RODZICE, DZIECI I MINI-TENIS.doc

(85 KB) Pobierz
Rodzice, dzieci i Mini-tenis

RODZICE, DZIECI I MINI-TENIS 

MarkTennant, Piotr Unierzyski

 

 

„Nadrzędną rolą rodziców, których dzieci grają w tenisa jest zainteresowanie, pomoc i opieka”

                                                         dr Jim Loehr, Psycholog sportowy

 

Rodzice dzieci grających w Mini-tenisa są różni !!!

 

Dla małych dzieci gra w Mikro- i Mini tenisa może być pierwszym kontaktem ze sportem w formie zorganizowanej. Prawdopodobnie po raz pierwszy ich nauczycielem będzie dorosły. Tenis może być dla nich szansą na uczestnictwo w pierwszych w życiu zawodach indywidualnych lub zespołowych.

 

Materiał ten będzie dla Was, Rodzice źródłem informacji i wskazówek na temat tego, czego oczekiwać i jak poradzić sobie z nowymi okolicznościami. Naszą intencją jest doradzenie Wam, jak pokierować dziećmi, aby wykorzystały wszystkie możliwości, które dają im początkowe poziomy nauczania tenisa.

 

Poniższy tekst dostarczy Wam informacji na temat:

-          Jak skonstruowany jest program?

-          Co i dlaczego dzieje się podczas lekcji Mikro, Mini i Midi tenisa?

-          Jakie korzyści mogą przynosić ćwiczenia Waszemu dziecku?

-          Co powinni zrobić rodzice żeby pomóc swoim dzieciom na początkowych poziomach nauczania?

-          Kiedy Wasze dziecko może grać w zawodach?

 

Jako Rodzic jesteś bardzo ważną częścią tenisowego rozwoju swojego dziecka. Wyróżniamy bowiem 3 składowe rozwoju tenisowego: dziecko, rodzic i trener.

 

 

 







 

 

 

 

 

 

 

 

Każdy z tych elementów ma różne role i funkcje.

Relacje pomiędzy tymi trzema elementami zmienia się wraz z zaangażowaniem dziecka w sport. Dla niektórych rodziców trudne do zaakceptowania jest to, że ich pociecha bardziej słucha trenera niż ich. Może on pozytywnie wpłynąć na dziecko nie tylko jako na tenisistę. Jednak to zawsze Wy, Rodzice będziecie mieli największy wpływ na dziecko.

Kiedy dziecko znajduje się na poziomie Mikro Tenisa, relacja ta może wyglądać następująco:







 

 

 

 

 

 

 

W miarę jak dziecko poznaje trenera, może dojść do takiej sytuacji:







 

 

 

 

 

 

Wreszcie może dojść do takiej sytuacji, kiedy dla dziecka sport staje się coraz ważniejszy:



 





 

 

 

 

 

Nie należy również zapominać o tym, że zawsze, dla małego dziecka rodzice będą najważniejszą częścią jego życia, nawet tenisowego.

 

Zostanie „dobrym” rodzicem tenisowym może być trudne.

 

Czym jest tenis dla początkujących?

Jest on przede wszystkim przeznaczony dla małych dzieci. Stanowi najlepszy sposób rozpoczynania tenisowej przygody. Opiera się na wykorzystaniu 4 różnych wymiarów kortu, piłek i rakiet, które zmieniają się wraz ze stażem treningowym oraz wzrostem umiejętności tenisowych dzieci. Pozwala dzieciom rozwijać się i stopniowo doprowadza do gry na pełnym korcie, pozwalając niejako po drodze przyswajać sobie coraz to trudniejsze umiejętności.

Jak już wspomniano przejście na kolejny poziom (od Mikro, poprzez Mini, Midi do Makro tenisa), wiąże się ze stopniowo „rosnącymi” wymiarami kortu oraz z różnymi rodzajami piłek i rakiet. Jest to przede wszystkim zależne od opanowania kolejnych umiejętności, nie natomiast od wieku. Dobry trener wie, że każdy przyswaja sobie nowe umiejętności w różnym tempie, stąd może się zdarzyć, że dziecko X opanuje umiejętności niezbędne do przejścia z mikro do mini tenisa w 6 miesięcy, a dziecko Y może natomiast potrzebować na to np. 9 miesięcy. Z kolei Y będzie gotowe do przejścia z mini do midi tenisa po następnych 2 latach, podczas gdy X zajmie to 2,5 roku. Zjawisko zróżnicowanego tempa rozwoju jest naturalne, a zbyt wczesne przechodzenie do następnego poziomu odbija się często negatywnie na dalszym rozwoju sportowym dziecka. Stąd rzekome „opóźnienie” nie powinno budzić niepokoju. Dobry trener będzie wiedział, kiedy, dlaczego i w jaki sposób poprowadzić rozwój każdego dziecka, tak by było ono gotowe do przejścia na następny poziom.

Tabela poniżej pokazuje, jak działa omawiany System:

 

 

             

 

Przejście poprzez wszystkie etapy (od mikro do makro tenisa) może zająć dziecku nawet kilka lat. Ważne jest, że przez ten czas młody tenisista będzie się dobrze bawił oraz doskonalił różne umiejętności, które przydadzą mu się nie tylko w tenisie.

 

Co i dlaczego dzieje się na lekcji tenisa?

Celem programu „tenis dla początkujących” jest nauka „krok po kroku” umiejętności potrzebnych do gry w tenisa. Kiedy dziecko ma 4 lub 5 lat, musi najpierw posiąść fundamentalne, podstawowe umiejętności, których znajomość ułatwi mu przyswojenie kolejnych, specyficznych dla tenisa (np. taktycznych czy technicznych). Bez solidnych podstaw nauka jakiegokolwiek sportu będzie trudna.

 

Dla początkujących małych tenisistów priorytetem jest nauka:

-          biegania, skakania, chwytania, rzucania i uderzania

-          poruszania się, koordynacji i równowagi

-          współpracy z innymi dziećmi

-          prostych rozwiązań taktycznych

-          rywalizacji.

 

Zatem, w trakcie lekcji tenisa trener będzie uczył dzieci wielu różnych umiejętności, wykorzystując do tego inne sporty, np. koszykówkę, siatkówkę, uni-hokej. Może się zdarzyć, że nie do wszystkich ćwiczeń potrzebne będą rakiety tenisowe. Ważne jest by rodzice, którzy niepokoją się, że ich dzieci nie uczą się jak odbijać piłkę, zrozumieli, że zdobycie umiejętności podstawowych jest dla tenisowego rozwoju ich dzieci kluczowe i wspomaga opanowanie prawidłowej techniki gry.

 

Trener uczy dzieci, rozwijać tenisową taktykę i technikę.

Jednak dzieci potrzebują na to czasu i popełniają błędy. Jest to całkiem normalne na tym etapie kształcenia. Jako Rodzic powinieneś bardziej chwalić postępy i wysiłek swojego dziecka, a nie osiągane przez nie wyniki. Pozytywne podejście, mobilizujące zachęty ze strony rodziców i trenera sprawią, iż proces nauki będzie dla dziecka łatwiejszy.

 

Czego może doświadczyć Twoje dziecko grając?

Kiedy Twoje dziecko będzie czyniło postępy, trener może zaproponować, by uczestniczyło ono w zawodach (turnieje mini-tenisa), w drużynie jak i indywidualnie. Tenis jest grą opartą na współzawodnictwie i dlatego jednym z głównych powodów pracy trenerskiej jest pomoc w doskonaleniu ich gry, tak by mogły stanąć do rywalizacji. Nauka gry jak i rywalizacji może nie być łatwa, ponieważ:

-          pomimo maksymalnego wysiłku dziecka, poziom prezentowanych umiejętności może nie być wystarczająco wysoki

-          dzieci lubią sprawiać swoim rodzicom i trenerowi przyjemność, dlatego mogą odczuwać presję i denerwować się rywalizacją. Ważne jest, by rodzic zauważał i doceniał wysiłek dziecka, a nie osiągane przez nie wyniki, szczególnie, gdy dziecko czuje się szczęśliwe i dobrze bawi się grając

-          dzieci łatwo ulegają emocjom (od zadowolenia do niechęci). Mogą nie zrozumieć, dlaczego jednego dnia idzie im rewelacyjnie, a następnego bardzo słabo. Wsparcie i zachęta ze strony rodziców jest wtedy szczególnie istotna.

 

Co Rodzice mogą zrobić by pomóc swoim dzieciom w ich rozwoju tenisowym?

-          Zawsze nagradzaj włożony wysiłek dziecka. Na tym etapie nieważne są rezultaty, więc nie należy kłaść nacisku na zwycięstwo lub porażkę

-          Rozmawiaj z trenerem na temat postępów swojego dziecka

-          Rozmawiaj z dzieckiem o tym, co robi na zajęciach

-          Pytaj trenera jak mógłbyś pomóc. Czasem trener korzysta w czasie zajęć z pomocy rodziców, jeśli będziesz brał udział w takich zajęciach, staraj się pomagać innym dzieciom, a nie własnemu.

-          Pomóż dziecku odrobić pracę domową” pomiędzy poszczególnymi zajęciami, wpłynie to na postępy tenisowe dziecka, a ty jako rodzic wykażesz zainteresowanie dla zajęć twojego dziecka

-          Zachęcaj dziecko by brało odpowiedzialność za swoje tenisowe zajęcia. Niech samo spakuje się na trening i niesie swoją torbę, zadba o napełnienie butelki napojem, który wypije podczas treningu lub meczu.

 

 

Czego rodzice mogą oczekiwać od trenera?

Trener pracujący z dzieckiem powinien:

-          Posiadać certyfikat ukończenia profesjonalnego kursu

-          Posiadać licencję, która potwierdzi jego wysokie umiejętności trenerskie. Powinieneś poprosić o pokazanie takiej licencji.

-          Informować Cię na bieżąco o postępach dziecka, a także o planach na najbliższy okres. Może to przekazywać ustnie, pisemnie lub w czasie cyklicznych spotkań z rodzicami. To trener decyduje, kiedy dziecko będzie mogło przejść na kolejny poziom

-          Być punktualny i dobrze się prezentować, trener nie powinien używać telefonu komórkowego podczas zajęć

-          Być profesjonalistą, entuzjastą tego, co robi i być w pełni zaangażowanym w edukację tenisową swoich podopiecznych

-          Być dyskretny i zachować na własny użytek Twój domowy adres, numer telefonu, czy informacje na temat zdrowia dziecka.

 

Czego trener powinien oczekiwać od Ciebie?

-...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin