SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI AKADEMIA MALUCHA
TEMAT: POZNAJEMY ZWIERZĘTA Z WIEJSKIEGO PODWÓRKA
Cele ogólne:
· tworzenie sytuacji doskonalących umiejętność skupiania uwagi
· doskonalenie umiejętności ozdabiania rysunku różnorodnym materiałem
· wywołanie radosnego nastroju sprzyjającego dobrej zabawie
Cele szczegółowe:Dzieci:
· określają znaczenie słowa „przygoda”
· nazywają zwierzątka występujące w wierszu
· wymieniają inne zwierzęta mieszkające w zagrodzie wiejskiej
· naśladują wybrane głosy zwierząt wiejskich,
· rozpoznają zwierzęta po głosie, nazywają je
· bawią się piłkami
· ozdabia owieczkę pociętą włóczką, nakleja trawkę z kłosków zboża, koloruje niebo i części owieczki
Środki wspomagające:
tekst wiersza D. Gellner pt. „Piłka”, kolorowe piłki, nagrania muzyczne -CD Szkoła sześciolatka – cz. 1 / Nr 44) ; CD Szkoła sześciolatka – cz. 2 / Nr 38) ; seria obrazków do wiersza D. Gellner pt. „Piłka” ; rysunek owieczki do ozdobienia, włóczka, kredki, klej, kłosy zboża
Przebieg zajęcia:
1. Pląs integracyjny „Wszyscy są”
Wszyscy są, witam was
zaczynamy już czas - wszyscy maszerują po kole
Jestem ja – każdy wskazuje na siebie
Jesteś ty – każdy wskazuje na inne dziecko
Raz, dwa, trzy – trzy klaśnięcia w swoje dłonie.
2. Zabawa ożywiająca przy muzyce „ Na łące -marsz, bieg, podskoki”
(CD Szkoła sześciolatka – cz. 1 / Nr 44)
3. Zaproszenie dzieci do koła – dzieci siadają w kole
4. Rozmowa na temat „Co to jest przygoda ? ”.
Dzieci podają przykłady przygód, jakie im się ostatnio przytrafiły.
Czy przygoda zawsze kończy się szczęśliwie?
Posłuchajcie, co przydarzyło się pewnej piłce, która wyskoczyła z domu
5. Słuchanie wiersza D. Gellner pt. „Piłka” ilustrowanego obrazkami
Po cichutku, po kryjomu
Wyskoczyła piłka z domu
Hop! Hop! W górę! W dół
Przeskoczyła świata pół
Zatrzymała się pod płotem
Zatańczyła z burym kotem
Hop! Hop! Raz i dwa
Obudziła złego psa!
Gdzie jest teraz? Pośród kaczek.
Kaczki kwaczą: kto tak skacze?
Ale piłka dalej zmyka
Patrzcie! Wpadła do kurnika
Przestraszyła stado kur!
Gdy odpocząć chciała chwilę
Siadły na niej dwa motyle
Każdy z nich pomyślał tak:
Jaki duży, piękny kwiat!
Biała koza, białą nóżką
Potoczyła piłkę dróżką.
Pędzi piłka w stronę wiadra
Bęc! Do zimnej wody wpadła!
Oj! Do licha! – rzekła brzydko
Chcę do domu! I to szybko!
Choć nie miała wcale nóg
Przeskoczyła – hop! – przez próg
Zatrzasnęła z hukiem drzwi
I pod łóżkiem grzecznie śpi.
6. Omówienie treści wiersza- Jakie zwierzątka spotkała piłka?
7. Zabawa dźwięko - naśladowcza „ Zwierzęta z wiejskiego podwórka” (CD Szkoła sześciolatka – cz. 2 / Nr 38), Rozpoznawanie głosów zwierząt- nazywanie zwierząt. Naśladowanie głosów zwierząt
8. Zabawa dydaktyczna „Które zwierzątka spotkała piłka? Dzieci oglądają sylwety zwierząt, nazywają je
9. Rozmowa na temat : Jakie jeszcze zwierzęta mieszkają na wsi? ( owce, baranki, świnki, króliczki, gąski, indyki…)
10. Wyczarowanie piłek – powtarzanie rymowanki:
Czary – mary, hokus – pokus
To nasze zaklęcie
Niech tu zaraz w naszej sali
Owieczka przybędzie
11. Praca plastyczna – prezentacja pracy plastycznej , omówienie kolejności wykonania- Owieczka - 1. kolorowanie : niebo, głowa i nogi owieczki , 2.ozdabianie baranka pociętą włóczką 3. naklejanie trawki – kłoski żyta
12. Omówienie prac.
13. Czynności porządkowe i higieniczne.
14. Poczęstunek owocową herbatką
15. Zabawy w kącikach zainteresowań
16. Zabawy ruchowe z piłkami - ustawienie w kole
– nauczycielka rzuca kolejno piłkę do każdego dziecka ( dziecko chwyta i odrzuca do pani)
– wszyscy siedzą – jeden za drugim- podawanie piłki górą do tyłu
– wszyscy stoją w rozkroku ( tunel) podawanie piłki dołem ( w tunelu) do tyłu)
przygotowała : Wiesława Kruczkowska
azbirowska