surowce mineralne na ziemi.doc

(1963 KB) Pobierz
Scenariusz otwartej lekcji przyrody w klasie VI

Scenariusz otwartej lekcji przyrody w klasie VI 

prowadzonej przez mgr Jolantę Smoleńską

 

Temat: Surowce mineralne na Ziemi.

 

Cele lekcji:

 

a)      wiadomości

                          Uczeń:

·         wymienia rodzaje surowców wydobywanych na świecie

·         zna pojęcia: minerał, skała, kamienie szlachetne

·         zna sposoby transportowania surowców

 

b)     umiejętności

                          Uczeń:

·         uzasadnia, dlaczego należy zmniejszyć wydobycie surowców mineralnych

·         charakteryzuje poszczególne rodzaje surowców mineralnych

·         potrafi wskazać na mapie świata najważniejsze miejsca występowania surowców mineralnych

c)      postawy

                           Uczeń:

·         potrafi zaproponować działania zmierzające do ograniczenia wydobycia surowców mineralnych

·         współpracuje w zespole

·         rozwija zainteresowania przyrodnicze i ekologiczne.

 

Metody:

·         praca z tekstem

·         praca z atlasem do przyrody

·         dywanik pomysłów

 

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

 

Środki dydaktyczne:

·         podręcznik, zeszyt ucznia

·         M.M. Augustyniak – „Atlas do przyrody IV-VI”

·         arkusze papieru do „dywanika pomysłów”

·         karty pracy

·         mapa ścienna – „Mapa fizyczna świata”

·         symbole graficzne surowców mineralnych, tankowców, kolei, rurociągów

·         okazy dostępnych kamieni szlachetnych.

 

Przebieg lekcji

 

Faza wprowadzająca:

1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podział na grupy, podanie tematu lekcji.

 

 

Faza realizacyjna:

  1. Na podstawie wykonanej pracy domowej (karta pracy nr 3) uczniowie podają definicję surowców mineralnych oraz dzielą je ze względu na ich wykorzystanie.
  2. Podają przykłady surowców należących do poszczególnych rodzajów surowców mineralnych.
  3. Na podstawie treści podręcznika str. 146 i ,,Atlasu do przyrody IV-VI” str. 43 na mapce konturowej świata grupy I-IV zaznaczają miejsca występowania poszczególnych surowców oraz podają przykłady ich wykorzystania przez człowieka. Grupa V opracowuje zagadnienie: Jak transportować surowce do krajów, w których one nie występują?
  4. Wyniki pracy grupy demonstrują na ściennej mapie świata.
  5. Podają przykłady wykorzystania surowców mineralnych w gospodarce człowieka.
  6. Ćwiczenia relaksacyjne.

 

Faza podsumowująca:

  1. Wykorzystując metodę ,,Dywanik pomysłów” uczniowie opracowują problem:

-          Dlaczego należy zmniejszyć wydobycie surowców mineralnych na świecie.

  1. Zadanie domowe

·         dla wszystkich - ćw. 1 i 2 str. 79 w ,,Zeszycie ucznia”

·         dla chętnych – ćw. 3 str. 80 w ,,Zeszycie ucznia”.

 

 

 

 

Opracowała:

mgr Jolanta Smoleńska

 

 


 





TEKST  RELAKSACYJNY

 

Usiądź wygodnie na krześle. Poczuj jak twoje stopy dotykają podłogi. Twoje plecy dotykają oparcia krzesła. Nie krzyżuj, nóg ręce oprzyj na kolanach. Zamknij oczy. O tak! Bardzo dobrze!

Wyobraź sobie, że jesteś nad cichym, spokojnym jeziorem. Wokół widzisz las. Przez świeżą zieleń prześwituje słońce. Stoisz na czystej, pustej plaży i wpatrujesz się w toń jeziora. Jest błękitna, jak niebo, które w nim się odbija. Wyobraź sobie dokładnie kolory. Posłuchaj dźwięków. Poczuj zapach wody i lasu. Jest ciepło. Kładziesz się na piasku i patrzysz w niebo. Obłoki przesuwają się po niebie. Przyglądasz się kształtom, które przybierają. Jest ciepło
i spokojnie. Ty jesteś wewnętrznie cichy i spokojny. Jesteś pełen harmonii. Kiedy otworzysz oczy, będzie w tobie spokój-tak długo, jak zechcesz. Będziesz pełen energii, bo dobrze odpocząłeś. Będziesz skoncentrowany i gotowy do rozwiązywania trudnych problemów. Jeśli zechcesz-wrócisz tam. A teraz otwórz oczy.

 

Tekst zaczerpnięto z książki: M. Chomczyńska-Miliszkiewicz, D. Pankowska, Polubić szkołę. WSiP, Warszawa 2001

 

                                                                                                   Jolanta Smoleńska

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin