosił wiele sukcesów w szkole i w życiu.
15 - 20 p.
Prawdopodobnie Twoje możliwości są większe niż rezultaty, które osiągasz. Mógłbyś mieć lepsze oceny i więcej satysfakcji z nauki, gdybyś był bardziej systematyczny i uporządkowany. A może brakuje ci wiary w siebie? Uważaj na lekcjach i stosuj się do wskazówek nauczyciela, a zobaczysz, że nauka nie musi być nudna.
9 - 14 p.
Chyba nie jesteś najlepszym uczniem. Musisz włożyć więcej wysiłku i chęci w odrabianie lekcji. Poproś o pomoc nauczyciela, rodziców, kolegów. Bądź systematyczny i nie zniechęcaj się trudnościami. Może warto zgłosić się na zajęcia wyrównawcze?
0 - 8 p.
Niestety, nie masz się czym pochwalić. Jeśli nie zmienisz swojego podejścia do nauki, czekają Cię spore kłopoty.
Czynniki pomagające i przeszkadzające w uczeniu się i osiąganiu dobrych wyników w nauce
(do wycięcia i pogrupowania)
BRAK MIEJSCA DO NAUKI
ZALEGŁOŚCI W NAUCE
BRAK PODRĘCZNIKÓW, PRZYBORÓW
KŁOPOTY, ZMARTWIENIA
WYGODNE KRZESŁO
DOKŁADNIE WYWIETRZONY POKÓJ
UCZENIE SIĘ PRZEZ KILKA GODZIN BEZ PRZERWY
KORZYSTANIE ZE SŁOWNIKÓW, ENCYKLOPEDII, KOMPUTERA
ZGROMADZENIE W POBLIŻU WSZYSTKICH POTRZEBNYCH MATERIAŁÓW
LENISTWO
ZNIECHĘCENIE
WŁĄCZONY TELEWIZOR
BAŁAGAN NA BIURKU
HAŁAS
STAŁA PORA ODRABIANIA LEKCJI
ZBYT SŁABE OSWIETLENIE
ZAINTERESOWANIE TYM, CZEGO SIĘ UCZYMY
ZMĘCZENIE
CISZA
MYŚLENIE O INNYCH SPRAWACH
BÓL GŁOWY LUB ZĘBA
PORZĄDEK NA BIURKU I W POKOJU
ODARBIANIE LEKCJI ZARAZ PO OBFITYM POSILKU
ZNUDZENIE
DOBRE OŚWIETLENIE
Opracowanie: Ewa Szamik
emi.84