Rozkaz d-cy dr do natarcia.doc

(29 KB) Pobierz

 

 

 

ROZKAZ BOJOWY Dowódcy 1 drz

 

 

Wskazuję dozory:

-          Przed zabudowaniami pojedyncze drzewo                             - D-11 DRZEWO - 1000;

-          Na skraju lasu leśniczówka                                                         - D-12 CZERWONY - 900;

-          Południowy cypel lasu                                                                      - D-2 SKRAJ - 500.

 

1.     SYTUACJA TAKTYCZNA

 

a)     siły przeciwnika

Z rozkazu bojowego dowódcy plutonu wiadomym jest że na kierunku natarcia naszego plutonu w pobliżu leśniczówki D-12 CZERWONY broni się przeciwnik w sile drużyny. Na fałdzie terenowej 300 m przed leśniczówką zajęły stanowiska ogniowe km, granatnik i dwóch strzelców a za nimi około 100 m w zakrzaczeniach wóz bojowy. Przed linią obrony przeciwnika stwierdzono zapory inżynieryjne. Należy spodziewać się wsparcia broniącego się przeciwnika ogniem śmigłowców z nad lasu „Podłużnego”.

b)     siły własne

Pierwszy pluton zmechanizowany otrzymał zadanie wspólnie z drugim plutonem zmechanizowanym nacierając w kierunku studnia D-11 DRZEWO opanować m. GOLEWO. Pierwszy pluton po pokonaniu przejścia w zaporach na kierunku natarcia wykona atak  na m. GOLEWO - obiekt „ALFA”. W tym samym czasie prawy sąsiad, drugi pluton zmechanizowany wykona atak w celu opanowania lasu „Okrągłego” w prawo od m. GOLEWO.

c)     zmiany w podporządkowaniu

3 drz 1 plz na okres natarcia wydzielona została do odwodu kompanii.

 

2.     ZADANIA

 

Nasza drużyna otrzymała zadanie opanować prawy budynek w m. GOLEWO.

 

3.     SPOSÓB REALIZACJI ZADANIA

 

a)     zamiar natarcia

Nasza drużyna naciera na prawym skrzydle plutonu a druga drużyna zmechanizowana jako kierunkowa działa na lewo od nas w punkcie ciężkości plutonu. Nasza drużyna rozbija przeciwnika na stanowisku oporu 400 m płd. D-12 CZERWONY i zdobywa leśniczówkę po czym opanowuje prawy budynek m. GOLEWO. Druga drużyna zmechanizowana jako kierunkowa rozbija przeciwnika - obsługę granatnika i strzelca - 450 m płd.-zach. D-12 CZERWONY i opanowuje obiekt w rejonie D-11 DRZEWO po czym prowadząc natarcie zdobywa dwa środkowe budynki w m. GOLEWO. W toku natarcia nasza drużyna pokonuje zapory inżynieryjne przez wykonane przejście jako pierwsza i opanowuje rejon leśniczówki i prawego skraju m. GOLEWO. Po przekroczeniu zapór inżynieryjnych rozwijamy się w ugrupowanie bojowe kątem w przód i atakujemy pieszo przeciwnika w sile obsługi km i dwóch strzelców. Po zdobyciu leśniczówki prowadzimy natarcie w kierunku prawego budynku w m. GOLEWO wzdłuż zachodniej ściany lasu. Szturm na budynek w m. GOLEWO wykonamy równocześnie z prawym i lewym sąsiadem. Po opanowaniu budynku przechodzimy w nim do obrony.

b)     zadania dla podległych żołnierzy

ROZKAZUJĘ

Działonowy-operator podczas pokonywania zapór inżynieryjnych i zdobywania leśniczówki wspierać drużynę ogniem ze stanowiska ogniowego przy prawym przepuście na linii CZERWONEJ po czym na sygnał „IGŁA” zająć stanowisko przy D-11 DRZEWO  i wspierać szturm drużyny na budynek w m. GOLEWO. Wykryte cele ppanc. niszczyć samodzielnie.

Kierowca mechanik - działać na komendy pomocnika dcy plutonu. Poruszać się na kierunku działania drużyny wykorzystując zakrzaczenia  i fałdy terenowe a w m. GOLEWO miny przy prawym budynku. Szczególnie obserwować na prawo.

Obsługa karabinu maszynowego - w czasie ataku zniszczyć obsługę km po czym niszczyć samodzielnie wykryte środki przeciwnika. Podczas pokonywania zapór inżynieryjnych działać na czele drużyny osłaniając ją ogniem. Po pokonaniu zapór jako obsługa kierunkowa działać w punkcie ciężkości drużyny na kierunku: leśniczówka - D-11 DRZEWO w prawo dwadzieścia - prawy budynek m. GOLEWO.

Obsługa ręcznego granatnika - być w gotowości do niszczenia środków opancerzonych przeciwnika o wykrytych celach natychmiast meldować i niszczyć je na moją komendę. Podczas natarcia zniszczyć pojedynczego strzelca w lewo od km. Po pokonaniu zapór inżynieryjnych rozwinąć się w lewo.

Strzelec granatnika „Pallad” - w czasie ataku niszczyć strzelca z obsługi km ogniem karabinka. Być w gotowości do niszczenia środków opancerzonych szczególnie podczas szturmu na budynek w m. GOLEWO. Działać na prawym skrzydle drużyny obok obsługi karabinu maszynowego. Po pokonaniu zapór rozwinąć się w prawo.

Strzelec karabinka - w czasie ataku niszczyć celowniczego km i wykryte cele w leśniczówce samodzielnie. Zabezpieczyć prawe skrzydło drużyny szczególnie podczas działania wzdłuż lasu. Działać jako prawoskrzydłowy drużyny. Być w gotowości do zadymiania przedpola w czasie szturmu na leśniczówkę i prawy  budynek w m. GOLEWO.

c)     wsparcie ogniowe

Podczas natarcia działanie plutonów wspiera kompania wsparcia wykonując ześrodkowania ognia w rejonie leśniczówki oraz na m. GOLEWO.

d)     wytyczne koordynujące

- gotowość do ataku               250830Z;

- atak                                          250958Z.

 

4.     ZABEZPIECZENIE LOGISTYCZNE

 

Normy zużycia               - amunicji strzeleckiej - 0,6 j.o;

- amunicji armatniej - 0,4 j.o;

- granatów ręcznych - 0,5 j.o.

Ewakuację sprzętu realizuje PRiPT przemieszczający się na kierunku naszego plutonu.

W drużynie sprawdzić i uzupełnić IPP oraz opatrunki osobiste. Rannych ewakuować na skraj lasu  w rejon D-2 SKRAJ.

 

 

5.     DOWODZENIE I ŁĄCZNOŚĆ

 

a)     dowodzenie

Moje miejsce przy obsłudze granatnika przeciwpancernego. Moim zastępcą strzelec Bożęcki.

b)     sygnały

-          do ataku naprzód              - „KLIN” zielona gwiazda;

-          stój                                          - „STOP” dwie czerwone gwiazdy;

-          wóz do piechoty              - „SKOK” niebieski dym.

Częstotliwości i kryptonimy bez zmian.

Na moim zegarku jest godzina 6.30.

 

 

 

 

plut. Jan KOS

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin