Podziękowania dla Mikołaja.doc

(36 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

 

 

Temat bloku: Czekamy na Mikołaja.

 

 

Temat dnia: Podziękowania dla Mikołaja.

 

 

Zapis w dzienniku:

Odczytywanie godzin:1.00, 2.00, 3.00, 4.00 na zegarze.

Rozmowa z dziećmi o tym, w jaki sposób można podziękować Mikołajowi za prezenty na podstawie wiersza Danuty Gellner Podarek dla Mikołaja i pomysłów dzieci.

 

 

Cel ogólny:

Rozwijanie umiejętności opowiadania i dzielenia się z innymi własnymi doświadczeniami i przeżyciami.

 

 

Cele operacyjne:

– umie dodawać w zakresie 4,

– umie odczytać poznane godziny na zegarze,

- potrafi ułozyc i odczytać wyrazy,

- umie poprawnie zaśpiewać piosenkę Przyjedź do nas, Mikołaju.

 

 

 

Metody (wg Okonia):

Praca z książką, pogadanka, rozmowa, ćwiczebna,

 

 

Formy pracy:

Indywidualna, grupowa, zbiorowa.

 

 

 

Środki dydaktyczne:

Odtwarzacz CD, płyta 1, podręcznik, wycinanki, model zegara, książka „ Z pamietnika Myszki”, wycinanka „Dobieranka sylabowa”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

 

Czynnośći nauczyciela:

Czynności uczniów:

Uwagi:

1. Czytanie przez chętne dziecko innym dzieciom tekstu z książki „ Z pamiętnika Myszki”, cz. 1, s. 25.

-          Jaki prezent dostała Myszka od Mikołaja?

-          Do czego służą takie podkładki?

 

2. Zabawa „Czekam na Mikołaja”.

Nauczyciel ustawia zegar. Dzieci siadają przed zegarem.

-          Ustawianie i odczytywanie godzin na zegarze. Nauczyciel opowiada historyjkę, w której wymieniane sa godziny od 1:00 do 4:00, ale zamiast mówić, która to godzina, ustawia wskazówki zegara i wskazuje dziecko, które ma odczytać godzinę.

-          Filip bardzo chciał zobaczyć Mikołaja. Czekał na niego wieczorem i w nocy. O godzinie (1:00) poczuł się senny. O godzinie (2:00) zaczęły mu się kleic oczy. O godzinie (3:00) postanowił położyć się tylko na chwilę. O godzinie (4:00) smacznie spał. A rano znalazł pod poduszka prezent, o którym od dawna marzył. Następna okazja zobaczenia Mikołaja znowu za rok.

 

3. Praca z książką, s. 13.

-          Na zegarach pokazano, o której godzinie Mikołaj odwiedzi każde dziecko. Przeczytajcie godziny na zegarach i imiona dzieci.

-          Liczba prezentów w pudełku jest równa godzinie dostarczenia prezentu przez Mikołaja. Połączcie linią prezenty z odpowiednimi dziećmi.

-          Dodajcie długości klocków i napiszcie dodawanie według wzoru.

 

1. Czytanie przez chętne dziecko innym dzieciom tekstu z książki „ Z pamiętnika Myszki”, cz. 1, s. 25.

 

 

 

 

 

 

2. Zabawa „Czekam na Mikołaja”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-          Dzieci odczytuja ustawione na zegarze godziny: 1:00, 2:00, 3:00, 4:00

 

 

 

 

 

 

-          Jedno dziecko układa zdanie, w którym występuje  godzina od 1:00 do 4:00, a siedzące obok ustawia tę godzinę na zegarze.

 

 

3. Praca z książką, s. 13.

-          4:00, Kamil

-          3:00 Kama

-          2:00 Lidka

-          1:00 Lolek

 

 

 

 

 

 

 

-          1 + 1 = 2, 1 +2 =3, 2 + 1 = 3, 2 + 2 = 4, 3 + 1 = 4, 1 + 3 = 4.

 

EDUKACJA POLONISTYCZNA, MATEMATYCZNA, ZAJĘCIA PRZY STOLIKACH, METODY: ĆWICZEBNA, PRACA Z KSIĄŻKĄ

4. Słuchanie wiersza Danuty Gellner „ Podarek dla Mikołaja”.

 

5. Rozmowa na temat wiersza:

-          Jak dziecko z wiersza chce podziękować Mikołajowi za prezent?

-          Jak wy chcielibyście  podziękować Mikołajowi za prezenty?

-          Jak dziękujecie za prezenty, które dostajecie?

-          Czy zawsze jesteście zadowoleni z otrzymanego prezentu?

-          Czy okazujecie to osobie, która was obdarowała? Dlaczego?

 

  6. Praca z podręcznikiem, s .14, wycinanka 18, s. 65.

-          Opowiedzcie, co przedstawia rysunek.

-          Wytnijcie pozostałe rysunki. Ułóżcie je w takiej kolejności, aby utworzyły historyjkę. Nadajcie jej tytuł.

-          Przeczytajcie tekst wyrazowo – obrazkowy.

-          Przeczytajcie pary wyrazów i podkreślcie litery, którymi te wyrazy się różnią.

-          Napiszcie wyrazy, w których dwa razy występuje litera k. Oddzielajcie wyrazy przecinkami.

-          Pokolorujcie na ostatnim rysunku prezenty od Mikołaja i dla Mikołaja.

 

S, 15.

-          Rozwiążcie rebusy.

-          Rozszyfrujcie litery ukryte pod cyframi i napiszcie powstałe wyrazy

-          Napiszcie nazwy maskotek ukrytych w workach Mikołaja.

 

7. Wycinanka dobieranka sylabowa (zestaw 6) , s. 7.

 

 

 

 

 

8. Śpiewanie piosenki „Przyjedź do nas Mikołaju”.

 

  4. Słuchanie wiersza Danuty Gellner „ Podarek dla Mikołaja”.

 

5. Rozmowa na temat wiersza:

-          Chce zrobić szalik dla Mikołaja.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Praca z podręcznikiem, s .14, wycinanka 18, s. 65.

-          Chłopiec, który otrzymał prezent.

 

 

 

 

-          Kamil ma kotka. To kotek od Mikołaja. Kamil ma prezent dla Mikołaja.

-          Kotek – motek, klatka – klamka, loki – koki, mak – mat.

-          Kotek, klatka, klamka, koki.

 

 

 

 

 

 

 

 

S, 15.

-          rybak, laska, cukierki, klasa.

 

 

- motylek, kotek, domek.

 

 

 

7. Wycinanka dobieranka sylabowa (zestaw 6) , s. 7.

Dzieci wypychaja sylaby i układają wyrazy. Wklejają je w podręczniku na s. 45 i piszą z pamięci.

 

8. Śpiewanie piosenki „Przyjedź do nas Mikołaju”.

 

EDUKACJA POLONISTYCZNA, PRZY STOLIKACH METODY: ROZMOWA, POGADANKA, PRACA Z KSIĄŻKĄ

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin