jak się uczyć- psychotest.doc

(48 KB) Pobierz
Czy umiesz się uczyć

Scenariusz zajęć świetlicowych

 

 

Temat: Jak się uczyć?

 

Grupa wiekowa: 8 – 9 lat

Czas trwania: 45 minut

 

Cele operacyjne:

uczeń:

§         rozumie, że uczenie się jest sztuką, którą warto opanować

§         zna zasady uczenia się

§         wie, co sprzyja efektywnemu uczeniu się

§         zna zasady higieny pracy umysłowej

§         potrafi poznane zasady wprowadzić w życie

 

Metody: pogadanka, dyskusja, metody praktycznego działania

Formy pracy: indywidualna, zespołowa

Środki dydaktyczne: psychozabawa (plansze), kartki z określeniami czynników pomagających i przeszkadzających w nauce, tablica i kreda

 

Przebieg zajęć:

 

  1. Część wstępna – pogadanka na temat: Po co się uczymy? Czy warto się uczyć? Uświadomienie uczniom sensu uczenia się, zdobywania wiedzy i umiejętności.
  2. Praca indywidualna – rozwiązywanie psychozabawy „Czy umiesz się uczyć?” Omówienie wyników.
  3. Praca w zespołach – grupowanie karteczek z określeniami czynników, które pomagają i przeszkadzają w skutecznym uczeniu się. Każda grupa otrzymuje kilka takich kartek i ma za zadanie ułożyć je w dwóch kolumnach. Następnie przewodniczący grup relacjonują efekty pracy. Czynniki, które przeszkadzają w efektywnym uczeniu się są zapisywane przez nauczyciela na tablicy. Nauczyciel podkreśla, że trudności są po to, aby je przezwyciężać.
  4. Dyskusja na sposobami radzenia sobie z wymienionymi trudnościami. Podsumowanie, zapisanie na tablicy i omówienie zasad uczenia się oraz higieny pracy umysłowej :

§         przygotowanie miejsca do nauki

§         ustalenie kolejności uczenia się przedmiotów, przeplatanie treści trudnych łatwiejszymi

§         systematyczne uczenie się

§         powtarzanie materiału

§         dbałość o właściwe warunki w pomieszczeniu, gdzie odbywa się nauka

§         stosowanie właściwego wypoczynku, w tym odpowiednia ilość godzin snu

§         zdrowe odżywianie się itp.

  1. Zakończenie zajęć – odniesienie się do wyników psychozabawy, podsumowanie wiadomości na temat zasad efektywnego uczenia się oraz higieny pracy umysłowej. Zachęcenie uczniów do refleksji nad tym, co powinni zmienić w swoim sposobie uczenia się i do wprowadzenia zmian w życie.

 

Oprac.: Ewa Szamik,

Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Ojca Pio w Zamościu

Czy umiesz się uczyć? – psychozabawa

 

1.       Gdy mam odrabiać lekcje

a)      czuję, że nie mam na to ochoty, ale wykonuję swój obowiązek

b)      robię to chętnie, bo wiem, że uczę się dla siebie

c)      odkładam to ciągle na później

2.   Gdy nauczyciel zapowie sprawdzian

a)      spokojnie powtarzam wiadomości

b)      zaczynam chorować

c)      muszę nadrabiać zaległości, bo nie uczę się systematycznie

3.   Kiedy się uczę

a)      chcę jak najszybciej skończyć i wyjść na dwór

b)      skupiam uwagę na tym, co chcę zapamiętać

c)      przychodzą mi do głowy bardzo różne myśli…

4.   Na moim biurku

a)      jest wszystko, czego potrzebuję w czasie odrabiania lekcji

b)      panuje artystyczny nieład, w którym gubią się ołówki i zeszyty

c)      nie mam biurka, odrabiam lekcje w kuchni lub na ławie przed telewizorem

5.   Odrabiam lekcje

a)      od razu po przyjściu ze szkoły lub bezpośrednio po lekcjach w świetlicy

b)      późnym wieczorem lub w nocy

c)      po posiłku i krótkim odpoczynku

6.   Gdy mam dużo nauki

a)      siedzę nad książkami kilka godzin bez przerwy

b)      zniechęcam się i rezygnuję

c)      robię krótkie przerwy na odpoczynek

7.    Uczę się

a)      w domu, w ciszy i spokoju, czasami w świetlicy

b)      tylko w świetlicy

c)      w szkole na przerwie

8.    Kiedy czegoś nie rozumiem

a)      staram się to pominąć, odkładam naukę na później

b)      proszę o pomoc nauczyciela, rodziców, kolegów

c)      szukam wskazówek w podręczniku, staram się rozwiązać problem

9.    Dbam, aby podczas odrabiania lekcji

a)      mój pokój był przewietrzony, nikt mi nie przeszkadzał, a wszystkie potrzebne do nauki rzeczy były w zasięgu ręki

b)      towarzyszyła mi ulubiona muzyka i moje zwierzątko

c)      nikt  mnie nie zobaczył, bo odpisuję od kolegów na przerwie

10.  Kiedy zdarzy mi się dostać słabszą ocenę

a)      uważam, że to wina nauczyciela

b)      analizuję, jakie błędy popełniłem i staram się poprawić

c)      szybko o tym zapominam, życie toczy się dalej

11.  Nauka jest dla mnie

a)      jedną z wielu rzeczy, jakie wypełniają mi czas

b)      przykrą koniecznością

c)      okazją do poznania ciekawych zdarzeń, ludzi, świata

12.  Zadaniem nauczycieli i rodziców jestem uczniem

a)      zdolnym, aktywnym na lekcjach, ale niezbyt pracowitym

b)      mało aktywnym, ani dobrym, ani złym

c)      pracowitym, systematycznym, pilnym

 

 

 

 

PUNKTACJA:

 

Po 2 punkty za odpowiedzi: 1b, 2a, 3b, 4a, 5c, 6c, 7a, 8c, 9a, 10b, 11c, 12c

Po 1 punkcie za odpowiedzi: 1a, 2c, 3c, 4b, 5a, 6a, 7b, 8b, 9c, 10c, 11a, 12a

0 punktów za odpowiedzi: 1c, 2b, 3a, 4c, 5b, 6b, 7c, 8a, 9b, 10a, 11b, 12b

 

 

PODSUMOWANIE:

 

20 - 24 p.

Znasz zasady uczenia się i umiesz je zastosować w życiu. Dzięki temu sprawnie przyswajasz wiadomości i  nauka może się stać dla Ciebie fascynującą przygodą. Oby tak dalej! Na pewno będziesz odnosił wiele sukcesów w szkole i w życiu.

 

15 - 20 p.

Prawdopodobnie Twoje możliwości są większe niż rezultaty, które osiągasz. Mógłbyś mieć lepsze oceny i więcej satysfakcji z nauki, gdybyś był bardziej systematyczny i uporządkowany. A może brakuje ci wiary w siebie? Uważaj na lekcjach i stosuj się do wskazówek nauczyciela, a zobaczysz, że nauka nie musi być nudna.

 

9 - 14 p.

Chyba nie jesteś najlepszym uczniem. Musisz włożyć więcej wysiłku i chęci w odrabianie lekcji. Poproś o pomoc nauczyciela, rodziców, kolegów. Bądź systematyczny i nie zniechęcaj się trudnościami. Może warto zgłosić się na zajęcia wyrównawcze?

 

0 - 8 p.

Niestety, nie masz się czym pochwalić. Jeśli nie zmienisz swojego podejścia do nauki, czekają Cię spore kłopoty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czynniki pomagające i przeszkadzające w uczeniu się i osiąganiu dobrych wyników w nauce

(do wycięcia i pogrupowania)

 

 

BRAK MIEJSCA DO NAUKI

 

ZALEGŁOŚCI W NAUCE

 

BRAK PODRĘCZNIKÓW, PRZYBORÓW

 

KŁOPOTY, ZMARTWIENIA

 

WYGODNE KRZESŁO

 

DOKŁADNIE WYWIETRZONY POKÓJ

 

UCZENIE SIĘ PRZEZ KILKA GODZIN BEZ PRZERWY

 

KORZYSTANIE ZE SŁOWNIKÓW, ENCYKLOPEDII, KOMPUTERA

 

ZGROMADZENIE W POBLIŻU WSZYSTKICH POTRZEBNYCH MATERIAŁÓW

 

LENISTWO

 

ZNIECHĘCENIE

 

WŁĄCZONY TELEWIZOR

 

BAŁAGAN NA BIURKU

 

HAŁAS

 

STAŁA PORA ODRABIANIA LEKCJI

 

ZBYT SŁABE OSWIETLENIE

 

ZAINTERESOWANIE TYM, CZEGO SIĘ UCZYMY

 

ZMĘCZENIE

 

CISZA

 

MYŚLENIE O INNYCH SPRAWACH

 

BÓL GŁOWY LUB ZĘBA

 

PORZĄDEK NA BIURKU I W POKOJU

 

ODARBIANIE LEKCJI ZARAZ PO OBFITYM POSILKU

 

ZNUDZENIE

 

DOBRE OŚWIETLENIE

 

Opracowanie: Ewa Szamik

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin